Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Kryzys na niemieckim rynku pracy. Pracodawcy zdesperowani

327
Podziel się

Niemiecki rząd obawia się ogromnego niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Z roku na rok spada imigracja zarobkowa, już teraz wielu pracodawców boryka się z kryzysem - podaje TheLocal.de.

Kryzys na niemieckim rynku pracy. Pracodawcy zdesperowani
Kryzys na niemieckim rynku pracy. (Adobe Stock)
bEpDglUB

Niemiecka komisarz ds. integracji Annette Widmann-Mauz ostrzegła, że ​​gospodarka kraju stoi w obliczu "desperackiego poszukiwania wykwalifikowanej siły roboczej".

Jak mówili w ostatnim wywiadzie dla German Editorial Network politycy CDU, niemieckim firmom brakuje ok. 270 tys. wykwalifikowanych pracowników.

Zdaniem niemieckiej komisarz, kryzys na rynku pracy to efekt spadającej imigracji zarobkowej. Do Niemiec przyjeżdża coraz mniej rzemieślników, pielęgniarek, inżynierów czy kucharzy.

bEpDglUD
Zobacz także: Zamiast szaleństw zaciskanie pasa. ZUS udostępnił najnowsze prognozy emerytalne

- Liczba dodatkowych wykwalifikowanych pracowników i pracowników z UE w Niemczech spadła w zeszłym roku o około 25 procent - powiedziała Widmann-Mauz, cytowana przez TheLocal.de.

W ostatnich latach wiele niemieckich branż polega głównie na pracownikach przyjeżdżających z innych krajów Unii Europejskiej.

bEpDglUJ

W 2019 r. rząd opracował projekt ustawy, który ma ułatwić migrację do Niemiec. Nowe przepisy weszły w życie w marcu 2020 r. – miesiącu wprowadzenia pierwszego lockdownu.

Na razie nowe prawo nie przyniosło spodziewanych efektów. Według Barometru Wykwalifikowanej Pracy KfW-ifo, 30 proc. firm odczuwa kryzys na rynku pracy i niedobory wykwalifikowanej siły roboczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEpDglVe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(327)
Paweł
3 tyg. temu
A sami czemu nie kształcą swojego narodu
Cg7
4 tyg. temu
100 euro za godzinę to zamknę firmę i się nawet dokształę w dowolnej branży.
kawasaki
4 tyg. temu
Bierzcie tam całą Warszawe
bEpDglVf
Leonidas
4 tyg. temu
W sumie to dziwne,że brakuje im rąk do pracy skoro tyle uchodźców przyjęli. Zaś z drugiej strony ci co przyjechali są zazwyczaj niewykształceni i na niczym się nie znają. Lipa trochę ;) Jeśli dadzą ofertę pracy za 30 euro/h to mogę wyjechać do nich :)
Szaryh
4 tyg. temu
Przyjęli wystarczającą ilość siły roboczej w produktywnym wieku nie powinno być takich problemów
...
Następna strona