Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

"Lex Uber" przegłosowane przez Sejm. "Chodzi o stawianie tych samych wymogów"

6
Podziel się:

Nowela "lex Uber" upraszcza licencje taksówkarskie, ale pozwala też działać kierowcom pracującym za pośrednictwem popularnych aplikacji. W czwartek została przegłosowana w Sejmie. Ustawą zajmie się teraz Senat.

"Lex Uber" przegłosowane przez Sejm
"Lex Uber" przegłosowane przez Sejm (Materiały prasowe)

"Lex Uber" jest nowelizacją prawa o transporcie drogowym. Zmienia przepisy dotyczące taksówek i przewoźników działającym w oparciu o aplikacje mobilne. W czwartek w Sejmie 231 posłów było za przyjęciem noweli, 9 przeciw a 171 wstrzymało się od głosu.

Projekt ten daje również możliwość używania aplikacji mobilnej jako alternatywy wobec stosowanego obecnie taksometru i kasy fiskalnej. Według ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka doprowadzi to równości na rynku przewozowym - Rynek stawia te same wymogi wobec wszystkich jego uczestników - stwierdził Adamczyk.

Opozycja zarzuca ministerstwu i partii rządzącej m.in. zbyt duży tempo procedowania ustawy i zbyt długie "tolerowanie chaosu" na rynku przewozów.

Zobacz także: Zobacz: Rząd wyłączy Ubera? Minister cyfryzacji odpowiada

- Staraliśmy się, aby nasz projekt był kompleksowy. Prowadzi do tego, aby wszyscy, którzy zajmują się przewozem taksówkowym, podlegali tym samym rygorom prawnym i obowiązkom - mówił Adamczyk podczas wtorkowej debaty w połączonych komisjach.

Według niego nie będzie możliwe również skrócenie wejścia w życie ustawy, ponieważ Ministerstwo Cyfryzacji musi przygotować odpowiednie rozporządzenie dotyczące aplikacji, które musi mieć także akceptację resortu finansów, ponieważ docelowo aplikacja taka będzie zastępować m.in. kasę fiskalną.

- Gdybyśmy skrócili vacatio legis, to mogłoby to spowodować, że nie będziemy mieli odpowiedniego rozporządzenia - dodał minister. Zwrócił także uwagę, że projekt był długo konsultowany i swoje opinie wyraziło 25 organizacji i żadna z nich nie miała wpływu na przygotowywanie ostatecznego dokumentu.

Po przyjęciu "lex Uber" przez Sejm projekt trafi teraz pod obrady Senatu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Taksometr
5 lata temu
I co teraz cierpiarze, złotówy, oszuści?
Rozwazny
5 lata temu
Przypatrzcie sie dobrze na auta UBER. Fiaty Skody..Nowe auta a poobijane wgniecione..Tak własnie jezdz amatorzy. Oddajecie swoje zycie w ich rece..a to przewaznie banderowcy ktorzy jezdza tak jak sie jezdzi za wschodnia granica. Ceny to jedno ale doswiadczenia nie kupisz.
Dlugi
5 lata temu
Jak bylem maly i zapytalem Taty. Kto rzadzi w Polsce? Ambasador USA—odpowiedzial. Wowczas tylko sie z tego smialem. Teraz juz wiem ze to prawda.
Hehe
5 lata temu
Hehe taksiaze i co dały wasze strajki. Strajkujcie więcej, więcej osób zrazicie i więcej zarobi konkurencja.
Big brother
5 lata temu
A ambasada USA wyrazila sie o tym prawie pozytywnie? Bo jak nie to znowu oprd bedzie.