Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|
aktualizacja

Polska idzie pod prąd. Dodatkowa praca dla urzędników, ale bez podwyżek

21
Podziel się:

Krajowy Plan Odbudowy okazuje się być zmorą dla urzędników. Wszystko dlatego, że za wdrażanie nowych przepisów z KPO pracownicy nie otrzymają dodatkowych pieniędzy. Przy większym zakresie obowiązków otrzymają to samo wynagrodzenie.

Polska idzie pod prąd. Dodatkowa praca dla urzędników, ale bez podwyżek
Krajowy Plan Odbudowy. Urzędnicy nie będą mogli liczyć na dodatkowe wynagrodzenie (Adobe Stock)

Krajowy Plan Odbudowy cały czas czeka na akceptację, natomiast Bruksela zwróciła się do polskiego rządu z wątpliwościami dotyczącymi dodatkowych wynagrodzeń dla urzędników, którzy mają wdrażać nowe zasady.

Jak donosi wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna", polski rząd nie zamierza wynagradzać urzędników za dodatkową pracę. W praktyce więc będą zarabiać te same pieniądze przy większym zakresie obowiązków.

Oznacza to, że Polska nie pójdzie drogą innych europejskich krajów, które również przygotowały projekty planów odbudowy. Dziennik przytacza przykład Grecji, w której powołano państwową agencję do spraw wykonania KPO, a rząd wziął na swoje barki kwestię wynagrodzeń dla urzędników.

Zobacz także: "Jest drogo". Prezydent Sopotu nie ukrywa i tłumaczy ceny

Jak tłumaczy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, nowa polityka Krajowego Planu Odbudowy wdrażana zostanie bazując na obecnych w Polsce zasobach kadrowych.

"Polska będzie bazowała przede wszystkim na zasobach zaangażowanych obecnie we wdrażanie środków europejskich. Pozwoli to sprawnie wdrażać KPO i zapewnić spójność wsparcia z różnych innych źródeł" - czytamy w odpowiedzi od MFiPR, cytowanej przez dziennik.

Dodatkowo, w odpowiedzi czytamy, że KE nie przewiduje wsparcia finansowego we wdrażaniu czy monitorowaniu planu, np. w formie pomocy technicznej, znanej z polityki spójności. Ministerstwo dodaje również, że ze środków pochodzących z KPO nie można finansować wynagrodzeń dla pracowników zajmujących się wdrażaniem nowych przepisów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
kto
3 lata temu
A o KOGO poza swoimi dba ten rząd?
LoLo
3 lata temu
Jak mi płacą tak pracuję.
BIUROKRACJA I...
3 lata temu
i słusznie ,że bez dodatkowej płacy- już dawno 70% tych urzędasów kawkowo-ciasteczkowych powinno być wyparcelowanych na budowy dróg, a większość roboty powinny wykonywać serwery.POzatrudniali tysiące koleżanek, kolesiów na fikcyjnych stanowiskach np. w WAWIE- za PO o 57% zwiększono obsadę urzędasów.A skali kraju o 34%.Za PiS niewiele lepiej - w kraju o 23%.
Obywatel
3 lata temu
dojna zmiana .... Kiedy w końcu odejdą ? Kiedy zostana rozliczeni ?
Kleks
3 lata temu
Rząd dba o siebie, no bo przecież nie o ciemny lud. 20 lat temu średnia emerytura ZUS stanowiła 75% przeciętnego wynagrodzenia. Po tzw. reformie, tysiącu poprawek, matactw koszykiem inflacyjnym i fałszowanych waloryzacji, dzisiaj stanowi 35% przeciętnego wynagrodzenia. Maliniak, jak to określił, urealnił rozporządzeniem wynagrodzenia polityków za ostatnie 20 lat o 60%. Domagajmy się teraz urealnienia emerytur ZUS za ostatnie 20 lat i podniesienia ich o 100%. I tylko emerytur ZUS, bo te rozdawane po uważaniu, sędziów, prokuratorów, mundurowych, górników, księży... już dawno wystrzeliły w kosmos.
...
Następna strona