Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
WZI
|
aktualizacja

L4. ZUS sam zbierze dane o kwarantannie i izolacji

10
Podziel się:

ZUS chce sam pobierać z systemu dane o kwarantannie i izolacji, potrzebne do wypłaty świadczeń chorobowych. Ma to przyspieszyć wydawanie decyzji.

L4. ZUS sam zbierze dane o kwarantannie i izolacji
ZUS będzie sam pobierał dane. (Getty Images, SOPA Images)

W ciągu kilku najbliższych dni ZUS zamierza wdrożyć projekt, który poprawi współpracę między instytucjami i przyspieszy obieg informacji w sprawie osób objętych kwarantanną.

- Chodzi o to, aby w sposób skuteczniejszy i szybszy decyzje sanepidu dotyczące kwarantanny czy też izolacji mogły się przenieść na stwierdzenie uprawnień do świadczeń, zwłaszcza chorobowych - powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Obecnie, aby ZUS mógł wypłacić zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, potrzebuje decyzji sanepidu.

Zobacz także: Rząd wprowadza pomoc dla gastronomii. Będzie zwolnienie ze składek ZUS i postojowe

- Dlatego ten proces się wydłuża, kiedy te decyzje trafią do pracodawcy czy też do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym zakresie rozporządzenie zmieni ten stan faktyczny, nie będzie już obowiązku prawnego wydawania decyzji. To oznacza poprawę współpracy między nami a sanepidem na zasadzie korzystania z bazy danych sanepidu – wskazała szefowa ZUS.

Po wdrożeniu zmian ZUS będzie samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
JC
2 lata temu
Z tego co słyszę ludzie którzy decydują się na prywatne testy nie trafiają na listę sanepidu więc nadal proces nie działa. Dodatkowo w przypadkach kiedy badanie było wykonane przez służbę zdrowia, decyzja z sanepidu dociera do zainteresowanego po okresie kwarantanny. Jeżeli mają się pojawić służby wspierające i dowożące żywność to nie będą miały aktualnych danych. Przekazanie danych od jednostki wykonującej badanie do sanepidu a potem do kolejnych nie działa i tą częśc procesu należy usprawnić albo mamy ludzi wychodzących na ulicę. Próba przepchnięcia niechcianej ustawy to tylko iskra, mieszanka wybuchowa zbierała się od ponad pół roku.
okoń
2 lata temu
żeby choć jedna z tych instytucji miała porządek w papierach...
Myślący
2 lata temu
Pół roku. Tyle żeby można było kliknąć - "kwarantanna" lub "koniec kwarantanny" Typowa prędkość realizacji e-administracji. Ile mln pln kosztowały te dwa checkboxy?
I.
2 lata temu
Ktoś tu zapomniał napisać o BARDZO ważnej zmianie od soboty..weszło rozporządzenie, które mówi, że kwarantanną zostaje objęta TYLKO ta osoba z rodziny, która miała kontakt z osobą zakażoną..reszta rodziny może normalnie funkcjonować i nie zostaje objęta kwarantanną, natomiast jeśli kontakt mała osoba do 8 roku życia (dziecko w przedszkolu np.) to jeden rodzic ma prawo do opieki - reszta rodziny może normalnie funkcjonować...szok
Ziutka
2 lata temu
Kolejny wymysł do inwigilowania. ZUS może Cię sprawdzić w domu, czy aby na pewno chorujesz, lub osobom pozbawionym kończyn, lekarz orzecznik ZUSu wydaje czasowe orzeczenie o niepełnosprawności. I Cię sprawdzi, czy aby na pewno nogi nie odrosły nie dorabiasz na boku. To samo tyczy się Skarbówki- jeśli chcesz ofiarować bliskiej osobie dużą kwotę pieniędzy, to poprzez przelew i powiadomienie skarbówki w ciągu 14 dni, nie musisz płacić podatku. Jeśli tego nie zgłosisz- oj, biada Ci, bo zapłacisz nawet karę jeśli Cię złapią. Jeśli chcesz dać do ręki, to obowiązuje Cię kwota ok.9,5 tyś. zł- zsumowanaz ostatnich 5 lat. Powyżej płacisz podatek. Komedia!!!!