Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kto zapłaci za podwyżkę płacy minimalnej do 2800 zł? Firmy - wydadzą na to 4 mld zł

28
Podziel się:

Podwyższenie płacy minimalnej do poziomu 2800 złotych będzie kosztowało duże firmy ponad 826 milionów złotych, sektor małych i średnich zapłaci za to nieco ponad trzy miliardy złotych – twierdzi resort pracy.

Wyższa płaca minimalna może podnieść stopę bezrobocia - pisze resort pracy
Wyższa płaca minimalna może podnieść stopę bezrobocia - pisze resort pracy (money.pl)
bEUKOdKd

Tak napisano w tzw. OSR-ze, czyli ocenie skutków regulacji. Ministerstwo wyliczyło, że podwyższenie pensji minimalnej do 2800 złotych w 2021 roku będzie oznaczało wzrost o 7,7 proc. w stosunku do obecnego poziomu. W ten sposób dojdzie ono do 53,2 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Przy okazji w 2021 roku będzie też obowiązywała wyższa minimalna stawka godzinowa – 18,30 zł.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6541590853560449v">Podwyżki płac ominą budżetówkę. "Błąd, rozdwojenie jaźni"</a>

Co ciekawe, resort pracy w OSR-ze dostrzegł, że podwyżka płacy minimalnej może źle wpłynąć na kondycję firm zatrudniających duży odsetek pracowników z takim właśnie wynagrodzeniem.

bEUKOdKf

"Marże uzyskiwane przez to przedsiębiorstwo są niskie, a struktura kosztów nie pozwala na oszczędności w innym obszarze niż koszty pracy. Niestety nie ma danych, które by pozwalały określić, w jakich branżach i na których lokalnych rynkach pracy problem taki może być istotny" - dodano.

Przedstawiciele resortu pracy nie wskazali też wpływu podwyżki płacy minimalnej na rynek pracy, zasłaniając się brakiem wiarygodnych badań na ten temat. Zauważyli jednak, że szybkie podwyżki nie idące w parze ze wzrostem produktywności mogą wpływać na zwiększenie inflacji i bezrobocia.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEUKOdKG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Tomek
rok temu
Dlaczego Amrest ktc ptaci ludziom za godz 15.30 bruto jesli jedt stawka za gidz 17 .zt dlaczego ludzi traktuje prosze o kontrol ispekcji pracy sprawdzic w katowicach silesi kfc dlaczego tak sie traktuje ludzi a wykonujom takom samom prace jak ine osoby prosze sie tym zainteresowac .
Statystyka...
rok temu
Koszt ogromny bo i ludzi biedujacych na najnizszej krajowej jest ogrom. Tyle na temat sredniej krajowej ;-)
Art
rok temu
no i okazało się że to nie rząd daje tylko przedsiębiorcy...a na dodatek ci co maja najmniej - najwięcej stracą, ponieważ w wielu wypadkach pracę i nie będą mieli nic, a jeszcze gorsze będzie to że zmaleją inwestycje i skurczy się rynek pracy, dochody państwa itd itd
bEUKOdKH
gosc
rok temu
a gdzie w duzych firmach zarabia sie najnizsza maja wiecej i w czym problem nierozumie tego
Szklanka
rok temu
Gdyby pensji minimalnej nie podnoszono to pracodawcy najchętniej płaciliby ludziom po 1000 zł, narzekając jak zawsze, jak to ich strasznie obciąża i robią pracownikom łaskę że ich zatrudniają. Praca to nie jest towar jak każdy inny, nie stać cię na pracownika to pracuj sam!
...
Następna strona