Trwa ładowanie...
bDXPyNWZ

Notowania

Budowa Cpk – Wszystkie wiadomości

CPK. Horała: planujemy rozpoczęcie budowy na 2023 r.
43
14.04.2021 9:57

CPK
 / 
CPK. Horała: planujemy rozpoczęcie budowy na 2023 r.

Budowa CPK ma ruszyć w 2023 roku. Taką deklarację złożył wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Marcin Horała.

Centralny Port Komunikacyjny. Do końca roku dokładna lokalizacja lotniska
21
03.03.2021 11:35

GOSPODARKA
 / 
Centralny Port Komunikacyjny. Do końca roku dokładna lokalizacja lotniska

- Jaki będzie układ pasów startowych? Gdzie usadowiony będzie terminal? To wszystko będziemy wiedzieć pod koniec tego roku - mówi prezes spółki CPK Mikołaj Wild. Prace planistyczne wchodzą w decydującą fazę.

CPK wybudujemy z Koreą Płd. Tamtejszy rząd pomoże, co dostanie w zamian?
23
24.02.2021 14:27

WIDEO
 / 
CPK wybudujemy z Koreą Płd. Tamtejszy rząd pomoże, co dostanie w zamian?

CPK z umową z południowokoreańskim rządem. - Wielomiesięczne postępowanie na wybór doradcy strategicznego CPK wyłoniło najlepszą ofertę pod względem ceny, ale i fachowości. Przetarg wygrało lotnisko Incheon. Jednocześnie, poza kontraktem biznesowym, jest poziom rozmów rządowych, podpisujemy umowę międzyrządową, która nada dalsze ramy współpracy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury. - Umowa określi zaangażowanie strony koreańskiej w różne aspekty programu CPK. Rozpoczynamy rozmowy nad tworzeniem modelu biznesowego. Umowę porównajmy do narzeczeństwa, jeszcze nie małżeństwa. Umową nie przesądzamy niczego od A do Z. Strona koreańska jest o krok do przodu, ale przy innych etapach mogą pojawiać się też inne państwa - dodał.

Wysiedlą ludzi pod budowę CPK. Wykup albo wywłaszczenie. Dotąd zgłosiło się 100 osób, sprawa dotyczy 3 tysięcy
368
24.02.2021 11:06

LOTNISKO
 / 
Wysiedlą ludzi pod budowę CPK. Wykup albo wywłaszczenie. Dotąd zgłosiło się 100 osób, sprawa dotyczy 3 tysięcy

Wykup gruntów pod CPK oznacza wysiedlenie miejscowej ludności. Kto nie zgodzi się sprzedać nieruchomości, zostanie wywłaszczony. - Jak przy każdej inwestycji w Polsce, są tu określone procedury pozyskania gruntów poprzez wykup lub wywłaszczenie, jeśli nie uda się wykupić. Pojawiły się głosy, że miejscowa ludność żyje w niepewności, dlatego zaoferowaliśmy coś dodatkowego - to program dobrowolnych wykupów - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury. - Ten dodatkowy program posuwa się do przodu, mamy ponad 100 zgłoszeń, trwają negocjacje. Osób, które trzeba będzie przesiedlić, jest około 3 tysięcy - dodał.

Budowa CPK to gigantyczne koszty. Ile dołożą Koreańczycy i co za to dostaną?
27
24.02.2021 10:55

INWESTYCJE
 / 
Budowa CPK to gigantyczne koszty. Ile dołożą Koreańczycy i co za to dostaną?

Wielkie dzieło rządu PiS. Trwa budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, która pochłania ogromne pieniądze. Część kapitału dostarczą Koreańczycy. - Mówimy raczej o kilkudziesięciu miliardach złotych. Teraz tego nie przesądzimy, jesteśmy w trakcie kontraktowania masterplanu lotniska. Jednym z jego elementów jest bardzo szczegółowa prognoza ruchu lotniczego, pod to będzie projektowane lotnisko, jego wielkość oraz koszty - powiedział w programie "Money. to się liczy" Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury. A czego Koreańczycy oczekują w zamian? - To jest przede wszystkim bardzo dobry biznes, a w przypadku kapitału dłużnego, pieniądze pożycza się na procent - dodał.

bDXPyNXb
Tunele kolejowe do CPK kolidują z planami dzielnicy Warszawy
11
13.01.2021 16:29

CPK
 / 
Tunele kolejowe do CPK kolidują z planami dzielnicy Warszawy

Tunel kolejowy prowadzący do Centralnego Portu Komunikacyjnego koliduje z planami zagospodarowania przestrzennego Woli - alarmuje burmistrz dzielnicy Warszawy. Spółka CPK zapewnia, że swoje uwagi konsultowała z władzami miasta.

