Notowania

nbp
17.12.2018 14:36

Załamanie w zagranicznych inwestycjach bezpośrednich. Kluczowa transakcja banku

Pieniądze z zagranicy na inwestycje w Polsce napływają, ale znacznie mniejszym strumieniem. W 2017 roku w dużej mierze wynikało to z repolonizacji Pekao. Największym źródłem inwestycji są Niemcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com / CC0)
Załamanie w zagranicznych inwestycjach bezpośrednich.

Napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2017 roku był mniejszy niż w poprzednich latach - wynika z najnowszego raportu NBP. W porównaniu do 2016 roku różnica jest kolosalna. Statystyki spadły o 44 proc. do 34,7 mld zł.

"Spadek ten wynikał w dużej mierze z pojedynczej dużej dezinwestycji inwestora zagranicznego dokonanej w sektorze bankowym" - czytamy w opracowaniu. Choć wprost nie pada nazwa banku, wiadomo, że chodzi o Pekao i sprzedaż udziałów w banku przez włoski UniCredit.

Przypomnijmy, że PZU i PFR zakupiły 32,8 proc. akcji Banku Pekao za łączną kwotę 10,6 mld złotych. Tym samym pośrednio przez te podmioty państwo przejęło kontrolę nad drugim największym bankiem w Polsce.

Głównym źródłem napływu kapitału w 2017 roku były reinwestowane zyski, które osiągnęły najwyższą dotąd odnotowaną wartość.

Podatek dla najbogatszych. "Inwestycje będą spadać"

Największy napływ inwestycji odnotowano z Niemiec (12,8 mld zł) i Luksemburga (12,4 mld zł), natomiast najwięcej kapitału odpłynęło do Włoch (-8,4 mld zł) i Niderlandów (-7,2 mld zł).

W ujęciu branżowym, największy napływ inwestycji bezpośrednich dotyczył przetwórstwa przemysłowego (15,6 mld zł) oraz działalności finansowej i ubezpieczeniowej (12,4 mld zł). Odpływ kapitału zagranicznego netto odnotowano natomiast w handlu (-5,6 mld zł).

Wartość akcji notowanych na warszawskiej giełdzie w posiadaniu inwestorów bezpośrednich wzrosła o 7,6 proc., natomiast wartość akcji i udziałów pozostałych podmiotów wzrosła o 4,8 proc. - głównie za sprawą reinwestowanych zysków - wskazuje NBP.

W 2017 roku dochody z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wyniosły 79,2 mld zł i były niższe o 2,7 mld zł tj. o 3,3 proc. niż w 2016 roku, kiedy osiągnęły rekordowo wysoką wartość 81,9 mld zł. W porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła wartość reinwestowanych zysków do 38,1 mld zł oraz odsetek (9,4 mld zł). Spadła natomiast wartość zadeklarowanych dywidend (31,8 mld zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nbp, inwestycje, pekao, unicredit, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-12-2018

wyborcaCzyli od dobrych kilkunastu lat w ogóle nie ma inwestycji zagranicznych w Polsce tylko reinwestuje się zyski wypracowane w Polsce !!!!! A potem … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)