Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Lockdown narusza konstytucję. Jest wyrok sądu

223
Podziel się

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu orzekł, że ograniczenie lub zakazanie prowadzenia działalności jest niezgodne z polską konstytucją. Sprawa dotyczyła kary za złamanie obostrzeń, nałożonej na przedsiębiorcę.

Lockdown narusza konstytucję. Jest wyrok sądu
Sąd wydał wyrok w sprawie obostrzeń. (Getty Images, Omar Marques)
bDTtOyeZ

Sprawa, w której orzekał opolski sąd, dotyczyła fryzjera, który strzygł klienta w momencie, w którym wszystkie zakłady fryzjerskie i kosmetyczne były, rozporządzeniem rządu, zamknięte.

Policja nakryła przedsiębiorcę na wykonywaniu usługi i nałożyła na niego mandat, choć ten tłumaczył, że osoba, którą strzygł, nie była wcale jego klientem, a przyjacielem.

Policjanci przesłali też do sanepidu wniosek o ukaranie mężczyzny karą administracyjną.

bDTtOyfb
Zobacz także: Siłownie do zamknięcia. Już nie wystarczy "przygotowanie do zawodów"

Sanepid zadecydował o nałożeniu 10 000 zł kary. Mężczyzna odwołał się do sądu administracyjnego. Ten orzekł, że sanepid ma odstąpić od wymierzania kary i zwrócić mężczyźnie koszty procesowe.

W uzasadnieniu wyroku czytamy, że rozporządzenia, które zakazywały prowadzenia działalności przez niektóre przedsiębiorstwa, były niezgodne z obowiązującymi przepisami.

bDTtOyfh

"Żaden przepis upoważnień ustawowych zawartych w art. 46 ust. 4 i art. 46b ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nie zawiera umocowania do określania w rozporządzeniu zakazów prowadzenia działalności gospodarczej. Rada Ministrów upoważniona była wyłącznie do wprowadzenia rozporządzeniem ograniczeń w zakresie korzystania z wolności działalności gospodarczej" - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Wyrok nie jest prawomocny. Służby mogą się od niego odwołać do wyższej instancji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTtOyfC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(223)
aptekarka
3 miesiące temu
Nareszcie jakiś mądry ruch sądów.
monika
3 miesiące temu
brawo - wreszcie zdrowy rozsądek w tym szaleństwie - a raczej draństwie co wyprawia rzad przedsiębiorcom - bo dlaczego castorama działa - a stoki i hotele są zamkniete
antyplatfus
3 miesiące temu
i w końcu zobaczyliśmy jakieś światełko w tunelu
bDTtOyfD
Ojojoj
3 miesiące temu
To ten sędzia nie jest od miekiszona? Oj miekiszona się obraziiiii
nikos
3 miesiące temu
pójdą siedzieć
...
Następna strona