Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Librus. W jaki sposób działa dziennik elektroniczny?

0
Podziel się:

Librus to nic innego jak dziennik internetowy, który służy do rejestracji przebiegu nauczania, wglądu do obecności ucznia w szkole oraz jego ocen. Podpowiadamy, na czym dokładnie polega korzystanie z dziennika elektronicznego: rejestracja na portalu Librus Rodzina i logowanie do systemu Librus Synergia.

Librus. W jaki sposób działa dziennik elektroniczny?
Librus - dziennik internetowy używany przez uczniów i ich nauczycieli
 • Librus Synergia to pełna nazwa jednego z najpopularniejszych dzienników elektronicznych, bez których trudno wyobrazić sobie nowoczesną szkołę. Placówki oświatowe korzystają z nich od ponad 10 lat.
 • Założenie konta w Librusie i regularne logowanie do dziennika pozwala uczniom i rodzicom bycie na bieżąco z pracami domowymi, sprawdzianami, ocenami oraz frekwencją.
 • Szkoła nie powinna wymagać od rodziców pieniędzy za dostęp do e-dziennika. Producent wprowadził jednak opłatę za korzystanie z dodatkowych funkcji w aplikacji mobilnej Librus.
 • Nie jest to jedyny dziennik elektroniczny na rynku. Szkoły mają pod tym względem spory wybór. Ostateczna decyzja o korzystaniu z konkretnego rozwiązania leży jednak w gestii samorządu.

Co to jest Librus Synergia?

Librus Synergia to dziennik elektroniczny, który w ponad 8000 polskich szkół zastąpił tradycyjne formy dokumentowania wyników uczniów oraz sprawdzania ich obecności na lekcjach. Oprócz pełnienia funkcji ewidencyjnej jest też uniwersalnym terminarzem szkolnym oraz narzędziem wspierającym dyrekcję w zadaniach administracyjnych. Obecnie uczniowie szkół podstawowych, liceów i techników oraz ich rodzice nie wyobrażają sobie rzeczywistości bez możliwości błyskawicznego wglądu do wszystkich ocen, frekwencji oraz zapowiedzianych sprawdzianów. 

Korzystanie z elektronicznych dzienników w polskich szkołach reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. Możliwość prowadzenia dziennika w formie elektronicznej wprowadzona została jednak znacznie wcześniej, bo już w 2009 roku. Zgodę na to musi jednak wyrazić organ prowadzący szkołę, czyli najczęściej samorząd.

Najważniejsze funkcje e-dziennika dla ucznia i rodziny

W czym konkretnie uczeń i jego rodzina wspierani są przez Librusa? Do najważniejszych funkcji tego dziennika elektronicznego należą:

 • Wgląd w oceny ze szczegółami takimi jak data wystawienia i rodzaj aktywności.
 • Sprawdzanie frekwencji oraz usprawiedliwianie nieobecności.
 • Terminarz z kartkówkami, sprawdzianami i pracami klasowymi.
 • Moduł pozwalający śledzić zadane prace domowe.
 • Szczegółowy plan lekcji.
 • Bieżąca komunikacja nauczycieli z rodzicami i uczniami.
 • Dostęp do ogłoszeń oraz informacji o zastępstwach.

Integracja z narzędziami do nauczania zdalnego (Zoom, Microsoft Teams).

Jak założyć konto Librus? Rejestracja i logowanie

Login i hasło do Librusa zapewnia rodzicom oraz uczniom szkoła. To placówka oświatowa odpowiada za przypisanie dziecka do odpowiedniej klasy oraz umożliwienie uczniowi oraz rodzicom wygodne korzystanie z najważniejszych funkcjonalności. Mimo iż to szkoła zakłada konto Librus służące jako e-dziennik, trzeba dodatkowo dokonać rejestracji na portalu producenta systemu.

