Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Kazimierski
|

Kredyt hipoteczny na dom bez pozwolenia do 70 m2. Co na to banki? Sprawdziliśmy

21
Podziel się:

W ramach Nowego Ładu dostępne są dwa programy związane z mieszkalnictwem. Jednym z nich jest Dom bez formalności. Co trzeba wiedzieć o jego warunkach i co sądzą o nim banki? Sprawdziliśmy to.

Kredyt hipoteczny na dom bez pozwolenia do 70 m2. Co na to banki? Sprawdziliśmy
Budowa domu do 70 m. kw bez pozwolenia (Adobe Stock, bitwit)

W ramach programu Dom bez formalności, osoby chcące wybudować dla siebie dom jednorodzinny o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 70 m2 nie muszą występować o pozwolenie na budowę, zatrudniać kierownika budowy czy prowadzić dziennika budowy. Sprawdźcie, co jeszcze warto wiedzieć o tym programie.

Zobacz także: 200 tys. zł za metamorfozę domu marzeń. Efekt jest zachwycający

Dom bez formalności – co trzeba wiedzieć o tym programie?

Dom można przeznaczyć tylko na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (osoba go budująca jest zobowiązana do złożenia oświadczenia na ten temat pod rygorem odpowiedzialności karnej). Powierzchnia zabudowy domu (powierzchni terenu zajętej przez budynek w stanie wykończonym, która jest wyznaczona po zewnętrznym obrysie krawędzi budynku na poziomie terenu) nie może przekroczyć 70 m2. Powierzchnia użytkowa domu może być większa. Nie może przekroczyć 90 m2

To jeszcze nie wszystko:

- dom nie może mieć więcej niż dwie kondygnacje i musi być wolnostojący,

- jego obszar oddziaływania musi w całości mieścić się na działce, na której został zaprojektowany (dom nie może np. zacieniać sąsiedniej działki).

Inwestor nie będzie musiał prowadzić dziennika budowy ani zatrudnić kierownika budowy. W takiej sytuacji będzie musiał jednak złożyć oświadczenie, że bierze odpowiedzialność za kierowanie budową,

Z kolei, jeśli dla miejsca, gdzie będzie realizowana budowa, nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy będzie musiała być wydana w terminie do 21 dni.

Mimo tego, że dla domu do 70 m2 nie jest wymagane pozwolenie na budowę, do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej trzeba zgłosić zamiar rozpoczęcia inwestycji, a do zgłoszenia dołączyć:

- projekt architektoniczno-budowlany i projekt zagospodarowania działki,

- oświadczenie o przeznaczeniu domu na własne potrzeby mieszkaniowe,

- oświadczenie o odpowiedzialności za kierowanie budową (kiedy nie będzie zatrudniony kierownik budowy).

Organ architektoniczno-budowlany nie może sprzeciwić się zgłoszonej budowie.

Organ architektoniczno-budowlany oraz projektant sprawujący nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem muszą być także powiadomieni o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Po wybudowaniu na inwestorze ciąży obowiązek dokonania geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Dom bez pozwolenia a kredyt hipoteczny

Jednym z dokumentów składanych z wnioskiem o kredyt budowlany była kopia ważnego i prawomocnego pozwolenia na budowę. W przypadku budów prowadzonych zgodnie z założeniami programu Dom bez formalności dokument ten nie jest wymagany. Czy będzie można otrzymać kredyt hipoteczny na dom bez pozwolenia? Zapytaliśmy o to banki.

- Bank Pekao napisał, że przygotowuje się do umożliwienia finansowania budowy domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych w ramach obowiązujących zmian prawa budowlanego.

- Od Banku Pocztowego dowiedzieliśmy się, że jest na etapie przygotowywania założeń dotyczących tego programu.

- Bank obecnie analizuje kwestię ewentualnego zaangażowania w programy związane z budownictwem mieszkaniowym i jego finansowaniem w ramach Nowego Ładu – taką nadesłał BNP Paribas.

- Z Credit Agricole wynika, że nie planuje on zmiany procesu udzielania kredytu dla tych nieruchomości i że jest to wyłącznie kwestia modyfikacji listy wymaganych dokumentów, a nie procesu analizy inwestycji.

ING Bank Śląski analizuje aktualne przepisy i niezbędne zmiany w procesie kredytowym.

mBank analizuje szanse i zagrożenia wynikające z ustawy, dodając, że sama ustawa nie daje odpowiedzi na typowo operacyjne pytania, które są niezbędne do określenia czy wybudowany budynek będzie odpowiednim zabezpieczeniem kredytu.-

- PKO BP napisał, że pracuje nad wdrożeniem rozwiązań wynikających z programu Polski Ład. Dodał też, że od dawna umożliwia finansowania inwestycji, której budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie wymaga zgłoszenia budowy organowi administracji (zgodnie z Prawem budowlanym i zakresem celów finansowania w banku).

- Z kolei Santander Bank Polska napisał, że analizuje ten temat.

Trzeba pamiętać, że ważną kwestią, jaką będą brały pod uwagę banki, będzie posiadanie zdolności kredytowej przez osobę ubiegającą się o kredyt. Nie wiadomo, jak banki będą podchodziły do kwestii zabezpieczenia kredytu na domu wybudowanym bez nadzoru kierownika budowy. Z pewnością jednak dowiemy się tego wkrótce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(21)
Olgierd66
2 lata temu
Dla mnie za mały metraż. U nas jest powierzchni użytkowej 80 m2 i dla córki przerobiłem poddasze na pokój, Zamontowałem schody modułowe z dolle, żeby też nie zajmowały zbyt dużo miejsca a i tak przydałby się jeszcze jeden pokój. Dla rodziny taki domeczek jest naprawdę za mały.
tom
2 lata temu
70m2, czyli 50m2 netto powierzchni użytkowej, atrakcyjne dla emerytow, tudziez singla. Chyba ze ktos chce się z mikro piętrem meczyc, to wtedy 2+1.
Aronik
2 lata temu
Te domy bez zezwolenia na czas wojny bardzo latwe do przejecia przez panstwo wojsko do ich uzytku. I nie tylko tak samo wojewoda moze ci porem kazac rozbiorke tego domu. Nic nie wymyslili politycy bez przyczyny. Tak samo jak dziala inflacja - banki podwyzszaja wibor i tym samym rosna odsetki, ktore splacaja wszyscy obywatele, nawet ci co w zyciu nie wzieli kredytu, innymi slowami, kazdy z was Tyra na te domki, ktore potem beda sporem w takim czy innym problemie
Roziu
2 lata temu
70m2 - srednio (material i robocizna) wychodzi od 8 do 10 tys. za m2.
wu-
2 lata temu
Normalnie, jeśli nie spłacasz kredytu, bank zabiera ci dom i go sprzedaje. Jeśli tych domów nie będzie można sprzedać, nie będą mogły stanowić zabezpieczenia kredytu. A nie będzie można, bo na wstępie oświadczasz, że to na twoje potrzeby wyłącznie. W ogóle bez sensu jest to oświadczenie, bo co jeśli umrę w rok po wybudowaniu?
...
Następna strona