Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Łódź na nowo połączy się z Wrocławiem. "Pociągi będą mogły rozpędzić się do 350 km/h"

28
Podziel się:

Centralny Port Komunikacyjny podpisał umowę na nową linię kolejową Łódź - Sieradz - Wrocław. Dzięki niej pociągi będą mogły rozpędzić się do 350 km/h - chwali się spółka. Wartość umowy wyniesie 38,1 mln zł.

Łódź na nowo połączy się z Wrocławiem. "Pociągi będą mogły rozpędzić się do 350 km/h"
Program kolejowy CPK zakłada budowę na terenie całej Polski łącznie prawie 1800 km nowych linii, (Materiały prasowe)
bEKYbfKd

W ramach pierwszego etapu inwestycji pociągi mają się rozpędzać, według prędkości projektowej, nawet do 350 km/h. Jak zapewnia wiceminister infrastruktury Marcin Horała, dzięki inwestycji w Centralny Punkt Komunikacyjny podróż z Wrocławia do Łodzi skróci się do 1 godz. 10 min., a do Warszawy do 1 godz. 55 minut.

Wtóruje mu w tym Mikołaj Wild, prezes spółki CPK, który dodaje, że odcinek między Wrocławiem, Sieradzem i Łodzią to jedna z najważniejszych inwestycji kolejowych w całym kraju.

bEKYbfKf

Sam plan przygotowań pod inwestycję ma potrwać ok. 10 miesięcy. Całkowita realizacja i rozliczenie umowy zajmie z kolei 15 miesięcy, ponieważ zamówienie obejmie również dokumentację geologiczną i mapy do celów projektowych.

Zobacz także: Kolejny samolot z Afganistanu przyleciał do Polski. Michał Dworczyk o szczegółach

Przypomnijmy, że według harmonogramu pierwsze roboty budowlane mają ruszyć w 2023 r. Spółka zakłada, że linia dużych prędkości zostanie uruchomiona jednocześnie z Lotniskiem Solidarność.

bEKYbfKl

Program inwestycji kolejowych CPK #KolejNaPolske oznacza budowę na terenie województwa dolnośląskiego ok. 119 km nowych linii kolejowych i modernizację ok. 126 km tych istniejących. W województwie łódzkim powstanie ok. 219 km nowych linii kolejowych, a kolejnych ok. 305 km zostanie zmodernizowanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKYbfKG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Prediger
2 miesiące temu
Za 38 baniek to chyba tylko projekt i ewentualny nadzór projektancki... Ktoś się kropnął!
oko
2 miesiące temu
promy już budują tak jak będą jeździć te pociągi. Ściema dla ludu aby tylko obłowić sie kasą. Jak mówił Ochucki Rysio dużą kasę zarabia sie na dużych słomianych inwestycjach
Stary 1963
2 miesiące temu
Wy chyba nic nie rozumiecie . Te linie kolejowe są po to budowane żeby pasażerów do CPK ściągnąć . Przecież już teraz płaci miliony złotych za pilnowanie pola . No chyba wam wiadomo że jeżeli cała Polska nie będzie z tego lotniska korzystać to będzie można powoli je zamknąć i miliardy złotych będą w piachu utopione . Ludzie pomyślcie , oni zamkną inne lotniska w Polsce , tysiące jak nie dziesiątki tysięcy ludzi straci prace . A tylko po to żeby projekt Kaczyńskiego został zrealizowany . I niech nikt nie mówi że pracy przybędzie . To tylko na pare lat a potem ?. Szkoda tylko ze nasze dzieci będą płacić zo głupoty rządu .
bEKYbfKH
Lech IV
2 miesiące temu
350 km/godz. to nie dla człowieka. Te wszystkie budowy uczynią z Polski kraj absurdalny. Wystarczy zmodernizować stare linie, zwiekszając promień łuku, wystarczy 180 km/godz. Po co się tak spieszyć? Za te wielką forsę wyrzuconą na CPK można naprawdę wiele zrobić dla ludzi - nowe drogi, linie kolejowe, których brakuje w wielu miastach, nowe domy. Czy PiS musi kojarzyć się z popisem? Oby ten nienormalny plan likwidacji pięknej i naszej Polski zastąpionej przez kilka dużych miast się nie powiódł.
Sioux
2 miesiące temu
Za 38 baniek to się projektant pochyli nad deską. Ale sukces można już odtrąbić.
...
Następna strona