Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Likwidacja OFE. Posiedzenie rządu w tej sprawie w środę

244
Podziel się:

Ważą się losy Otwartych Funduszy Emerytalnych. W środę 6 listopada rząd zajmie się koncepcją przeniesienia pieniędzy z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne. W praktyce oznacza to likwidację OFE.

W środę rząd Mateusza Morawieckiego zadecyduje o przyszłości OFE.
W środę rząd Mateusza Morawieckiego zadecyduje o przyszłości OFE. (WP.PL)

Gabinet Mateusza Morawieckiego zbierze się w środę, chociaż pierwotnie posiedzenie miało mieć miejsce we wtorek. Jednak premier jest obecnie w czeskiej Pradze, gdzie uczestniczy spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej. Wizyta ta prawdopodobnie wpłynęła na zmianę terminu posiedzenia.

"Prawdopodobnie" jest użyte nieprzypadkowo, ponieważ do ostatniej chwili nie było żadnej pewnej informacji dotyczącej wtorkowego zebrania szefów resortów. Redakcja money.pl skontaktowała się z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, ale nawet urzędnicy nie byli w stanie wskazać, czy rząd zbierze się we wtorek, czy też posiedzenie zostanie przełożone na inny dzień.

A najbliższe posiedzenie jest o tyle ważne, bo, prawdopodobnie, zapadnie na nim decyzja o przyszłości Otwartych Funduszy Emerytalnych. Obecnemu gabinetowi bardzo się spieszy, żeby zamknąć ten temat jeszcze przed posiedzeniem Sejmu nowej kadencji (zaplanowanym na 12 listopada), a zarazem przed zaprzysiężeniem nowego rządu, którego składu jeszcze nie poznaliśmy.

Zobacz także: Zobacz także: Pracownicze Plany Kapitałowe kontra lokata. PPK wygrywa już na starcie

Jednak likwidacja OFE jest już niemal przesądzona. Minister finansów Jerzy Kwieciński potwierdził, że Komitet Stały Rady Ministrów zaakceptował projekt, w ramach którego środki z OFE byłyby przesunięte na Indywidualne Konta Emerytalne.

Pierwotnie ustawa o likwidacji miała wejść w życie 1 listopada 2019 roku, ale obecny termin to lipiec 2020 roku. Według Kwiecińskiego przesunięcie terminu wynika m.in. ze zmian, które wprowadzono do projektu po konsultacjach społecznych. Chodzi np. o korektę zapisu dotyczącą sposobu wyliczania minimalnej emerytury.

Za przekształcenie OFE w IKE towarzystwa funduszy inwestycyjnych będą musiały wnieść opłatę w wysokości 15 proc. zgromadzonych wkładów. Ma ona być wnoszona w dwóch transzach: pierwsza w 2020, natomiast druga – w 2021 roku. W sumie ma to być ok. 17 mld złotych (przy założeniu, że 80 proc. uczestników OFE trafi do IKE). Kwieciński jednak podkreślił, że są to wyłącznie kwoty szacunkowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(244)
czytelnik
3 lata temu
Jakiś TY głupi "on" :( Rząd właśnie oddaje obywatelom ich pieniądze (te co zostały, bo znaczną cześć tego ukradł rząd Tuska) na ich Indywidualne Konta Emerytalne (zw.IKE) Zanim zabierzesz głos w jakiejś sprawie zapoznaj się z nią.
olo
3 lata temu
a gdzie obiecane emerytury po 40 latach pracy
Klara
3 lata temu
To czym różni się Pis od Po w kwestii OFE.A tak psy wieszaliście na PO . Tylko ciemni ludzie i nieroby głosują na PIS
max
3 lata temu
Ten gostek, to ZWYKŁY NAGANIACZ!!! Tak jak kiedyś pani LEWICKA do OFE...
madzia 30 yo
3 lata temu
Ha ha ha... Lokata jest do podjęcia w każdej chwili, lub po upływie terminu. PPK nie gwaranują nic, orócz tego co kiedyś OFE... Więc nie ściemniajcie.
...
Następna strona