Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Liczba bezrobotnych spadła w lutym. Z rejestrów ubyło ponad tysiąc osób

Sytuacja na rynku pracy poprawiła się. Po sezonowym wzroście bezrobocia w styczniu, w lutym miał miejsce spadek liczby bezrobotnych - o 1,2 tys. osób. Minister Marlena Maląg zwraca uwagę, że przez ciepłą zimę wcześniej ruszyły prace w budownictwie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ze statystyk ubywa bezrobotnych. (Fot: Arkadiusz Ziolek/ East News)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podsumowało luty na rynku pracy. Z najnowszych danych wynika, że na koniec miesiąca było 921 tys. osób bez pracy. To o 1,2 tys. osób mniej niż w styczniu i o 95,7 tys. mniej niż rok wcześniej.

- Taka sytuacja, czyli sezonowy wzrost bezrobocia w styczniu, a spadek już w lutym, miała miejsce także w trzech poprzednich latach. Wynika to głównie z ocieplenia klimatu i łagodnego przebiegu zimy - komentuje statystyki minister Marlena Maląg.

Dodaje, że dzięki temu możliwe jest wczesne rozpoczęcie prac w takich branżach sezonowych jak np. budownictwo.

Bezrobocie niższe tylko w Czechach. Ale nie powinniśmy otwierać szampana

Procentowy spadek liczby bezrobotnych w lutym 2020 w porównaniu do stanu z końca stycznia odnotowano w 10 województwach, przy czym najsilniejszy w województwach: podlaskim - o 1,8 proc. (o 0,6 tys. osób), lubelskim - o 1,4 proc. (o 1,1 tys. osób), kujawsko-pomorskim - o 1 proc. (o 0,7 tys. osób) i opolskim - o 1 proc. (o 0,2 tys. osób).

W pozostałych 6 województwach miał miejsce niewielki wzrost liczby bezrobotnych oscylujący w przedziale od 0,1 proc. w województwie podkarpackim do 1,3 proc. w województwie wielkopolskim.

Choć liczba bezrobotnych spadła stopa bezrobocia na poziomie kraju nie uległa zmianie względem stycznia i wyniosła 5,5 proc. W 5 województwach nastąpił jednak spadek o 0,1 punktu procentowego, a w 3 - równie niewielki wzrost (o 0,1 pkt proc.).

- Poziom stopy bezrobocia w lutym był o 0,6 punktu procentowego niższy niż w lutym ubiegłego roku. Począwszy do 1991 roku, nigdy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w lutym nie był tak niski - podkreśla minister Maląg.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym wyniosła 111,6 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bezrobocie, praca, mrpips, marlena maląg, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-03-2020

smierc stalina,bzdury urzedasynie chca rejestrowac osob przywroconych spoleczenstwu

05-03-2020

JózefSpada bezrobocie bo sie ludzi pozbawia praw do zasiłków , nie ma na nie środków w budrzecie państwa przeznaczonych na ochrone rynku pracy

05-03-2020

bogdanSpada bezrobocie bo rosną inwestycje.

Rozwiń komentarze (8)