Notowania

łódź
04.01.2020 12:34

Łódź zachęca do płacenia podatków. Aż chce się sparafrazować reklamę: "To absurd, że nowi klienci mają lepiej"

Miasta za wszelką cenę chcą zachęcić do płacenia w nich podatków tych mieszkańców, którzy z sobie wiadomych powodów nadal rozliczają się w innym miejscu. Gdy prośby nie przynoszą efektu, coraz chętniej sięgają po loterie. W tym roku z konkursem startuje też Łódź, ale na nagrody nie mają szansy ci, którzy od lat dorzucają się do budżetu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Łódź po raz pierwszy zorganizowała loterię podatkową. Wcześniej zrobiło to kilka innych miast, choć na innych zasadach (Fot: Lukasz Szelag/REPORTER)

Jakiś szczęśliwiec zgarnie sto tysięcy złotych, kilkadziesiąt innych osób dostanie po tysiąc złotych. W sumie na nagrody pójdzie 220 tys. zł, ale władze Łodzi są przekonane, że to się opłaci i to po wielokroć. Skoro pomimo próśb, apeli i akcji marketingowych tak wiele osób mieszkających w mieście nie płaci tam podatków, to trzeba sięgnąć po broń ostateczną: zachęty finansowe. Bo nie ma dla miasta lepszego źródła dochodu niż płacący w nim podatki.

Pomysł jest prosty: osoby, które w Łodzi mieszkają, ale dotychczas nie płaciły w niej podatków, mogą zadeklarować, że będą rozliczały się w Łodzi, a następnie zgłosić się do udziału w loterii. Co miesiąc będą brać udział w losowaniu nagród finansowych w wysokości 10 tys. zł, a co tydzień – dwóch nagród po tysiąc złotych. Nagroda główna to, bagatela, sto tysięcy złotych. Żeby jeszcze bardziej zadziałać na wyobraźnię potencjalnych podatników, urząd wziął na siebie zapłatę podatku od nagrody, więc premie będą wypłacane w całości.

(wielkaloteriamiastalodz.pl)
(Fot: -)

Sosnowcowi "starzy podatnicy" nie przeszkadzają

Czy gratyfikacja osób, które płacą podatki w mieście, w którym mieszkają (a więc pokazują, że jego rozwój leży im na sercu), to dobry pomysł? Biorąc pod uwagę, że pozyskanie nowych podatników szybko się zwróci, tak. Łódź postanowiła jednak zrobić ukłon wyłącznie w stronę osób, które dotychczas tu podatków nie płaciły, zaś tym, którzy od lat dorzucają pieniądze do budżetu, pozostaje co najwyżej poczucie dumy z powodu nowych wiat przystankowych, większej liczby miejsc w przedszkolach i lepszych dróg. Oni do loterii dopuszczenie nie zostali, a miasto wpisało swoje działania w jakże nam dobrze znaną politykę konsumencką pod nazwą "nowi klienci zawsze mają lepiej".

Obejrzyj: 13. emerytura z rezerwy demograficznej. "To podważa fundament systemu"

Zresztą regulamin loterii zawęża adresatów do osób, które mieszkają na terenie miasta. To dziwne o tyle, że miasta zachęcają do odprowadzania podatków wszystkich, dla których dane miasto jest ośrodkiem codziennego życia (bo tu pracują, a dodatkowo np. ich dzieci chodzą w nim do szkoły) niezależnie od adresu zamieszkania czy zameldowania. Pabianiczanin czy zgierzanin, który chce się rozliczać w Łodzi, po loterii nie powinien sobie więc niczego obiecywać - chyba że poda fikcyjny łódzki adres lub adres znajomego, bo z regulaminu loterii wynika, że taki trik jest dopuszczalny.

A że można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, tj. zaprosić do loterii tych, którzy podatki płacą w mieście od dawna, i zachęcić nowych podatników. Pokazał na przykład Sosnowiec. Loteria podatkowa ruszyła w marcu 2017 r. Głównymi nagrodami są samochody osobowe. W 2018 r. do zgarnięcia – oprócz toyoty - były też tablety i rowery.

