Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Krajowy Plan Odbudowy. Rząd pod wielką presją. Ziobro nie ustąpi

108
Podziel się:

Rząd we wtorek zajmie się projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Od samego początku Solidarna Polska zapowiada, że nie poprze projektu. O poparciu premier rozmawia we wtorek rano z Lewicą.

Krajowy Plan Odbudowy. Rząd pod wielką presją. Ziobro nie ustąpi
Solidarna Polska nie poprze Krajowego Planu Odbudowy. Morawiecki będzie rozmawiał z Lewicą (KPRM Twitter)

Rząd dwukrotnie już miał zająć się projektem ustawy o ratyfikacji decyzji w sprawie zwiększenia zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Projekt był jednak zdejmowany z porządku obrad rządu, a poprzednim razem przeprowadzona została dyskusja. W Zjednoczonej Prawicy nie ma w tej sprawie zgody - ratyfikacji sprzeciwia się Solidarna Polska.

W niedzielę odbyło się spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy - prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, lidera Porozumienia Jarosława Gowina i szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel poinformował w poniedziałek, że stanowisko Solidarnej Polski w sprawie głosowania nad zasobami własnymi po tym spotkaniu pozostaje bez zmian.

W tej sytuacji premier Mateusz Morawiecki musi szukać poparcia poza koalicją. Na wtorek zapowiedziane zostało spotkanie przedstawicieli klubu Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. Tego samego dnia rząd ma się zająć projektem ustawy ratyfikującej umowę. Czasu na dogrywanie szczegółów jest więc niewiele.

Zobacz także: Krajowy Plan Odbudowy. Sikorski: to nie są pieniądze na drogi i mosty

Wcześniej w poniedziałek Lewica przedstawiła sześć postulatów do Krajowego Planu Odbudowy. Są to: co najmniej 30 proc. środków dla samorządów; 400 mln euro dla zagrożonych przez epidemię branż; zbudowanie 75 tys. tanich mieszkań na wynajem; 1 mld euro na szpitale powiatowe; przygotowanie szczegółowego planu wydatków; powołanie Komitetu Monitorującego wydawanie środków.

- Trzeba odróżnić Lewicę od KO. Lewica przedstawiła konkretne uwagi do Krajowego Programu Odbudowy. Zaprosiliśmy Borysa Budkę do rozmów i nie zareagował – powiedział Buda.

Czym jest plan odbudowy

W 2020 r. przywódcy państw członkowskich na unijnych szczytach w Brukseli wynegocjowali kształt unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz zupełnie nowego instrumentu finansowego UE, Funduszu Odbudowy. Fundusz ma być reakcją na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19. Jego wielkość, 750 mld euro, została ustalona w trakcie żmudnych negocjacji przywódców państw członkowskich. Kością niezgody był stosunek grantów i pożyczek w ramach funduszu. Ostatecznie zdecydowano, że 390 mld z 750 mld euro, to bezzwrotne granty, a reszta to pożyczki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(108)
Krak
3 lata temu
Pewnie ,PiS zgodzi się na komitet kontrolny. A szefem mianują Suskiego .
Porażka
3 lata temu
Jeżeli lewica zagłosuje po myśli PiS, to są dla mnie skończeni
zcx
3 lata temu
Kaczyński wyroluje opozycję w pierwszej możliwej sytuacji, czyli po przegłosowaniu tego co chce. Na układaniu się z min każdy zaliczył stratę.
zcx
3 lata temu
Jak to odbudowa będzie wyglądać jak to co robią od wyborów w 2015, to należy się spodziewać kolejnych korupcji, puchnących majątków Dojnozmianowców, rosnących podatków i zadłużania państwa.
biada
3 lata temu
Panie ZIOBRO niech pan na trzyma , ludzie sa za Panem, wiemy o co tu chodzi, i wiemy kto za tym wszystkim stoi, bo to sa nie Polacy i chca nas do reszty zniszczyć. Nie pozwól Pan na to i brońmy naszej suwerennosci. Już sięgają po zasoby naturalne.
...
Następna strona