Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Likwidacja TVP zaszkodzi państwowemu bankowi? W grze jest pół miliarda złotych

104
Podziel się:

Postawienie TVP w stan likwidacji oznacza, że wymagalne stały się obligacje warte 550 mln zł, wyemitowane przez spółkę na początku grudnia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". I przypomina, że dług kupił państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego". Jeśli będzie musiał zawiązać rezerwę w budżecie, obniży to jego wynik finansowy.

Likwidacja TVP zaszkodzi państwowemu bankowi? W grze jest pół miliarda złotych
Telewizja Polska została postawiona w stan likwidacji (GETTY, NurPhoto)

Zgodnie z umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, TVP miała wykupić swój wart 550 mln zł obligacyjny "dług" 6 maja 2024 r. Odsetki zaś miały być wypłacone w dwóch transzach - w lutym i w maju. Jednak na początku 2024 r. minister kultury postawił Telewizję Polską, PAP i Polskie Radio w stan likwidacji.

A to oznacza, że wyemitowane przez TVP obligacje stały się natychmiast wymagalne. - Rzeczywiście, BGK ma prawo w każdej chwili zażądać spłaty obligacji. Ale to nie znaczy, że musi to zrobić natychmiast. W takiej sytuacji wierzyciel stara się działać w taki sposób, żeby uzyskać jak najpełniejszą spłatę długu - mówi "DGP" radca prawny Krzysztof Łyszyk z kancelarii LWW Łyszyk Wesołowski i Wspólnicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szczera rozmowa z restauratorem. Zdradza ile zarabia - Jakub Tepper - Biznes Klasa #13

TVP spłaci obligacje?

Dziennik ocenia, że natychmiastowa spłata obligacji "z dużym prawdopodobieństwem przekracza możliwości finansowe TVP". Bo w 2022 r. spółka miała 3,6 mld zł przychodów, z czego 1,6 mld zł pochodziło z budżetu w formie obligacji. Ich emisja to już stała praktyka Telewizji Polskiej pod koniec roku, by zapewnić pieniądze na bieżącą działalność, zanim zostanie przyznane kolejne dofinansowanie z kasy państwa.

Rok wcześniej, w grudniu 2022 r., TVP sprzedała BGK obligacje o wartości 350 mln zł. Jesienią tego samego roku podpisano aneks, który zwiększył wartość emisji z 300 do 950 mln zł.

"DGP" podkreśla, że obligacje TVP postawionej w stan likwidacji "mogą dla BGK stanowić problem w kontekście wyników finansowych za 2023 r.". Dlaczego? Bo nie można wykluczyć, że nie będzie można ich w pełnej wartości wykazać w bilansie. "Innymi słowy - bank, w porozumieniu ze swoim audytorem, będzie zmuszony odpisać część wartości obligacji, co obniży jego zysk za 2023 r.".

- Takie okoliczności sprawiają, że BGK nie może obojętnie przejść wobec całej sytuacji. To jednak w dalszym ciągu nie oznacza, że musi natychmiast żądać zwrotu pożyczonych pieniędzy. Bo może na przykład dojść do wniosku, że takie działanie uniemożliwiłoby TVP prowadzenie działalności i tym samym ograniczyło szansę na spłatę zobowiązań przez firmę - dodaje prawnik.

Inny rozmówca dziennika, menedżer z branży finansowej, zwraca uwagę, że według prawa ani BGK, ani TVP nie mogą upaść, a ponadto jedynym akcjonariuszem Telewizji jest Skarb Państwa. - Zatem można założyć, że jeśli będą problemy ze spłatą zobowiązań, to państwo zapewni firmie dofinansowanie - stwierdza.

Podobnego zdania jest mec. Łyszyk. - Nie sądzę, żeby ostatecznie spłata przez TVP była problemem. Obligacje znajdujące się w posiadaniu BGK mogą okazać się kolejnym atutem w rękach rządu w walce o kontrolę nad TVP, gdyby zawiodła ścieżka związana z otwarciem likwidacji - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(104)
JKA
5 miesięcy temu
Abonament RTV powinien być zlikwidowany natychmiast, za co się go teraz płaci? To jawne oszustwo.
zamknac tvp
5 miesięcy temu
a i oczywiscie ogromne pieniadze dla osób wyżej postawwionych. + partyjność/ kolesiostwo. W każdej dziedzinie jakoś tak wychodzi, że prywatne firmy potrafią lepiej gospodarować pieniędzmi...
zamknac tvp
5 miesięcy temu
powinni zamknac to tvp, a na realizację misji publicznej przetargi wśród normalnych nadawców. ROzwiazanie proste, i dużo tańsze niż utrzymywanie kilkunastu kanałów, który wiekszosc nie prezentuje nic nadzwyczajnego i puszcza to samo co inne, + wydaje od lat gigantyczne ilości pieniędzy na realizacje własnych filmów, seriali, które niekoniecznie interesują odbiorców i praktycznie nic nie wnoszą
Narodowy
5 miesięcy temu
TVP dostawalo miliardy z podatków, dodatkowo abonament, plus reklamy i ciagle jeszcze emitowala obligacje, dlug? A poszlo to na milionowe pensje, propagandystow, plus na produkcje telewizyjne i marketing zlecane kumplom w pisowskiej sitwie miernych wiernch, kradnących....
obywatel
5 miesięcy temu
Skoro TVP jest w likwidacji to po co my obywatele mamy płacić abonament.
...
Następna strona