Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Gospodarczyk
Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Kubeł zimnej wody po decyzji ws. pieców. Wszystko wyjaśni się w czerwcu?

1581
Podziel się:

Przepisy przegłosowane przez Parlament Europejski są dość wymagające, ale ich kształt może się jeszcze zmienić - mówi w rozmowie z money.pl Jakub Wiech. Ekspert w zakresie energetyki zauważa, że tzw. dyrektywę budynkową, kładącą kres piecom na gaz, musi zatwierdzić Rada UE. Kluczowe będą też czerwcowe wybory.

Kubeł zimnej wody po decyzji ws. pieców. Wszystko wyjaśni się w czerwcu?
Przewodniczą KE Ursula von der Leyen (Getty Images, 2024 Getty Images)

Parlament Europejski w Strasburgu przyjął nowelizację dyrektyw, dzięki której ma zmniejszyć się zużycie energii i emisja gazów cieplarnianych w budownictwie. Według Komisji Europejskiej budynki na terenie UE odpowiadają za 40 proc. całkowitego zużycia energii i za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych.

Koniec z piecami na gaz? "To nie nowość"

- Nowe przepisy są dość wymagające - mówi w rozmowie z money.pl Jakub Wiech, redaktor naczelny serwisu Energetyka24. Zauważa jednak, że ich kierunek jest znany od dawna. - Już założenia Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku, przyjęte przez rząd PiS, wprowadzały istotne zmiany, jeżeli chodzi efektywność energetyczną budynków. To nie nowość - tłumaczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nie muszę wracać

Wiech dodaje, że prace na ostatecznym kształtem nowych unijnych przepisów trwają, a wtorkowe głosowanie w PE to tylko jeden z etapów. - Dyrektywę musi zatwierdzić Rada Unii Europejskiej. Wiele może zdarzyć. To nie jet tak, że wszystko już się zdecydowało. Te przepisy mogą się jeszcze zmienić - podkreśla ekspert.

W Polityce Energetycznej Polski do 2030 roku mieliśmy zaznaczony kierunek odejścia od spalania węgla, nacisk na pompy ciepła, na ogrzewanie elektryczne, rozwój ciepła systemowego. To wszystko jest do pogodzenia z wymaganiami UE. Ja bym traktował te przyjęte przez PE przepisy jako coś wyjściowego przed dyskusją w tej sprawie. Nie jest powiedziane, że nowy Parlament Europejski i nowa Komisja Europejska nie będą chciały tych założeń nieco przeformatować - zaznacza Wiech.

Proponowana zmiana dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków ma sprawić, że do 2050 roku sektor ten ma stać się neutralny dla klimatu. Ma ona również doprowadzić do renowacji większej liczby budynków o najgorszych parametrach.

"Dyrektywa budynkowa" w szczegółach

Nowe budynki zajmowane przez władze publiczne lub będące ich własnością powinny być zeroemisyjne od 2028 r. W przypadku budynków mieszkalnych państwa członkowskie będą musiały wprowadzić środki, które mają doprowadzić do zmniejszenia średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16 proc. do 2030 r. i co najmniej 20–22 proc. do 2035 r.

Zgodnie z nową dyrektywą państwa członkowskie będą musiały do 2030 r. wyremontować 16 proc. budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej, a do 2033 r. 26 proc. takich budynków.

Jeśli będzie to wykonalne z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia, to do 2030 państwa członkowskie będą musiały stopniowo montować instalacje słoneczne na budynkach publicznych i niemieszkalnych - zależnie od ich wielkości - oraz na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych.

Nowych przepisów będzie można nie stosować do budynków rolniczych i zabytkowych. Kraje Unii mogą również zdecydować, że nie będą stosować tych przepisów do budynków chronionych ze względu na ich szczególne walory architektoniczne lub historyczne, budynków tymczasowych oraz kościołów i miejsc kultu.

Paweł Gospodarczyk, dziennikarz money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1581)
Polak
miesiąc temu
Precz z dyktatem unijnych biurokratów, należy opuścic natychmiast unijny eurokołchoz chcemy żyć a nie zdychać z głodu i zimna , kiedy to wreszcie dotrze do wszystkich
Kraken
3 miesiące temu
W Krakowie pod koniec lat dziewięćdziesiątych SM Grzegórzki, wybudowała w niecce, osiedle Pszona. W następnych latach wbrew logice z każdej strony osiedle otoczono wieżowcami. Każde mieszkanie posiada w łazience trzy przewody kominowe i dwubiegowy piec gazowy. Ze względu na położenie i brak cyrkulacji powietrza w kominach występuje często efekt cofania się spalin do mieszkania. Wadliwa instalacja kominowa i brak odpowiedniej wentylacji zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Obecnie w związku z budową tramwaju na Mistrzejowice na ulicy Meissnera wymieniają całą magistralę ciepłowniczą. Zarządca budynków na Pszona,w ramach inwestycji powinien wystąpić o wykonanie przyłączy do osiedla. Według dyrektyw, UE wprowadza zakaz kotłów na paliwa kopalne, likwidację pieców gazowych a ogrzewanie gazem przestanie się opłacać. Zarząd SM Grzegórzki nie jest zainteresowany dotacjami i podłączeniem osiedla do MPEC dlatego działa na szkodę ekologi i mieszkańców całego miasta.
Półtora gości...
3 miesiące temu
To po jakiego wała budowano gazoporty ? jak gaz jest "be" Natychmiast wyburzyć !
Bogusia
4 miesiące temu
Wykończą przedsiębiorców już są zbiorowe zwolnienia...wykończą małe firmy wykończą rolnictwo ...transport...na koniec wykończą naród...na tym się skończy zielona komuna...
Polexit ale j...
4 miesiące temu
Polexit, tylko to może Nas uratować
...
Następna strona