Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Lasy Państwowe mają nowego dyrektora. To "znany leśnik z Zachodniopomorskiego"

32
Podziel się:

Minister klimatu i środowiska powołała nowego Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych - poinformował resort. Dzień wcześniej Paulina Hennig-Kloska odwołała z tego stanowiska Józefa Kubicę. Jego następcą został Witold Koss, którego nominację w ciepłych słowach zapowiedział Donald Tusk.

Lasy Państwowe mają nowego dyrektora. To "znany leśnik z Zachodniopomorskiego"
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska (PAP, PAP/Rafał Guz)

O powołaniu Witolda Kossa na stanowisko Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało na platformie X. Dzień wcześniej tym samym kanałem przekazano, że szefem LP przestał być Józef Kubica.

Nominacją Koss w ubiegłym tygodniu zapowiedział premier Donald Tusk. Jest on - jak stwierdził szef rządu - "znanym leśnikiem z Zachodniopomorskiego" i byłym dyrektorem regionalnym. "Bardzo doceniam nie tylko dorobek pana Witolda Kossa, ale też jego stosunek do lasów, nie tylko do Lasów Państwowych, ale do polskich lasów" - dodał lider KO.

Cytowany przez TVN 24 Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska z Polski 2050, stwierdził ponadto: - Lasy Państwowe mogą faktycznie zacząć się inaczej komunikować, traktować podmiotowo lokalne społeczności, organizacje pozarządowe i dawać tę perspektywę, że faktycznie chcą chronić polską przyrodę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadciąga rewolucja. "Będzie ubywało pracy dla ludzi, którzy coś wiedzą" - Piotr Voelkel - Cz.2

Krytyka Józefa Kubicy

Lasy Państwowe w ostatnich latach były pod nieustanną krytyką. Chociaż na swojej stronie przekonują, że lasów w Polsce stale przybywa ("lesistość kraju została zwiększona z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 proc. obecnie" – czytamy), to jednak w money.pl wielokrotnie informowaliśmy o wielkich wycinkach na terenie naszego kraju.

Pisaliśmy m.in. o tym, że LP pozyskują więcej drewna, niż wynika to ze statystyk. Leśnicy tłumaczyli wtedy, że różnice wynikają z odmiennych metodologii. Wskazywaliśmy też, polskie drewno w znacznie większej ilości wyjeżdża za granicę, w tym m.in. do Chin.

To wszystko działo się już za czasów przywództwa Józefa Kubicy, który W maju 2020 r. został dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, a w kwietniu 2021 r. – Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych. Jest leśnikiem powiązanym z Suwerenną Polską, gdyż jest działaczem tej partii. Dlatego właśnie aktywiści Greepeace na wyciętych drzewach malowali twarze Zbigniewa Ziobry.

W grudniu 2022 r. Koalicja Obywatelska złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w Lasach Państwowych. Chodziło o kontrolę pieniędzy wydanych w ramach dotacji z Funduszu Leśnego i konkursu, związanego z promocją architektury drewnianej i drewna jako naturalnego surowca. Politycy domagali się wtedy też odwołania Józefa Kubicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
Wszystko
miesiąc temu
ładnie pięknie, gratulacje. Ale co ze zwiększaniem obszarów leśnych? W szczególności parków miejskich jeżeli są otoczone np. łąkami?! Dookoła osiedla rosną jak grzyby po deszczu=zwiększenie gęstości zaludnienia, a gdzie powiększanie obszarów takich jak parki, skwery??? Zabudowa gettowa doprowadzi do Hijaitowego rozstrzygania!!!!
Obserwator
3 miesiące temu
Nie wprowadzajcie czytelników w błąd Zakłady Usług Leśnych to nie leśnicy tylko usługodawcy na rzecz lasów. Napiszcie gdzie protestowali leśnicy, bo moim zdaniem jest to kolejne kłamstwo przypisywane lesnikom
Gabriel
3 miesiące temu
Brawo dla Pani Minister. Jedno jest tylko zastrzeżenie : to jest myśliwy.
mwk
3 miesiące temu
ta pani od wiatrakow za ta lapuwe co przytulila bedzie siedziec rozliczymy co do grosza
stefan w-wa
3 miesiące temu
sprawdzić sprzedaze obiektów należących do LP. Zwłaszcza sprzedaż kurskiemu 5 ha lasu i leśniczówki za 45 tysięcy zł. leśniczówki dyrektorka z LPi zaraz przepisał na syna. dzierżawy cimoszewicza, wynajmu synowi szydło. wywalić z hukiem albo naliczyć odpowiednie kwoty.
...
Następna strona