Notowania

Limit w płatnościach zbliżeniowych podniesiony. Bez PIN do 100 zł

Podwyższony limit w płatnościach w całej sieci terminali płatniczych w Polsce będzie wprowadzany sukcesywnie i zajmie to od kilku dni do kilku lub kilkunastu tygodni, przyznaje ZBP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Zwiększają maksymalną kwotę transakcji zbliżeniowych. (Fot: bernie_moto)

"Od dzisiaj, zgodnie z wcześniejszymi komunikatami Związku Banków Polskich, sukcesywnie w kolejnych, dostępnych terminalach płatniczych w całej Polsce będzie wdrażana możliwość płatności zbliżeniowej do kwoty 100 zł bez konieczności ich autoryzacji PIN-em" - informuje ZBP.

Do tej pory w Polsce można było płacić kartą bez podawania kodu PIN przy transakcjach do 50 zł.

O wdrożonym wyższym limicie informowali już tydzień temu operatorzy kart Visa i Mastercard, o czym pisaliśmy w money.pl.

To pokłosie rekomendacji WHO i NBP, które w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zalecają, by ograniczyć używanie gotówki na rzecz transakcji bezdotykowych.

Visa i Mastercard zwiększają maksymalną kwotę transakcji zbliżeniowych.
Wyższy limit w płatnościach zbliżeniowych. Bez PIN do 100 zł

"Pozwoli to na ograniczenie fizycznego kontaktu użytkownika karty lub innego urządzenia płatniczego z terminalem płatniczym. Skróci to również czas niezbędny na realizację transakcji płatniczej i przebywanie w przestrzeni sklepowej czy usługowej" - przekonuje ZBP.

Zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, pieniądze przekazywane z rąk do rąk mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania koronawirusa, który na banknotach czy monetach może się utrzymywać nawet kilka dni.

Zobacz również: Koronawirus godzi w biznesy. Miliony w zamian za udziały?

Podwyższony limit w płatnościach w całej sieci terminali płatniczych w Polsce będzie wprowadzany sukcesywnie i zajmie od kilku dni do kilku lub kilkunastu tygodni, przyznaje ZBP.

Koronawirus może się przenosić przez banknoty.
Koronawirus. WHO radzi, by unikać gotówki

"Jednocześnie, biorąc pod uwagę poziom skomplikowania dokonania tego typu zmian w systemach organizacji płatniczych, wydawców kart, jak i agentów rozliczeniowych oraz fizycznej aktualizacji każdego terminala płatniczego w Polsce, ZBP apeluje o cierpliwość i zrozumienie dla tempa dokonywanego procesu" - czytamy w komunikacie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2020

MarekKomu przeszkadza gotówka? Klamki w drzwiach też usuńcie niech drzwi się same wszędzie otwierają?

27-03-2020

zibidobry złoty to mocny złoty tylko w gotówce

26-03-2020

RyszardPrędzej pandemia minie niż wprowadzą nowy limit

Rozwiń komentarze (5)