Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Krok do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Umowa podpisana

18
Podziel się:

Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały umowę o zasadach współpracy z amerykańskim Westinghouse Electric Company. To właśnie technologię tej firmy z USA rząd wybrał dla pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Tym samym postawiono kolejny krok do jej budowy.

Krok do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Umowa podpisana
Elektrownia w Vogtle, w stanie Georgia, zrealizowana dzięki technologii Westinghouse (Associated Press, East News, Associated Press)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało w czwartek (15 grudnia), że PEJ podpisały umowę z Westinghouse, której technologię AP1000 polski rząd wybrał dla pierwszej w kraju elektrowni jądrowej. Ma ona powstać na Pomorzu.

Umowa, ja poinformował resort, określa główne zasady, jak i kolejne kroki biznesowe, które zostaną podjęte przez spółki PEJ i WEC w przyszłym roku. Założono w niej kluczowe zadania do realizacji, takie jak wynegocjowanie i podpisanie kolejnych umów m.in. na świadczenie usług inżynieryjnych. Jej zakres będzie obejmował prace przygotowawcze i koncepcyjne, w tym wstępny projekt.

- Realizacja programu budowy nowych mocy jądrowych oznacza wymierne korzyści dla gospodarki, ale również zapewnienie przewidywalnych cen energii dla odbiorców, co jest szczególnie ważne dla przedsiębiorstw energochłonnych dotkniętych obecnym kryzysem i wysokimi cenami energii - powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, w której obecności podpisano umowę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Amerykanie tam zbudują pierwszą elektrownię jądrową w Polsce. "Nie grozi nam Czarnobyl"

Kiedy powstanie pierwsza w Polsce elektrownia atomowa?

Następnym krokiem na drodze do budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej będzie podpisanie umowy na zaprojektowanie obiektu. Powstać ma na obszarze nazwanym Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo w woj. pomorskim. To lokalizacja wskazana przez inwestora jako preferowana. Alternatywą jest pobliski Żarnowiec.

Pierwszy reaktor jądrowy w Polsce ma być zbudowany w ciągu dekady, najpóźniej w 2033 r. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej kolejne bloki miałyby powstawać co dwa lata do 2043 r. Według planów budowa elektrowni ma rozpocząć się w 2026 r. Koszt projektu to 90-100 mld zł.

Polskie Elektrownie Jądrowe będą także odpowiadać za budowę kolejnych reaktorów o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 GWe do ok. 9 GWe na podstawie sprawdzonych, wielkoskalowych, wodnych ciśnieniowych reaktorów jądrowych generacji III(+) oraz ich ewentualną eksploatację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Anonim 14.86
rok temu
Nie da radę żyć w mieście w którym są tony przyrządów elektrycznych zostawił bym ten temat i nie szef w ta tak zwana stronę rozwoju epoka kabla elektrycznego i życia jak w microfali przed nami
Anonim14.86
rok temu
Witam mimo korzyści jakie daje atom i jego moc tez musimy wiedzieć o przeciwieństwie które za sobą niesie atom tez nie chciał bym się smażyć jak w mikrofali w mieście gdzie są tony przewodów elektrycznych a fale elektromagnetyczne będą podgrzewały atmosferę. Taki los sobie sami szykujemy. Pozdrawiam z szacunkiem anonim
Coś o tym wie...
rok temu
Było by dużo bezpieczniej wybudować elektrownie atomową w jakiejś zamkniętej kopalni np 500 m pod ziemią. W razie awarii zalać betonem i spokój.
Kamila Parker...
rok temu
Komendant Główny Policji nie wiedział że jest naładowany granatnik ,po co wymierzył w sufit i odpalił, kompromitacja na cały świat a Ukraińcy zapewne zrywają boki.
Polak
rok temu
Jeśli ruska rakieta uderzy w magazyn zbożowy to zginie 2 ludzi.  Jeśli ruska rakieta uderzy w elektrownię węglową to będą tylko kłęby dymu i lokalny brak prądu. Jeśli ruska rakieta uderzy w elektrownię atomową A UDERZY to będzie napromieniowanie i śmierć w całej Polsce. NIE DLA ATOMU! Nie przy takich sąsiadach jak Łukaszenka i Putler!