Librus Rodzina – rejestracja

Przed pierwszym wejściem do dziennika elektronicznego należy:


 1. Wejść na stronę Librus Rodzina.
 2. W oknie z prawej strony nacisnąć "Rozpocznij".
 3. Kliknąć przycisk "Pierwszy raz".
 4. Kliknąć przycisk "Rozumiem, Zakładam Konto LIBRUS".
 5. Wpisać e-mail, hasło, wybrać kategorię wiekową i zaznaczyć okienko "Nie jestem robotem".
 6. Podsumować poprzez kliknięcie przycisku "Załóż konto".
 7. Kliknąć w link aktywacyjny wysłany na podany adres e-mail.

W ten sposób zakłada się konto w portalu Librus Rodzina.

Librus Synergia – logowanie

Posiadając już konto na portalu Librus Rodzina, można zalogować się do e-dziennika Librus Synergia. Jak to zrobić?

Najszybszą metodą logowania do Librusa będzie:

 1. Wejść bezpośrednio na stronę logowania.
 2. Wpisać login ucznia lub rodzica oraz odpowiednie hasło.
 3. Kliknąć przycisk "Zaloguj".

Po pierwszym logowaniu warto zmienić hasło na własne. W przypadku zagubienia go można skorzystać z funkcji zmiany kodu dostępu w panelu logowania. Link do zabezpieczonej strony przyjdzie na skrzynkę elektroniczną przypisaną do konta. Jeżeli nie została ustawiona, w celu zmiany hasła należy skontaktować się ze szkołą.

Ile kosztuje Librus? Szkoła nie może pobierać opłat

Za dostęp do Librusa szkoła nie może pobierać żadnych opłat. Gwarantuje to przytaczane już rozporządzenie MEN, które jako jeden z warunków przejścia przez szkołę na dziennik elektroniczny stawia umożliwienie bezpłatnego wglądu rodzicom do dziennika elektronicznego, w zakresie dotyczącym ich dzieci. Na początku wiele placówek próbowało kombinować, nakazując rodzicom zapłatę kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych rocznie, mówiąc o bezpłatnym wglądzie wyłącznie na miejscu, w obecności nauczyciela. Miało to przypominać zasady sprawdzania tradycyjnego dziennika, jednak po 2014 roku praktyki te zostały ukrócone, a w 2015 roku uiszczanie opłaty za dziennik elektroniczny zostało przerzucone na samorząd.

Producent Librusa znalazł jakiś czas temu sprytny sposób na monetyzację swojego produktu. Oprócz opłaty od szkół, zależnej od pakietu wybranego przez konkretną instytucję, pobierane są opłaty za korzystanie z aplikacji mobilnej Librus na Androida oraz iOS-a. Za cały rok szkolny korzystania z tak zwanych Mobilnych dodatków należy uiścić 29,99 zł. Co wchodzi w ich skład?

Po zapłaceniu wymaganej przez producenta kwoty rodzic dostaje na telefonie dostęp do wiadomości czy pobierania plików wysłanych przez nauczyciela. W bezpłatnej wersji Librusa na smartfony i tablety zobaczy się tylko oceny, nieobecności, plan lekcji oraz terminarz. Dane aktualizowane będą co 3 godziny, a nie wyświetlane na bieżąco. Co więcej, niemal 30 zł zapłacić należy za każde dziecko korzystające z systemu.

Na rynku dostępne są też inne dzienniki elektroniczne

Librus nie jest jedynym dziennikiem elektronicznym dostępnym na rynku. Samorząd przed wyborem konkretnego rozwiązania powinien skonsultować się nie tylko z nauczycielami, ale również przedstawicielami rodziców i uczniów. E-dziennik stworzony został w końcu dla nich.

Jakie opcje warto jeszcze rozważyć? Na liście podobnych systemów znajdują się między innymi:


 • Vulcan UONET+
 • mobiDziennik
 • EduDziennik
Zobacz także: Sławomir Broniarz: nie wyobrażam sobie przeprowadzenia matur zdalnie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
edukacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)