Horała: 3 mld zł dla LOT-u to mało. Bo Lufthansa dostała więcej
36
22.12.2020 9:39

CPK
 / 
Horała: 3 mld zł dla LOT-u to mało. Bo Lufthansa dostała więcej

- Dziś na posiedzeniu rządu stanie temat 3 mld zł pomocy dla LOT-u – twierdzi wiceminister Horała. Jego zdaniem kwota to niewielka, bo niemiecka Lufthansa dostanie od swojego rządu 9 mld euro.

Budowa CPK. Jeszcze w tym roku umowa z Koreą Południową
21
08.12.2020 8:20

INWESTYCJE
 / 
Budowa CPK. Jeszcze w tym roku umowa z Koreą Południową

CPK jeszcze w tym roku chce podpisać umowę z Koreańczykami na doradcę strategicznego. Umowa zostanie zawarta na trzy lata, jej koszt to 3,5 mln euro.

Horała o lotnisku. Wyłożyli 100 mln zł, odzyskają 8 mln zł. Taki biznes
172
07.12.2020 15:00

LOTNICTWO
 / 
Horała o lotnisku. Wyłożyli 100 mln zł, odzyskają 8 mln zł. Taki biznes

Małe lotniska w Polsce są w słabej kondycji. Nie przetrwają kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa? - To oczywiście wymaga zdolności proroczych, każdy z przypadków jest inny. Przypadek lotniska Gdynia-Kosakowo - trudno powiedzieć, że ono upadło, ono się nigdy nie otworzyło. Inwestycja była źle przeprowadzona, ostatecznie Gdynia wyłożyła 100 mln zł, odzyska 8 mln zł. Taki to biznes. Jeżeli mówimy o innych lotniskach, mamy w Polsce porty, które problemy miały i przed covidem, jak istnieją kilkanaście lat, tak nigdy, w żadnym roku nie osiągnęły zysku, zawsze na stracie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury. - Lotniska, które były nierentowne w szczycie ruchu lotniczego, to na pewno pod wpływem kryzysu covidowego, czy pod wpływem tego, że kiedyś tam powstanie CPK, to na pewno rentowności nie nabiorą. Natomiast ruch lotniczy niejedno ma inne. CPK będzie portem pod loty dowozowe i międzykontynentalne. Myślę, że takie lotniska jak Gdańsk, Katowice, Kraków, Wrocław, Poznań, Szczecin czy Rzeszów - cały szereg lotnisk regionalnych w Polsce sobie poradzi - podkreślił minister Horała w rozmowie z money.pl.

bDXPyNXh
CPK unieważniło ważne postępowanie. Horała: błędy formalne, zdarza się
108
07.12.2020 12:35

MARCIN HORAŁA
 / 
CPK unieważniło ważne postępowanie. Horała: błędy formalne, zdarza się

CPK unieważniło postępowanie dotyczące kontraktu na master plan, czyli kluczową umowę dla inwestycji. - Oczywiście nie jestem członkiem komisji przetargowej. Z tego co wiem w tych wnioskach były pewne błędy formalne, takie rzeczy się zdarzają. Zdaje się, że jeden z kontrahentów niepoprawnie wpłacił wadium, tego rodzaju sprawy. Zwłaszcza, że są to podmioty zagraniczne, polskie prawo zamówień publicznych bywa trudne do pokonania. Odłoży to nam o miesiąc czy parę tygodni, ale wszyscy trzej kontrahenci to poważne, renomowane firmy, które pewnie dobrze wykonałyby tę pracę, myślę, że poprawią swoje wnioski, poprawią błędy formalne - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury. - Proszę mnie zwolnić od twardych deklaracji, czy będzie to nowe postępowanie, czy poprawianie już złożonych wniosków, tym zajmą się prawnicy. Jeszcze raz powtórzę, nie chodzi o to, że kontrahenci się nie podobali, nie chodzi o sprawy merytoryczne tylko o kwestie formalne. Musi to być zgodne z prawem zamówień publicznych, które dla partnerów spoza Polski bywa trudne. To szczegóły techniczne, które szybko rozwiążemy - zapewnił. Horała był też pytany o kontrolę NIK, która prześwietla budowę CPK. - Na wnioski jest zbyt szybko. Kontrolerzy NIK przyszli również do mnie, poprosili o cały szereg dokumentów. Ku mojemu zdziwieniu, muszą być w formie papierowej, a nie elektronicznej, więc pieczołowicie je drukujemy i parafujemy. Jest tego dużo, więc kontrola na pewno potrwa - podkreślił pełnomocnik rządu ds. CPK w rozmowie z money.pl.

