Notowania

Rząd wraca do "lex Uber". Będzie projekt ustawy stawiający kierowcom trzy wymogi

W marcu resort infrastruktury skieruje do Sejmu nowelizację ustawy o transporcie drogowym. W projekcie znajdą się wymogi, które spełnić będzie musiał każdy kierowca świadczący usługi przewozu osób - niezależnie od tego, czy mowa o taksówkarzy czy "uberowcu".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Andrzej Adamczyk chce uregulować działalność Ubera w Polsce (Fot: Stefan Maszewski/Reporter)

- Oczekujemy równowagi na rynku usług przewozowych - powiedział na antenie TVN24 BiS minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapowiedział w ten sposób złożenie w marcu projektu nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, w którym znajdą się trzy warunki niezbędne do spełnienia dla każdej osoby, która będzie chciała jako kierowca świadczyć usługi przewozi osób.

O zmianie podejścia do Ubera minister mówił także w rozmowie z money.pl:

To kolejne podejście rządu do kwestii działania w Polsce firm, takich jak Uber czy Taxify. Poprzednie wersje "lex Uber" znikały szybciej niż się pojawiały. Były jednak próbami całkowitego zakazania funkcjonowania tych firm w Polsce z użyciem środków technicznym niemożliwych do wdrożenia. Tym razem ma być inaczej - rząd pozwoli na ich istnienie, ale po spełnieniu konkretnych warunków i otrzymaniu licencji.

Tych będzie trzy - po pierwsze posiadanie uprawnień do prowadzenia samochodu, po drugie niekaralność, po trzecie wpis w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Do tego tradycyjne badania psychotechniczne. - Niczego więcej nie chcemy - zapewnił Adamczyk.

Minister uspokoił również wszystkich, którzy mogliby obawiać się próby wypchnięcia z tego rynku migrantów zarobkowych. Zapewnił, że w projekcie ustawy nie znajdzie się wymóg znajomości języka polskiego.

Jeśli ustawa faktycznie trafi do Sejmu w marcu, to zgodnie z oczekiwaniami resortu, parlamentarna część procesu legislacyjnego powinna zakończyć się w czerwcu. Nowe przepisy mają wejść w życie 9 miesięcy po ich ogłoszeniu, tak by świadczący usługi przewozu osób mogli się do nich przygotować.

- Nie mam faworyta na rynku przewozu osób. Nie czuję też niechęci. Jestem zobowiązany do tego, by zatrzymać zasady zdrowej konkurencji. – wyjaśnił minister Adamczyk.
Miliardy na kolej, a Uber na dystans. "Nie mam faworyta" – mówi minister infrastruktury

- Takie same zasady i obowiązki są nałożone na tych, którzy funkcjonują na rynku. To uczciwa konkurencja. Jeśli jeden przewoźnik płaci podatek i ma kasę fiskalną, to niech drugi przewoźnik robi tak samo. Wówczas niech konkurują - dodał Andrzej Adamczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-02-2019

azazI o to chodziło ! Najpierw skłócić jednych z drugimi, potem wprowadzić dodatkowe obostrzenia i dodatkowa kasa z kilku źródeł płynie do wiecznie … Czytaj całość

07-02-2019

MateuszPo co wymóg niekaralności dla taksówkarzy?

08-02-2019

LoloTo Polsce bezkarnie cofa się liczniki. Rząd nie mający czasu na zajęcie się problemem staje się wspólnikiem złodziei.

Rozwiń komentarze (154)