Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Zagranica kontroluje jedną szóstą polskiego PKB. Z Niemcami i USA na czele

14
Podziel się:

Niemcy i Amerykanie rozgościli się ze swoimi biznesami w Polsce. Czy to dobrze, że firmy zagraniczne wpływają na sporą część gospodarki? Z danych Eurostatu wynika, że nawet duży ich udział nie powinien być zmartwieniem. Wręcz przeciwnie.

Wpływ firm z USA na nasza gospodarkę rośnie najszybciej
Wpływ firm z USA na nasza gospodarkę rośnie najszybciej (Money.pl, Jacek Frączyk)

Zagraniczne firmy wytwarzają szóstą część wartości dodanej w polskiej gospodarce - podał Eurostat. Wartość dodana to liczba określająca, ile gospodarka dodała, żeby z surowca stał się finalny produkt. Jej wartość jest zbliżona do PKB.

Udział firm zza granicy w tym wskaźniku wzrósł od 2010 roku o 0,9 pkt. proc. do 15,7 proc. Czy to dużo? Średnia europejska jest niższa i wynosi 13,4 proc., ale już w Niemczech czy w Szwecji poziomy są bardzo podobne. Te gospodarki trudno nazwać pozbawionymi suwerenności. Na zdrowy rozum polski wskaźnik nie powinien więc u nikogo budzić niepokoju, nawet u osób zorientowanych narodowo.

Co więcej, w najszybciej w Europie rosnącej ekonomii Irlandii firmy zagraniczne opanowały aż 31,6 proc. gospodarki. Głównie te ze Stanów Zjednoczonych. Czy jest to powód do zmartwienia dla Irlandczyków, coraz lepiej wynagradzanych, którzy dawno zapomnieli o czymś takim jak bezrobocie?

Zobacz też: Polska firma w Wielkiej Brytanii. "Przez spekulacje o brexicie mamy mniej zleceń"

Ma się rozumieć, że mieszkańcy nie mają z tym problemu. Są już dzięki temu na ósmym miejscu na świecie pod względem wielkości średniej płacy. Im więcej podmiotów bije się o względy irlandzkich pracowników, tym dla nich lepiej. A już szczególnie, gdy są to podmioty innowacyjne, wytwarzające dużo wartości dodanej.

Bardzo wysoki udział firm spoza kraju stanowi też o kondycji gospodarki Węgier i Czech, znajdujących się w europejskiej czołówce wzrostu gospodarczego. Na drugim biegunie są natomiast Grecja, Włochy i Francja. Te trzy kraje o ostatnio outsiderzy Europy i zmagają się z problemami. Największe problemy ma Grecja.

Niemcy i Amerykanie ścigają się o pierwszeństwo w Polsce

Firmy zagraniczne ewidentnie dają napęd gospodarkom krajów, w których się ulokowały.

W Polsce znacząco w ostatnich latach wzrósł udział firm amerykańskich. O ile w 2010 roku wytwarzały zaledwie 1,3 proc. wartości dodanej w naszej gospodarce, to sześć lat później już 2,2 proc. Licząc w euro, wartość dodana amerykańskich firm w Polsce się podwoiła. Wzrósł też udział firm brytyjskich oraz niemieckich.

Te ostatnie wciąż przodują w stawce podmiotów zagranicznych w Polsce. Wytwarzają aż 3,3 proc. naszego PKB. Nie jesteśmy przy tym jakimś szczególnym Niemców ulubieńcami.

Więcej wartości dodanej firmy niemieckie wytwarzają w Wielkiej Brytanii, Austrii, Czechach, Hiszpanii, Włoszech i Holandii. Kolejność nieprzypadkowa. Jesteśmy na siódmym miejscu pod względem ich zainteresowania inwestowaniem za granicą. Ale jeśli chodzi o tempo wzrostu wartości dodanej inwestycji niemieckich zagranicą w drugiej dekadzie XXI wieku, zajmujemy już trzecie miejsce, po Wielkiej Brytanii i Austrii.

W przypadku Amerykanów, można powiedzieć, że najchętniej w Europie inwestują w Wielkiej Brytanii. Wytwarzają tam prawie 6 proc. wartości dodanej w gospodarce. Ich firmy intensywnie działają jeszcze w Niemczech i Irlandii. W tej ostatniej kontrolują aż 22 proc. PKB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(14)
adam
rok temu
napisanie "źórdło Eurostat 2016" nic nie daje, bo eurostat publikuje tysiące dokumentów każdego roku. Podawajcie dokładne źródło, bo inaczej trzeba będzie zakładać, że manipulujecie.
adam
rok temu
napisanie "źórdło Eurostat 2016" nic nie daje, bo eurostat publikuje tysiące dokumentów każdego roku. Podawajcie dokładne źródło, bo inaczej trzeba będzie zakładać, że manipulujecie.
Dudu
3 lata temu
To że inwestują w Polsce nie oznacza miłości do Polski. To business I nic więcej. Oni inwestują także w innych krajach - normalka a nie żadne Hallo !
DAJJAL
3 lata temu
AMERYKANIE CZY ŻYDZI Z AMERYKI ? ŻEBYŚCIE POLACY NIE OBUDZILI SIĘ Z RĘKĄ W NOCNIKU ! ALE JAK SIĘ WYBIERA ŻYDOWSKI RZĄD TO REZULTATY ŁATWO PRZEWIDZIEĆ !
Dość tego
3 lata temu
A tylko Watykan ma prawo handlować polską ziemią.