Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Łódzka Kolej Aglomeracyjna kupuje pociągi hybrydowe. Będą 3 nowe pojazdy

1
Podziel się:

"Mimo wielu ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa, spółka cały czas się rozwija i realizuje założone cele" - komentuje planowane zakupy Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Nowe pociągi wyjadą na tory dopiero za 3 lata

Łódzka Kolej Aglomeracyjna kupuje nowe pociągi.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna kupuje nowe pociągi. (Wikimedia Commons)

Tabor Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnejma się powiększyć o 3 fabrycznie nowe pociągi. Spółka planuje zakup trzyczłonowych, pociągów hybrydowych. Będą one mogły kursować zarówno jako pociąg elektryczny, zasilany z sieci trakcyjnej oraz jako spalinowy, po liniach niezelektryfikowanych

Jak wyjaśnia łódzka kolej, pozwoli to dojechać do miejscowości, w których obecnie brakuje połączeń kolejowych. "Po zakupie hybryd ŁKA planuje uruchomić połączenia pasażerskie na liniach kolejowych, które nie są zelektryfikowane: nr 25 - relacji Łódź/Zgierz – Tomaszów Maz. - Opoczno oraz nr 53 - relacji Łódź/Zgierz – Tomaszów Maz. - Spała. I tak z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego będzie kursowało 36 pociągów, z Łodzi do Opoczna pojedzie 20 składów, a z Łodzi do Spały pojadą 4 weekendowe pociągi" informuje.

Pociągi mają wyjechać na tory dopiero w 2023 r. Wpierw, w pierwszym tygodniu lipca tego roku, zacznie się dialog techniczny, a podpisanie umowy zaplanowano na IV kwartał bieżącego roku.

Zobacz także: Pieniądze z Unii na infrastrukturę. Wiemy, jakie drogi powstaną

Pociągi hybrydowe to kolejny etap rozwoju łódzkiej kolei. Obecnie ŁKA dysponuje 34 nowoczesnymi składami: 14 pojazdami EZT Impuls II firmy Newag S.A. oraz 20 dwuczłonowymi EZT FLIRT3, firmy Stadler Polska, z których 10 zostanie rozbudowanych o trzeci dodatkowy człon.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Dobre!
4 lata temu
Czyli że jak jest na prąd a ma byc hybrydą ... to dołączą diesla teraz żeby wspomagał przy ruszaniu? :-)))