Notowania

Wyższy limit w płatnościach zbliżeniowych. Bez PIN do 100 zł

Visa i Mastercard zwiększają maksymalną kwotę transakcji zbliżeniowych. Pierwszy operator zmiany wprowadza od dziś, drugi odblokowuje wyższe limit od północy w piątek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Visa i Mastercard zwiększają maksymalną kwotę transakcji zbliżeniowych. (Fot: frankieleon/Flickr, licencja CC BY 2.0)

Operatorzy kart płatniczych podwyższają limity w płatnościach zbliżeniowych. Dzięki temu możliwa będzie płatność bez PIN do 100 zł. To pokłosie rekomendacji WHO i NBP, które w związki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zalecają, by ograniczyć używanie gotówki na rzecz transakcji bezdotykowych.

Zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, pieniądze przekazywane z rąk do rąk mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania koronawirusa, który na banknotach czy monetach może się utrzymywać nawet kilka dni.

Koronawirus może się przenosić przez banknoty.
Koronawirus. WHO radzi, by unikać gotówki

Do tej pory w Polsce można było płacić kartą bez podawania kodu PIN przy transakcjach do 50 zł. Teraz limit wzrasta do 100 zł.

"W odpowiedzi na oczekiwania regulatora, handlowców i konsumentów, 19 marca 2020 r. obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych Visa bez podawania PIN-u (50 zł), zostanie podniesiony do wysokości 100 zł" - poinformowała nas w przesłanym oświadczeniu Visa. Zmiany wprowadza od czwartku.

Koronawitus. Pakiet pomocowy dla firm. Premier: "Gwarancje kredytowe i płynność"

"Użytkownicy kart Visa mogą skontaktować się ze swoim bankiem, aby dowiedzieć się, kiedy będą mogli korzystać z podwyższonego limitu" - czytamy w dalej.

Jak zaznacza operator, karty zbliżeniowe Visa spełniają takie same kryteria bezpieczeństwa jak tradycyjne karty Visa wyposażone w chip. Każda transakcja jest chroniona dzięki wielu warstwom zabezpieczeń. Płatności zbliżeniowe, także w przypadku coraz chętniej wybieranych przez konsumentów płatności telefonem, zegarkiem czy innym urządzeniem z funkcją płatniczą, zapewniają użytkownikom kontrolę nad przebiegiem transakcji.

Gotówka wysłana do NBP przejdzie proces odkażania.
NBP reaguje na epidemię koronawirusa. Odkaża gotówkę

Z kolei płatność zbliżeniowa bez wprowadzania PIN-u kartami Mastercard będzie możliwa od północy w piątek 20 marca. - Posiadacze kart Mastercard będą mogli płacić zbliżeniowo bez konieczności wprowadzania kodu PIN do 100 złotych wszędzie tam na terenie Polski, gdzie terminale POS zostaną odpowiednio zaktualizowane do akceptowania podwyższonego limitu - informuje biuro prasowe Mastercard.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2020

MajTo już dawno było w planach. Korona to przyspieszyła. Piękny chwyt marketingowy.

19-03-2020

Lukakto robi zakupy za 100zł ?? a już tym bardziej w obecnej chwili jak ludziska towar wózkami wywożą z markietów

20-03-2020

Piotr Chaa nie lepiej jak by mozna płacic ta visa za pomoca Bitcoina??

Rozwiń komentarze (13)