Wykup gruntów pod CPK. Horała: nie możemy kierować się ludzkimi emocjami
61
07.12.2020 11:30

RZĄD
 / 
Wykup gruntów pod CPK. Horała: nie możemy kierować się ludzkimi emocjami

Rusza program dobrowolnych nabyć, czyli wykup nieruchomości pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jeden z mieszkańców już zarzuca spółce, że oferuje zbyt niskie pieniądze. - Ten pan nie wie, bo nie może wiedzieć ile spółka będzie płaciła, bo jeszcze się nie zgłosił do programu. Podstawą będzie operat szacunkowy, sporządzony przez niezależnych rzeczoznawców, którzy określą ile dana nieruchomość jest warta. Zrozumiałe jest, że każdy kto sprzedaje, chce sprzedać drogo. Jednak u części mieszkańców pojawił się pomysł, by spółka CPK nie odnosiła się do wartości gruntu, ale do wartości gruntu przy jednym z największych hubów lotniczych Europy. To, że ten grunt będzie taki drogi, bierze się z tego, że w CPK zostaną zainwestowane miliardy złotych. Grunty kupuje się za tyle, ile są warte, a nie ile będą warte w przyszłości - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury. - Zrozumiałe są ludzkie emocje, ale gdyby je brać pod uwagę, to nic by w Polsce nie powstało. Ciężko znaleźć fragment kraju, w którym nikt nie jest właścicielem domu czy pola. My proponujemy dwie ścieżki: wykup lub zamianę nieruchomości. To drugie w szczególności może być atrakcyjne dla rolników - podkreślił minister w rozmowie z money.pl.

Budowa CPK. NIK wszczyna kontrolę
10
16.11.2020 12:10

NIK
 / 
Budowa CPK. NIK wszczyna kontrolę

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczyna kontrolę budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Podkreślmy - budowy, która nawet jeszcze się nie rozpoczęła. - To rutynowe działanie - komentuje pełnomocnik rządu ds. CPK.

Budowa CPK. Na pierwszy etap przeznaczono 12,8 mld zł
94
28.10.2020 13:22

BUDOWNICTWO
 / 
Budowa CPK. Na pierwszy etap przeznaczono 12,8 mld zł

Rada Ministrów we wtorek przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego - "Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap I. 2020-2023", przedłożoną przez pełnomocnika rządu ds. CPK, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Łączne koszty finansowania I etapu CPK zostały oszacowane na ok. 12,8 mld zł.

bDXPyNXi
Modlin nie składa broni. Lotnisko ma dość i chce sprzedaży
148
19.09.2020 15:06

LOTNISKA
 / 
Modlin nie składa broni. Lotnisko ma dość i chce sprzedaży

- Dla nas lotnisko w Radomiu nie jest konkurencją. Skoro Porty Lotnicze wybrały tamto lotnisko, dlaczego nie chcą nam odsprzedać udziałów w Modlinie i pozwolić nam się rozwijać? - pyta zarząd Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

CPK pobudzi gospodarkę – twierdzą analitycy. O ile nic nie podrożeje a koronawirus ustąpi
357
09.07.2020 6:40

CPK
 / 
CPK pobudzi gospodarkę – twierdzą analitycy. O ile nic nie podrożeje a koronawirus ustąpi

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego na dłuższą metę może okazać się opłacalna: pobudzi gospodarkę wychodzącą z kryzysu po pandemii. To opinia analityków z firmy finansowo-konsultingowej Kearney.

Trzaskowski chce odsunąć budowę CPK. Horała: to wbrew polskiej racji stanu
97
22.06.2020 11:05

INFRASTRUKTURA
 / 
Trzaskowski chce odsunąć budowę CPK. Horała: to wbrew polskiej racji stanu

Przesunięcie w czasie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego to działanie wbrew polskiej racji stanu - twierdzi Marcin Horała, wiceminister i pełnomocnik rządu ds. tej właśnie inwestycji. I atakuje Rafała Trzaskowskiego, który uznaje, że CPK nie jest w tej chwili niezbędne.

"Centralny Port Komunikacyjny to ściema". Rada społeczna przerywa milczenie, CPK odpowiada
187
17.06.2020 16:28

INWESTYCJA
 / 
"Centralny Port Komunikacyjny to ściema". Rada społeczna przerywa milczenie, CPK odpowiada

Nadal nie wiadomo, gdzie ma stanąć lotnisko, projekt jest pusty w środku - twierdzą przedstawiciele rady społecznej powołanej przez CPK do pomocy przy wykupie nieruchomości. Dodają, że spółka w ogóle się z nimi nie kontaktuje. "Zarzut, że realizacja nie posuwa się do przodu, jest całkowicie nieprawdziwy" - odpowiadają przedstawiciele lotniska.

CPK. Marcin Horała o pensjach prezesów: "za czasów PO zarabialiby więcej"
415
16.06.2020 8:17

INWESTYCJA
 / 
CPK. Marcin Horała o pensjach prezesów: "za czasów PO zarabialiby więcej"

Centralny Port Komunikacyjny jest inwestycją potrzebną Polsce - przekonywał Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. Polityk ujawnił, jaką pensję pobiera on sam oraz prezesi powstającego megalotniska.