Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
AZI
|

Efekt pandemii. Firmy masowo wchodzą w plan naprawczy

3
Podziel się:

W pierwszej połowie tego roku sądy ogłosiły upadłość wobec 201 firm, to o 9 firm mniej niż w drugiej połowie ubiegłego roku i o 85 mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie rośnie liczba przedsiębiorców, którzy decydują się na ratowanie swoich firm. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów, w porównaniu z poprzednimi latami to rekord.

Efekt pandemii. Firmy masowo wchodzą w plan naprawczy
Pandemia zbiera żniwo. Wciąż upada wiele firm ARKADIUSZ ZIOLEK (ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
bECsUWQB

Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że od stycznia tego roku na restrukturyzację zdecydowało się 1064 przedsiębiorstw. Blisko 87 proc. z nich wybrało tzw. uproszczoną procedurę.

Takie postępowanie chroni firmy przed bankructwem, bo umożliwia zawarcie układu z wierzycielami i pozwala na zachowanie majątku przedsiębiorstwa przy jednoczesnej redukcji zobowiązań. Nie jest więc to krok do upadłości, ale sposób na uzdrowienie firmy.

Jak podaje KRD, co druga firma objęta restrukturyzacją była wcześniej dłużnikiem KRD. Wartość ich zobowiązań wynosi prawie 82 mln zł. Najwięcej firm, które próbują się ratować znajduje się w mazowieckim, wielkopolskim i śląskim.

bECsUWQD
Zobacz także: Plan na wzrost gospodarczy. Kościński: Powrót na dobre tory i zakotwiczenie

Pod względem wartości zobowiązań liderem jest województwo pomorskie (5,1 mln zł), następnie śląskie (3,9 mln zł) i mazowieckie (3,6 mln zł). Największymi wierzycielami firm, które ogłosiły upadłość i były notowane w KRD, są: instytucje finansowe (bank, leasing, faktoring), branża paliwowa i przetwórstwo.

Z kolei najwięcej firm decydujących się na restrukturyzację pochodzi z sektora bankowego, leasingowego i faktoringowego. Na kolejnych miejscach są wierzyciele z branży rolniczej i ogrodniczej oraz firmy z branży windykacyjnej.

bECsUWQJ

Najliczniejszą grupą dłużników notowanych w KRD, objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym, są natomiast przewoźnicy, na drugim miejscu znajdują się firmy z branży rolniczej, a następnie spółki budowlane, gastronomiczne i architektoniczne. Pod względem łącznego zadłużenia pierwsza lokata należy do producentów mięsa (8,2 mln zł), druga do producentów konstrukcji metalowych (4,9 mln zł), a trzecia - do firm transportowych (4,7 mln zł).

W gronie firm notowanych w KRD, wobec których sądy ogłosiły upadłość, najliczniejszą grupę stanowią przedsiębiorstwa budowlane, transportowe, handlowe i hotele.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECsUWRe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
tukan
2 miesiące temu
Ale nie firmy pisowskie dajmy na to Polskie Szwalnie, które zrobiły manko na 258 mln ale te sobie wezmą z pieniędzy podatnika, wypłacą premie rodzinom i dalej będą się bawić w biznes.
Daaf
2 miesiące temu
Po 87 tys zadłużenia na firmę. Co to jest.
fsd
2 miesiące temu
to nie efekt pandemii tylko efekt pisu!! nazywajcie rzeczy po imieniu!!
bECsUWRf