Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. WZ
|

Rewolucja! L4 z automatu. Szykuje się duża zmiana dla 16 mln Polaków

51
Podziel się

Jak podaje "Rzeczpospolita", ZUS pracuje nad zmianą zasad przyznawania zasiłków chorobowych. Świadczenie będzie przyznawane automatycznie, po zakończeniu wizyty u lekarza.

Rewolucja! L4 z automatu. Szykuje się duża zmiana dla 16 mln Polaków
Duża zmiana w zwolnieniach lekarskich. (PAP, Darek Delmanowicz)
bDoxzUMR

Jak podaje "RZ", nowe zasady dotkną 16 mln Polaków i całkowicie zmienią sposób rozliczania się przez opłacających składki przedsiębiorców.

Procesy mają zostać w pełni zautomatyzowane, zniknie zatem potrzeba składania dokumentów, a w momencie zakończenia wizyty u lekarza pacjent już będzie miał przyznane świadczenie.

- Chcemy odciążyć biznes i przejąć od firm rozliczanie składek - mówi "Rzeczpospolitej prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - Dzięki automatyzacji rozliczeń to ZUS, a nie płatnik składek, będzie ustalać obowiązek ubezpieczeń społecznych i wysokość podstawy wymiaru składek oraz generować dokumenty rozliczeniowe.

bDoxzUMT
Zobacz także: Kontrole ZUS. "Zakład powinien wyjść ze sztampowego myślenia o umowach o dzieło"

Zdaniem ZUS zmiany uproszczą rozliczenia i ograniczą nadużycia przy wypłacie świadczeń.

Jest jednak druga strona medalu. Jak pisze "Rzeczpospolita", przeniesienie na ZUS rozliczania składek będzie oznaczało, że urzędnicy narzucą im swoją interpretację przepisów.

bDoxzUMZ

Do tej pory to ZUS miał prawo do zakwestionowania rozliczeń. Teraz będzie odwrotnie i to pracodawca, który nie zgadza się z interpretacją przepisów, będzie musiał składać odwołanie.

Jak pisze "Rzeczpospolita", pewne wątpliwości co do tych obietnic mają eksperci. Bo zasady pobierania składek i wyliczania świadczeń są zdecydowanie niejednolite. Zależą między innymi od typu umowy (etat, zlecenie, działalność gospodarcza), a także od samych zapisów w umowach.

Eksperci ubezpieczeniowi podkreślają, że automatyzacja jest możliwa, ale pod jednym ważnym warunkiem – znacznego uproszczenia całego systemu ubezpieczeń emerytalnych. A więc rewolucję w automatyzacji rozliczeń musi poprzedzić rewolucja systemowa.

bDoxzUNu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
jak to jest
2 miesiące temu
W tym przybytku jest taki burdel, że chyba już nikt nad tym nie panuje. Najpierw naliczyli jakieś pieniążki które wypłacili a za kilka dni przysłali pismo w którym stwierdzili że niesłusznie pobrałam te pieniądze no przecież nie mam na to wpływu co oni tam robią i jak naliczają. Niech nawet nie myślą o rozliczaniu zwolnień lekarskich bo to dopiero wtedy będzie jazda.
Swan
2 miesiące temu
Tu chodzi tylko o to żeby nie wypłacać za zwolnienia.
Marek
2 miesiące temu
Jestem młodym patriotą, uczę się, pracuję w kraju, udzielam się charytatywnie. Ale jeśli władza nie zmieni się, to pożegnam się z naszym krajem
bDoxzUNv
123
2 miesiące temu
poczekajcie niech gotówka zniknie to będzie jazda!!!!!
bc
2 miesiące temu
Spokojnie, tam jest taki burdel że nic z tego nie wyjdzie a od czasu covid jeszcze do kwadratu. pracodawcy liczą miliony zasiłków, kto to niby w ZUS będzie robił?
...
Następna strona