Notowania

Leki na cukrzycę zostały zanieczyszczone. Wiceminister zdrowia zabiera głos

- Otrzymaliśmy ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w laboratoriach poza Polską zostały wykryte zanieczyszczenia w lekach zawierających metforminę - przyznał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Leki na cukrzycę mogły zostać zanieczyszczone. Wiceminister zdrowia zabiera głos (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Potencjalne zanieczyszczenie może dotyczyć nie tylko Polski, ale całej Europy. Jak jednak zaznaczył Cieszyński, na razie nie ma informacji, by leki w Polsce były zanieczyszczone i że lek może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjentów.

Jak wyjaśnił, zanieczyszczenie zostało wykryte poza Polską. Kiedy Europejska Agencja Leków opublikuje komunikat w tej sprawie (najprawdopodobniej będzie to jeszcze w środę), będzie można mówić o szczegółach.

We wtorek wieczorem "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może mieć w sobie silnie trujący związek chemiczny, między innymi podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych.

Obejrzyj też: Rząd szykuje zmiany w L4. "Coś zgrzyta, liczą pieniądze"

Metformina to jeden z najpopularniejszych środków dla cukrzyków.

Niepożądaną substancją, która ma się w niej znajdować, jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny, który jest bardzo niebezpieczny dla wątroby. Ma też działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej - wskazuje.

Według "DGP" zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech.

W sprawie potencjalnej afery mają też rozmawiać w środę w Ministerstwie Zdrowia. Około godziny 13:00 ma się tam odbyć spotkanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-12-2019

strach się bać...Czyli, około 2 miliony cukrzyków, zagrożonych jest rakiem wątroby. Toksyczna substancja znajdująca się w zakwestionowanym leku na cukrzycę, podawana … Czytaj całość

04-12-2019

Anna Maria MagdalenaWielka afera lekowa a minister na to, nie ma żadnej afery lekowej. Sprawa dotyczy kilkunastu różnych specyfików na cukrzycę typu 2, około 2 milionów … Czytaj całość

04-12-2019

liliTak się wykańcza ludzi a potem zdziwienie że tyle osób choruje na raka. To celowe działanie

Rozwiń komentarze (249)