Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KBB
|

Które sklepy będą otwarte, które zamknięte? Od soboty spore zmiany w handlu

72
Podziel się

Rozporządzenie dotyczące nowych obostrzeń pojawiło się w Dzienniku Ustaw dopiero w piątek wieczorem. W ostatniej chwili rząd postanowił zamknąć też sklepy meblowe. W projekcie rozporządzenia były jeszcze wśród wyjątków.

Które sklepy będą otwarte, które zamknięte? Od soboty spore zmiany w handlu
Sklepy odzieżowe w galeriach handlowych będą zamknięte (PAP, PAP, Wojtek Jargiło)
bDosHskB

Co oznaczają ograniczenia dla galerii handlowych? To, że nie kupimy w nich odzieży, obuwia, elektroniki, AGD. Przepisy są tu jasne: jeśli jakiś obiekt ma powyżej 2000 m kw. powierzchni, musi być zamknięty. Tak samo traktowane są tu galerie handlowe, jak sklepy nie znajdujące się w tego typu centrach, ale mające dużą powierzchnię sprzedaży.

Dla sklepów w galeriach handlowych przewidziano jednak wyjątki. Od 7 listopada otwarte pozostają niektóre punkty usługowe, które mają istotne znaczenia dla życia codziennego.

Zatem w galeriach handlowych nadal dostępne będą usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne oraz apteki, punkty apteczne, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami.

bDosHskD

Będą też mogły działać punkty usługowe takie, jak np.: pralnie, punkt ślusarski, szewski, krawiecki, punkty oferujące ubezpieczenia, czy punkty bankowe.

Tzw. wysypy handlowe - małe punkty sprzedaży, działające zazwyczaj w korytarzach galerii handlowych - jednak są zamknięte.

A co ze sklepami na ulicy?

Jeśli jakiś sklep w galerii handlowej może być otwarty, to może być również otwarty "na ulicy" i wtedy nie obowiązuje też limit powierzchni. Czyli np. nawet bardzo duże drogerie sieciowe mogą spokojnie działać.

bDosHskJ

Bez problemów mogą działać sklepy spożywcze czy budowlane.

Zamknąć muszą się te sklepy, które nie podlegają wyjątkom z rozporządzenia i przekraczają 2000 m kw. Są to na przykład wielkie salony ze sprzętem sportowym. Z listy wyjątków w opublikowanym rozporządzeniu znikły sklepy meblowe (były w projekcie). Oznacza to, że muszą się zamknąć.

Jakie wolno stojące sklepy mogą być otwarte?

Wszelkie te, które nie przekraczają określonej powierzchni – 2000 m kw. One mogą bez problemów prowadzić działalność. Czyli sklep z butami, ubraniami czy elektroniką może działać bez problemów, o ile nie przekracza 2000 m kw. powierzchni i nie znajduje się w galerii handlowej.

bDosHskK

Jednocześnie dla wszystkich sklepów wprowadzono w miarę jednolite zasady dotyczące liczby klientów. Od soboty w obiektach i placówkach handlowych oraz świadczących usługi pocztowe będzie mogła przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 metrów kwadratowych – w przypadku obiektów i placówek o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 metrów kwadratowych. W obiektach powyżej 100 metrów kwadratowych pozostanie limit – jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Ograniczeniami w handlu przerażeni są handlowcy.

- Doskonale rozumiemy konieczność zastosowania środków zapobiegawczych wobec rosnącej fali zachorowań w naszym kraju. Jako pracodawcy jesteśmy jednak wysoce zaniepokojeni perspektywą lockdownu przedłużającego się po 29 listopada. Przyjmujemy koniec listopada za moment krytyczny dla naszej branży. Ta data jest dla nas ostatecznym punktem granicznym – lockdown, który potrwa dłużej spowoduje dramatyczne konsekwencje: falę upadłości, zwolnienia grupowe i równoczesny brak wpływów do budżetu państwa – przewiduje Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług

bDosHsle
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(72)
gloria
4 tyg. temu
absurd goni absurd, w sklepie z ciuchami się zakazisz a u fryzjera nie, w sklepie z agd się zakazisz a w sklepie z art. budowlanymi nie
asdf
4 tyg. temu
Nie kupisz kompa dla dziecka, do pracy a pojdziesz zrobic pazury, brwi a moze i tatuaz....
Ania
4 tyg. temu
I te biblioteki pozamykane , pojęcia nie mam w jaki sposób ten rząd wybiera branżę do zamknięcia, chyba w drodze losowania
bDosHslf
Ehhh
4 tyg. temu
Kur... Drogi Rządzie, skoro już zostawiacie Kościoły otwarte, to może niech zbierają na tace dla tych wszystkich ludzi, którzy zostaną przez Was bez pracy. Wirus zabije kogo ma zabić. Może mnie, a może Was. Ale pracować i coś jeść trzeba. Daliście d... ze służba zdrowia. I jakby to ująć :' it' s too late apologise, it's too late'. Czekamy na oficjalne dane ile zgonów będzie wynikiem samobójstw, depresji i chorób będących jej następstwem, ile osób umrze z głodu. Myślę, że więcej niż ten 1,5 procent zakażonych covidem. Jak dla mnie to jest globalne ludobójstwo. Czy nasz rząd musi powielać idiotyzm? Czy któryś rząd na świecie w końcu ogarnie, że te działania to jest większe zło?
Poczta.
4 tyg. temu
Wszystko gites, pozamykane wszystko a kurierzy i firmy kurierskiej będą zap@@@@@@ć bo im nie grozi koronawius. Pracuje na poczcie i to się dzieje to dramat, jest tyle paczek że ledwo żyją wszyscy żeby to ogarnąć. Róbcie tak dalej..o pisiory zniszczyliście ten Kraj. Władza i fanatyzm to choroba!
...
Następna strona