Notowania

Leki na cukrzycę z metforminą. Apteki w nadal będą je sprzedawać

Naczelna Izba Aptekarska poinformowała, że apteki w dalszym ciągu mogą wydawać leki zawierające metforminę. "Podstawą do wstrzymania bądź wycofania leku z obrotu są oficjalne decyzje GIF".

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
W aptekach wciąż będzie można kupić metforminę.

"W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi zanieczyszczenia metforminy – substancji czynnej używanej do produkcji leków przeciwko cukrzycy, Naczelna Izba Aptekarska informuje, że w opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających tę substancję" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Minister zdrowia uspokaja: można brać leki z metforminą
Leki na cukrzycę z zanieczyszczeniami? Minister zdrowia uspokaja: można brać metforminę

To reakcja na doniesienia "Dziennika Gazety Prawnej". Gazeta podała, że zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może mieć w sobie silnie trujący związek chemiczny, między innymi podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych.

Jak podkreślił NIA, apteki wciąż będą sprzedawać lek. "Obecnie apteki mogą wydawać leki zawierające metforminę. Jednocześnie przypominamy, że podstawą do wstrzymania bądź wycofania leku z obrotu są oficjalne decyzje Głównego Inspektora Farmaceutycznego".

Wcześniej komunikat w sprawie leku na cukrzycę wydało Ministerstwo Zdrowia. "Informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania" - podkreślał resort zdrowia.

Leki na cukrzycę mogły zostać zanieczyszczone. Wiceminister zdrowia zabiera głos
Leki na cukrzycę zostały zanieczyszczone. Wiceminister zdrowia zabiera głos

Jak zapewnia NIA, Izba pozostaje w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych celem monitorowania bieżącej sytuacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-12-2019

cukiernikżeby je sprzedawać to najpierw muszą być w aptece,konkretnie GLUCOPHAGE XR 1000 nie osiągalny od dawna,podobno wyjechał i nie wiadomo kiedy wróci

06-12-2019

Hetman PolnyCzy 3 RZESZA PRZY TYM CO SIĘ OBECNIE DZIEJE TO COD MIÓD I ORZESZKI?

05-12-2019

metformina sprzedamMetformina XR 750mg cukrzyca hirsutyzm leki sprzedam Opakowania Glucophage XR 750mg po 30 tabletek, producent Merck. Cena 60zł. Lek ważny … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)