Polacy wyprowadzają się na przedmieścia
Polacy wyprowadzają się nie tylko za granicę. Powiaty wokół dużych miast zyskują

Jeśli władze Łodzi boją się, że objęcie loterią dotychczasowych podatników spowoduje, że żadni nowi nie wykażą zainteresowania, to powinni przestudiować doświadczenia Sosnowca. W pierwszej edycji loterii wzięło udział 5048 sosnowiczan, z czego 280 osób po raz pierwszy rozliczyło się w sosnowieckim Urzędzie Skarbowym. Po odjęciu kosztów organizacji, miasto szacunkowo zyskało ponad 300 tysięcy złotych z tytułu wpływu podatku dochodowego.

Zdaniem ministra finansów Mariana Banasia, będzie to korzystne dla polskiej gospodarki
PIT 17 proc. Obniżka podatku ma zachęcić do tworzenia biznesu w kraju

Karta mieszkańca, zniżki, dodatkowe 500+

Władze Gdańska też nie widzą problemu w tym, by w loterii (nagrody w 2019 r.: hybrydowa toyota yaris, rowery miejskie i hulajnogi elektryczne) uczestniczyli podatnicy, którzy od lat się tu rozliczają. Gdańska strona poświęcona loterii w sugestywny sposób pokazuje, na co idą płacone w mieście podatki. Na specjalnym kalkulatorze wpisujemy wysokość swoich miesięcznych zarobków, a ten oblicza, ile pieniędzy jest przeznaczanych na realizację różnych celów. Przykładowo, jeśli ktoś zarabia 5 tys. zł brutto, widzi, że co miesiąc oddaje miastu 180 zł. Jego pieniądze idą przede wszystkim na edukację i opiekę wychowawczą (56,38 zł), a drugim najbardziej absorbującym celem jest utrzymanie i rozwój miejskiej infrastruktury.

(gdansk.pl)
(Fot: -)

Warszawa, dla której podatek od osób fizycznych stanowi ponad 1/3 budżetu, żadnego konkursu nie przewiduje. Od lat premią dla podatników są zniżki na miesięczne i kwartalne bilety komunikacji publicznej oraz dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół podstawowych. Posiadacze karty warszawiaka i karty małego warszawiaka (wydawanej płacącym podatki) mogą też korzystać ze zniżek w wybranych instytucjach kulturalnych, ale biorąc pod uwagę, że do połowy 2018 r. korzystało z nich niecałe 400 tys. osób, można zaryzykować stwierdzenie, że oferty te nadal wymagają dopracowania.

W 2018 r. pisaliśmy, że dramatycznie wyludniająca się Nysa w Opolskiem oferuje od 2016 r. własne 500 Plus, czyli bon wychowawczy w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko (do ukończenia szóstego roku życia). To oznacza, że w Nysie rodzice małych dzieci mogli liczyć na podwójne 500 Plus – jedno od rządu, a drugie od samorządu.

Posiadacze karty m.in będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej
Karta Mieszkańca. Giżycko wprowadza bonusy dla płacących podatki w mieście

Pragmatyczny Poznań żadnych nagród ani bonusów nie przyznaje, ale odwołuje się do poczucia wspólnoty i odpowiedzialności poznaniaków. Władze kilkakrotnie przeprowadziły akcję informacyjną "Zapłać swój podatek w Poznaniu - Poznań jest z Ciebie dumny".

Kamienica przy ul. Rewolucji 1905 r. w Łodzi zawaliła się pod koniec października. Na szczęście nikt w niej nie mieszkał
Miasto tysiąca ruin

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: łódź, warszawa, sosnowiec, podatki, budżet miasta, gospodarka, wiadomości, pit
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-01-2020

minaParanoja. Jak czują się ludzie którzy tam mieszkają i się rozliczają. To tak chore jak niektóre oferty dla Ukraińców. Tańsze konta, przelewy. … Czytaj całość

04-01-2020

MajJaka loteria? Wygrają swoi. Uzależnić ulgi, przyjęcie do szkoły, przedszkola czy żłobka od urxędu skarbowego gdzie rozlicznych był ostatni pit

04-01-2020

EwelinkaA te nagrody to tez z podatków?

Rozwiń komentarze (19)