Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Zagranica kontroluje jedną szóstą polskiego PKB. Z Niemcami i USA na czele

12
Podziel się

Niemcy i Amerykanie rozgościli się ze swoimi biznesami w Polsce. Czy to dobrze, że firmy zagraniczne wpływają na sporą część gospodarki? Z danych Eurostatu wynika, że nawet duży ich udział nie powinien być zmartwieniem. Wręcz przeciwnie.

Wpływ firm z USA na nasza gospodarkę rośnie najszybciej
Wpływ firm z USA na nasza gospodarkę rośnie najszybciej (Money.pl, Jacek Frączyk)
bDAsWHqZ

Zagraniczne firmy wytwarzają szóstą część wartości dodanej w polskiej gospodarce - podał Eurostat. Wartość dodana to liczba określająca, ile gospodarka dodała, żeby z surowca stał się finalny produkt. Jej wartość jest zbliżona do PKB.

Udział firm zza granicy w tym wskaźniku wzrósł od 2010 roku o 0,9 pkt. proc. do 15,7 proc. Czy to dużo? Średnia europejska jest niższa i wynosi 13,4 proc., ale już w Niemczech czy w Szwecji poziomy są bardzo podobne. Te gospodarki trudno nazwać pozbawionymi suwerenności. Na zdrowy rozum polski wskaźnik nie powinien więc u nikogo budzić niepokoju, nawet u osób zorientowanych narodowo.

Co więcej, w najszybciej w Europie rosnącej ekonomii Irlandii firmy zagraniczne opanowały aż 31,6 proc. gospodarki. Głównie te ze Stanów Zjednoczonych. Czy jest to powód do zmartwienia dla Irlandczyków, coraz lepiej wynagradzanych, którzy dawno zapomnieli o czymś takim jak bezrobocie?

bDAsWHrb

Zobacz też: Polska firma w Wielkiej Brytanii. "Przez spekulacje o brexicie mamy mniej zleceń"

Ma się rozumieć, że mieszkańcy nie mają z tym problemu. Są już dzięki temu na ósmym miejscu na świecie pod względem wielkości średniej płacy. Im więcej podmiotów bije się o względy irlandzkich pracowników, tym dla nich lepiej. A już szczególnie, gdy są to podmioty innowacyjne, wytwarzające dużo wartości dodanej.

bDAsWHrh

Bardzo wysoki udział firm spoza kraju stanowi też o kondycji gospodarki Węgier i Czech, znajdujących się w europejskiej czołówce wzrostu gospodarczego. Na drugim biegunie są natomiast Grecja, Włochy i Francja. Te trzy kraje o ostatnio outsiderzy Europy i zmagają się z problemami. Największe problemy ma Grecja.

Niemcy i Amerykanie ścigają się o pierwszeństwo w Polsce

Firmy zagraniczne ewidentnie dają napęd gospodarkom krajów, w których się ulokowały.

bDAsWHri

W Polsce znacząco w ostatnich latach wzrósł udział firm amerykańskich. O ile w 2010 roku wytwarzały zaledwie 1,3 proc. wartości dodanej w naszej gospodarce, to sześć lat później już 2,2 proc. Licząc w euro, wartość dodana amerykańskich firm w Polsce się podwoiła. Wzrósł też udział firm brytyjskich oraz niemieckich.

Te ostatnie wciąż przodują w stawce podmiotów zagranicznych w Polsce. Wytwarzają aż 3,3 proc. naszego PKB. Nie jesteśmy przy tym jakimś szczególnym Niemców ulubieńcami.

bDAsWHrj

Więcej wartości dodanej firmy niemieckie wytwarzają w Wielkiej Brytanii, Austrii, Czechach, Hiszpanii, Włoszech i Holandii. Kolejność nieprzypadkowa. Jesteśmy na siódmym miejscu pod względem ich zainteresowania inwestowaniem za granicą. Ale jeśli chodzi o tempo wzrostu wartości dodanej inwestycji niemieckich zagranicą w drugiej dekadzie XXI wieku, zajmujemy już trzecie miejsce, po Wielkiej Brytanii i Austrii.

W przypadku Amerykanów, można powiedzieć, że najchętniej w Europie inwestują w Wielkiej Brytanii. Wytwarzają tam prawie 6 proc. wartości dodanej w gospodarce. Ich firmy intensywnie działają jeszcze w Niemczech i Irlandii. W tej ostatniej kontrolują aż 22 proc. PKB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAsWHrk
bDAsWHrC
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(12)
Booo
2 lata temu
Tylko jedną szóstą? Mało myślałem że wiecej. Myślę że jest wiecej... większość dużych firm w Polsce to firmy zagraniczne...
Dudu
2 lata temu
To że inwestują w Polsce nie oznacza miłości do Polski. To business I nic więcej. Oni inwestują także w innych krajach - normalka a nie żadne Hallo !
Ireland
2 lata temu
18 lat mieszkam w Irlandii.Jestem bardzo zadowolony tak jak i moja rodzina.Zarobki rewelacyjne.Zdrowie dopiesuje to co chciec wiecej.Wszyscy mowia i narzekaja ze pogoda wkratke ale bez zadnego problemu mozna leciec czy do USA czy do Australii odpoczac.Mieszkalismy w Austrii,Danii ale w Irlandii nam ise poki co zyje najlepiej.
bDAsWHrD
marzan
2 lata temu
Sporo zależy, jak to PKB dana firma powiększa. Bo gdy przybywa do RP i buduje w polu fabrykę czegoś nowoczesnego - to jest faktycznie użyteczna. Ale gdy przybywa tu i stawia sklep... Cóż. A gdy jeszcze potem zyski z tego sklepu, niby dopisane do naszego PKB, sprytnie transferuje do centrali, to już nie wygląda to tak fajnie. Niemcy mają u siebie obce inwestycje? Ale chyba bardziej tego pierwszego typu. Polskie sklepy raczej tam nie stoją w każdym mieście. U nas owszem. Dlatego nie należy się ograniczać do porównań ileż to procent PKB wytwarza w danym kraju kapitał obcy. Warto też sprawdzić, gdzie się potem rozchodzą konkretne zyski.
Dość tego
2 lata temu
A tylko Watykan ma prawo handlować polską ziemią.