Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

LGBT - co kryje się za tym skrótem?

3
Podziel się:

LGBT jest w Polsce tematem budzącym olbrzymie emocje, choć wiele osób nie wie, co dokładnie kryje się za samym skrótem. Podpowiadamy, co on oznacza, oraz na czym polega działalność ruchów LGBT.

LGBT - co kryje się za tym skrótem?
LGBT - co kryje się za tym skrótem? (Getty Images, MilosStankovic)

Skrót LGBT oznacza Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender i odnosi się do społeczności osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych. Termin LGBT bywa również używany w stosunku do osób, które nie uznają siebie za heteroseksualne, ale nie zdążyły jeszcze określić, jaka jest ich orientacja seksualna.

Osoby queer, bo o nich mowa, często nie chcą określać swojej orientacji i tożsamości takimi słowami jak heter, gej, lesbijka, osoba biseksualna czy transpłciowa. Odpowiednim terminem staje się w tym momencie "LGBT", które obejmuje szeroki wachlarz tożsamości.

Sam skrót LGBT powstał w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, jednak do powszechnego obiegu wszedł dopiero w latach 90. Przed rewolucją seksualną w latach 60. XX wieku nie istniał powszechnie używany, nieobraźliwy termin używany w stosunku do osób nieheteroseksualnych. Mimo iż już w XIX wieku powstało określenie "trzecia płeć".

Istnieją różne skrótowce rozwijające ten podstawowy termin, jak LGBTQ – obejmujący osoby, które identyfikują się jako queer lub nie są pewne swojej tożsamości seksualnej (questioning) czy LGBTI – osoby interpłciowe.

Skrót LGBT powstał także w kontrze do terminu "homoseksualizm”, który przez długi czas kojarzyło się negatywnie.

Ruch LGBT to przede wszystkim walka o równe prawa i wzajemną tolerancję. Przedstawiciele tej grupy społecznej chętnie organizują tzw. marsze równości, aby przekonać resztę świata do swoich racji. Nie chodzi im jednak o dominację, a jedynie o tolerancję i wzajemny szacunek.

Zobacz także: Viggo Mortensen: "Strefy wolne od LGBT? To absurdalne, niebezpieczne i tragiczne"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
pinokią
3 lata temu
Gdyby walczyli o równe prawa to o superhetero też by dbali.
kolo
3 lata temu
Money.pl zajmuje się problematyką LGBT... upadek.
ASS
3 lata temu
LGBT= Marksizm kulturowy. Szerzenie tej ideologii jest kluczem do wprowadzenia światowego komunizmu , w którym nie ma miejsca na rodzinę, własność, prywatność.