Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Koronawirus. Którym medykom należą się dodatki? Rząd się zaplątał, a chaos się powiększa

290
Podziel się:

Rząd publikuje ustawę, z której wynika, że każdy medyk zaangażowany w leczenie chorych na koronawirusa ma dostać 100-procentowy dodatek. W tym samym dniu Sejm decyduje, by jednak dodatek dostali tylko niektórzy medycy - oddelegowani do walki z pandemią przez wojewodę. A premier apeluje o "koniec kampanii fake newsów". Do opozycji.

Koronawirus. Którym medykom należą się dodatki? Rząd się zaplątał, a chaos się powiększa
Mateusz Morawiecki tłumaczy, że nie każdy medyk powinien liczyć na dodatek (KPRM, Krystian Maj)
bEEqIjkl

Do kogo mają trafiać 100-procentowe dodatki dla pracowników służby zdrowia na walkę z epidemią? W Dzienniku Ustaw ukazała się wreszcie dawno podpisana przez prezydenta ustawa covidowa. Ta zakłada 100-procentowe dodatki dla medyków - wszystkich, którzy w swojej pracy stykają się z koronawirusem. Co więcej, według jej zapisów, dodatki obowiązują od 5 września bieżącego roku.

Jednocześnie w tym samym dniu Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie ustawy covidowej. Tym samym Sejm opowiada się za tym, by dodatki dostawali tylko ci medycy, którzy zostali wyznaczeni przez wojewodów do walki z COVID-19. Czyli zupełnie inaczej, niż wynika to z opublikowanej właśnie ustawy.

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że rząd zwlekał z publikacją tej pierwszej ustawy, twierdząc, że podczas jej uchwalania doszło do błędu. Stąd właśnie wzięła się druga ustawa, która ma "konwalidować błąd" (tak napisano w uzasadnieniu).

bEEqIjkn
Zobacz także: Rok pandemii. Tak świat zmienił się w ciągu 12 miesięcy

Jakie przepisy obowiązują więc obecnie? Którym medykom należą się dodatki, a którym nie?

Premier Morawiecki zajął stanowisko w tej sprawie. Z jego wpisu na Facebooku wynika, że dodatki jednak wszystkim medykom się nie należą, a za cały chaos prawny odpowiada opozycja. "Przypominam, także posłom opozycji, że zadaniem ustawy od początku było i jest zapewnienie dodatkowego 100 proc. wynagrodzenia dla medyków delegowanych do pracy przez wojewodów" - podkreślił premier.

bEEqIjkt

"Wszyscy inni, którzy już teraz pracują na pierwszej linii walki z COVID 19 w szpitalach II i III poziomu, a także ratownicy medyczni i diagności z laboratoriów szpitalnych, mają gwarancję wypłaty dodatkowego pełnego wynagrodzenia począwszy od 1 listopada" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Ta wypłata wynika z decyzji ministra zdrowia, który polecenie w tej sprawie wydał NFZ 1 listopada. Ile będzie obowiązywał ten przepis? Tego polecenie nie precyzuje.

Premier dodał, że wypłata za listopad nastąpi do 10 grudnia. "Proszę nie wprowadzać w błąd medyków i całego społeczeństwa. Politycy są po to, aby szukać rozwiązań i pomagać, a nie wprowadzać chaos i niepotrzebną panikę" - napisał premier, dodając jednocześnie, że "kampania fake newsów w sprawie dodatkowego wynagrodzenia dla personelu medycznego, którą prowadzi obecnie opozycja, jest nie na miejscu".

bEEqIjku

Prawnik: to opublikowane prawo obowiązuje

Premier wydaje się abstrahować od opublikowanego właśnie przez własny rząd prawa. Ustawa covidowa mówi w końcu, że dodatki należą się wszystkim.

Co na to prawnicy? Adwokat Zbigniew Roman w rozmowie z money.pl zauważa, że skoro w Dzienniku Ustaw jest publikacja dokumentu z podpisem prezydenta - to takie prawo obowiązuje.

Zwykle przez pewien czas może obowiązywać tzw. vacatio legis, czyli okres między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie. Jednak w przypadku ustawy covidowej jej same przepisy określają, że dodatki za wynagrodzenie dla medyków powinny wejść już we wrześniu.

bEEqIjkv

Tymczasem sejmowa nowelizacja z soboty trafi teraz na biurko prezydenta. Ten może ją szybko podpisać, a rząd może ją szybko opublikować w Dzienniku Ustaw. Jednak zanim to się stanie, według prawników obowiązuje "stara" ustawa covidowa. Ta, która zapewnia dodatek każdemu medykowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEqIjkO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(290)
Eeee
10 miesięcy temu
Najwięcej czasu spędza pielęgniarka z chorym.
Marzena
10 miesięcy temu
Tz prezydent zapomniał że na oddziałach covid pracują salowe które się narażają i bez ich pracy oddziały nie funkcjonują a traktuje się je jak źli konieczne bo nie mają wykształcenia medycznego niech lekarze i pielęgniarki same zaczną sprzątać skoro tyle będą miały zapłacone
Polak
10 miesięcy temu
kLudzie.. bałagan i partactwo ciągnie się od 89 roku w MAGDALENCE.. ciągle komunizm.. jedyna prawica i normalność dla Polski, niskie podatki a nie podwyższanie to gwarantuje rząd zjednoczonej prawicy - PIS, pozdrawiam trzeźwo myślących.
bEEqIjkP
Grzegorz
10 miesięcy temu
Bruksela kombinuje jak ominąć Polskę i Węgry identycznie jak wykombinowali z Tuskiem i Kastą jak okraść polski budżet z 270 miliardów podatku VAT i Akcyzy w latach 2008-2015
Dramat
10 miesięcy temu
To jeszcze po nierzädach PO nie mogą dojść do ładu.
...
Następna strona