Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

"KPO to nie fundusz budowy mieszkań". Przedsiębiorcy ostro o politycznych obietnicach

24
Podziel się:

Nie obiecujcie ludziom mieszkań, Krajowy Plan Odbudowy to pieniądze na transformację energetyczną, cyfryzację, ochronę zdrowia - przypomina Federacja Przedsiębiorców Polskich. Inne cele nie są zgodne z wymogami UE.

"KPO to nie fundusz budowy mieszkań". Przedsiębiorcy ostro o politycznych obietnicach
Obiecywanie mieszkań za pieniądze z KPO jest niezgodne z regułami UE. (fot. Rafał Guz) (PAP) (KPRM)

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) apeluje do wszystkich stron debaty politycznej, aby nie obiecywać Polakom korzyści z Planu Odbudowy dla Europy i Krajowego Planu Odbudowy (KPO), które nie są zgodne z wymogami Unii Europejskiej.

- Krajowy Plan Odbudowy i potencjalne inwestycje są uwarunkowane podjęciem reform wynikającymi z corocznie przyjmowanych na poziomie UE zaleceń dla poszczególnych państw członkowskich. Ze zdumieniem przyjmujemy np. oczekiwanie finansowania mieszkań czy dróg lokalnych formułowane w toku debaty politycznej - mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Zobacz także: Fundusz odbudowy. Katarzyna Lubnauer krytykuje Lewicę za rozmowy z PiS

Instrument ten nie służy finansowaniu wszystkich potrzeb i inwestycji w krajach członkowskich. Zgodnie z ustaleniami pomiędzy instytucjami europejskimi a 27 państwami członkowskimi koncentruje się on na obszarach kluczowych z punktu widzenia budowy bardziej odpornej gospodarki europejskiej: transformacji klimatyczno-środowiskowej i digitalizacji (odpowiednio 37 proc. i 20 proc. środków) oraz sferach najbardziej dotkniętych kryzysem COVID-19, np. ochrona zdrowia i gospodarka.

Środki w ramach Planu Odbudowy to w większości kwoty pochodzące z pożyczek. W interesie wszystkich obywateli UE jest ich wykorzystanie przede wszystkim w obszarach, które będą stymulować wzrost gospodarczy i konkurencyjność.

- Kluczowe jest jak najszybsze uruchomienie środków przez Polskę. Oczekujemy, że dyskusja wokół jednego z najważniejszych dokumentów dla przyszłości naszego kraju nie będzie kolejnym bezproduktywnym, politycznym koncertem mrzonek. Chcemy efektywnej i rzetelnej debaty opartej na merytorycznych przesłankach i faktach! – podkreśla Marek Kowalski.

Unijny Fundusz Odbudowy Gospodarki to pieniądze przeznaczone na niwelowanie skutków pandemii. Jego uruchomienie wymaga ratyfikacji wszystkich państw członkowskich UE.

Po ratyfikacji kraje będą przyjmować krajowe programy regulujące już konkretnie wydawanie pieniędzy z tego Funduszu. W Polsce ten program nazywa się Krajowy Plan Odbudowy.

Fundusz Odbudowy będzie zupełnie nowym instrumentem, który przywódcy państw unijnych wynegocjowali razem z Wieloletnimi Ramami Finansowymi na lata 2021-2027, czyli de facto budżetem UE. Łączna wartość budżetu i nowego Funduszu to ok. 1,8 biliona euro. Sam Fundusz to przeszło 750 miliardów euro środków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
TrackMen
rok temu
Budka znów zablysnoł,niemota z jakiego on jest kraju??W TVN podczas rozmowy w klapie marynarki miał flagę jakiego.kraju??Indonezji??Czerwono-białą??! Myli Rzeszów z Wrocławiem, teraz gra na opak,n9 znacie spokój!!
Firefox
rok temu
Najbardziej o budżetowe piniędze boją się przedsiębiorcy przypadek ? Wyłudzić,ukraść ? Nie dać plebsowi, zabrać, moje bardziej niż twoje. Wszystko dla nas nic dla was. Zajmijcie się swoimi biznesami płacić podatki a jak się nie podoba to w Indiach na was czekają niewolnicy.
jaa
rok temu
Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
mirka
rok temu
jest realne mieszkanie dla kazdej młodej rodzinie i młodemu człowiekowi nawet jak jest samotny tylko odpowiednie prawo i przepisy kiedy narzekali ze w rosji taka bieda ze tak zle sie dzieje wiec do nas przyjezdzaja na handel zeby dorobic do poborów kiedy zobaczyłam naprawde jak zyja rosjanie byłam zaskoczona odwiedziłam rosje ukraine litwe i białorus i okazało sie ze tak zle nie jest jak nam sie mówiło kazdy miał mieszkanie i prace ceny w porównaniu były bardzo niskie młody człowiek dopóki nie wział slubu i nie była kobieta w ciazy mógł troche pomieszkac z rodzicami dłuzej czekał na lokal natomiast jak tylko zona była w ciazy piorunem dostawali małe mieszkanie i stopniowo zwiekszano od ilosci dzieci w rodzinie ich pobory niby dla nas były niskie i marne oni zyli skromnie i wygodnie jesli ktos chciał byc bogatszy to jezdził na handel podobnie jak my na wegry wiec u nas tez trzeba odpowiednio podejsc do sprawy np obecnie masa osób ma socjalne mieszkania w miescie a płaca tylko składke krus tak nie powinno byc bo gdzie ich gospodarstwo tu przynajmniej powinna pracowac jedna osoba jezeli sa małe dzieci i jest rodzina wielodzietna ale jedno-dwoje dzieci swobodnie powinno pracowac oboje złobki przedszkola całodobowe jak najwiecej zakładów całodobowych sklepy tez tylko systematyczne zmiany nie od humoru zwierzchnika wiec po madrym mysleniu majac kase mozna jezdzic z dziecmi i zwiedzac kraj rozwijajac dodatkowo turystyke
Rob
rok temu
Istota zagadnienia POlega na tym, że PO chce, żeby o wydawaniu pieniędzy decydowały gminy, najlepiej rządzone przez nich. Resztę najlepiej"zamrozić" jak to mówi Trzaskowski i niech czekają, aż PO dojdzie do władzy i będzie mogło je ukraść
...
Następna strona