Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Leki na cukrzycę zostały zanieczyszczone. Wiceminister zdrowia zabiera głos

249
Podziel się:

- Otrzymaliśmy ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w laboratoriach poza Polską zostały wykryte zanieczyszczenia w lekach zawierających metforminę - przyznał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Leki na cukrzycę mogły zostać zanieczyszczone. Wiceminister zdrowia zabiera głos
Leki na cukrzycę mogły zostać zanieczyszczone. Wiceminister zdrowia zabiera głos (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Potencjalne zanieczyszczenie może dotyczyć nie tylko Polski, ale całej Europy. Jak jednak zaznaczył Cieszyński, na razie nie ma informacji, by leki w Polsce były zanieczyszczone i że lek może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjentów.

Jak wyjaśnił, zanieczyszczenie zostało wykryte poza Polską. Kiedy Europejska Agencja Leków opublikuje komunikat w tej sprawie (najprawdopodobniej będzie to jeszcze w środę), będzie można mówić o szczegółach.

We wtorek wieczorem "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może mieć w sobie silnie trujący związek chemiczny, między innymi podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych.

Zobacz także: Obejrzyj też: Rząd szykuje zmiany w L4. "Coś zgrzyta, liczą pieniądze"

Metformina to jeden z najpopularniejszych środków dla cukrzyków.

Niepożądaną substancją, która ma się w niej znajdować, jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny, który jest bardzo niebezpieczny dla wątroby. Ma też działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej - wskazuje.

Według "DGP" zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech.

W sprawie potencjalnej afery mają też rozmawiać w środę w Ministerstwie Zdrowia. Około godziny 13:00 ma się tam odbyć spotkanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(249)
booc
3 lata temu
oczywiście że trutki nie wykryto w polskich labolatoriach, bo te tego zrobić nie potrafią, ani nie chcą, bo kto za to zapłaci?
metformina sp...
3 lata temu
Metformina XR 750mg cukrzyca hirsutyzm leki sprzedam Opakowania Glucophage XR 750mg po 30 tabletek, producent Merck. Cena 60zł. Lek ważny 08.2021 Seria produkcyjna Y05162 Przesyłka pocztowa 10zł lub osobiście koło Warszawy. Mam dowolne ilości tego leku. Biorąc pod uwagę problemy z systematyczną dostępnoscią tego leku i długą datę ważności, sugeruję zrobić zapas na przyszłość. dziekuje Jan Krongboon massagewarsaw gmail com 0066994403698 Mogę szukać leków o podobnym działaniu, ale to zabierze kilka tygodni. Moje pozostałe leki: Ivermectin 6mg 25zl Praziquantel 600mg 2.5zl Albendazole Zentel 400mg 6zl Metronidazole 400mg 1zl Tinidazole 500mg 1zl Mebendazole Vermox 100mg 1zl Niclosamid Yomesan 500mg 2zl Doxycycline 100mg 2zl Streptomycin 5g 40zl Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl Rifampicin 600mg 2zl Amoxycyline 1000mg 4zl Disulfiram 500mg 2zl Rabeprazole Santoz 20mg 3zl Vitamin C injection 500mg 3zl Itraconazole 100mg 3.5zl Ketokonazole 200mg 2zl Fluconazole 200mg 3zl Gryzeofulvin 500mg 3zl Nystatin 100k and 500k 2zl Amphotericin B 10g 80zl
gość
3 lata temu
To tylko jedna z tysięcy trucizn jakimi nas zasypują, oczywiście dla naszego dobra, a ludziska ciągle głupie i oddają się w łapy swoich oprawców
lola
3 lata temu
Toksyczny związek chemiczny, bardzo niebezpieczny dla człowieka , ma.działanie rakotwórcze i jest wstrzykiwany szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej a ten niby minister mówi że w Polsce brak jest informacji że leki są zanieczyszczone. To od czego pan jesteś. bierzesz pan sporą kasę i siedzisz na tyłku i jeszcze głupio się uśmiechasz. Leki już powinny być sprawdzone i wstrzymana ich dystrybucja i wycofane . A oni dopiero będą się zbierać i radzić - brak słów jak się słucha takich ludzi co rządzą tym krajem.
Jurek
3 lata temu
Jak zwał tak zwał ale takie substancje mamy w żywności i dobrze o tym wiecie i klienci kupujecie świadomie i jest cisza.No to się obudźcie !
...
Następna strona