Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|
aktualizacja

Lokator nie płaci czynszu i zmienia zamki. Jeśli właściciel włamie się do mieszkania zostanie ukarany

286
Podziel się:

Zdarzają się sytuacje, że najemca nie płaci czynszu za mieszkanie, wymienia zamki i nie chce wpuścić właściciela lokalu do środka. W takiej sytuacji za włamanie do własnego lokum może grozić nawet więzienie. Orzeczenia sądów w tych sprawach nie są jednak jednoznaczne.

Lokator nie płaci czynszu i zmienia zamki. Jeśli właściciel włamie się do mieszkania zostanie ukarany
Lokatorzy, którzy nie płacą czynszu, często decydują się m.in. na wymianę zamków, aby nie wpuścić do mieszkania właściciela. fot. Adobe Stock (Licencjodawca, Kichigin_S)

W 2023 roku ze względu na pogarszającą się sytuację finansową lokatorów może wzrosnąć liczba konfliktów pomiędzy właścicielami mieszkań a najemcami. Serwis Bankier.pl zauważa, że w trakcie takich sporów, lokatorzy, którzy nie płacą czynszu, często decydują się m.in. na wymianę zamków, aby zabezpieczyć się w ten sposób przez wizytą właściciela mieszkania.

W tej sytuacji często zdarza się, że zdenerwowany właściciel mieszkania siłowo otwiera drzwi i zmienia zamki. W takim wypadku może być jednak oskarżony o naruszenie tzw. miru domowego. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przeanalizowali sytuacje, kiedy właściciel może zostać ukarany.

Czy właściciel lokalu może się do niego włamać, aby wymienić zamki?

Zdaniem ekspertów RynekPierwotny.pl, aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przeanalizować zapisy znajdujące się w umowie najmu mieszkania. Dla właściciela korzystny jest na przykład zapis, który mówi o tym, że zmiana zamka i klucza do drzwi wejściowych jest możliwa wyłącznie po wyrażeniu przez niego pisemnej zgody na taki krok.

Problem pojawia się jednak wówczas, gdy umowie nie ma takich zapisów, a najemca zmieni zamki, nie pytając właściciela o zgodę. Zdaniem ekspertów taka samowola nie powinna jednak skłaniać właściciela mieszkania do szukania siłowych rozwiązań.

W tym kontekście przypominają postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 21 lipca 2011 roku, zgodnie z którym "sprawcą przestępstwa naruszenia miru domowego określonego w artykule 193 kodeksu karnego może być także właściciel domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu".

Za naruszenie miru domowego zgodnie z Kodeksem Karnym może grozić grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Jednak jeżeli podczas naruszenia miru doszło także kolejne przestępstwo, czyli naruszenie nietykalności cielesnej najemcy, wówczas kara może się jeszcze zwiększyć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Anna Adrian, Otodom

Właściciele mogą jedynie liczyć na korzystne dla nich orzeczenia sądów

Postanowienie Sądu Najwyższego dotyczyło jednak sytuacji, w której lokator posiadał tytuł prawny do mieszkania, czyli umowę najmu zawartą z właścicielem lokalu ze wskazanymi warunkami i okresem najmu,

Czy brak takiej umowy coś zmienia? Prawnicy są w tej sprawie podzieleni. Zgodnie z pierwszą interpretacją, właściciel mieszkania nie popełnia przestępstwa naruszenia miru domowego, jeśli lokator nie ma tytułu prawnego.

Druga wykładnia mówi z kolei, że właściciel włamując się do swojego mieszkania narusza mir domowy, nawet w sytuacji, gdy lokator nie ma tytułu prawnego do mieszkania, czyli umowy najmu.

Właściciele nieruchomości muszą więc w tym wypadku liczyć na korzystne dla nich orzeczenia sądów. Takim przykładem jest postanowienie kętrzyńskiego sądu, który umorzył postępowanie karne wobec właściciela mieszkania ze względu na tzw. niską szkodliwość społeczną czynu. Wyrok dotyczył sytuacji, w której właściciel rozwiercił zamki, i opróżnił mieszkania z rzeczy najemców, którzy wcześniej nagannie zachowywali się względem sąsiadów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(286)
Jolanta
3 miesiące temu
To jest nielegalne zajęcie czyjejś własności, wolę zapłacić komu trzeba i wyrzucić takich pasożytów niż generować kos,Ty i popaść w długi przez takich darmozjadów. To moja własność i nikomu nic do tego jeżeli lokator nie placi ma się wnieść i już!!!!
Jan K.
3 miesiące temu
Dożyliśmy "pięknych" czasów:/ to już nawet nie jest komuna. to paranoja. Wszystko w duchu "500+". Ale są skuteczne metody.....😀👍🏼
wyborca KO
3 miesiące temu
Widocznie wyborcy tego chcieli, w tym kraju tylko politycy i milionerzy mają się dobrze.....
polskie prawo
3 miesiące temu
Czyli najlepiej żeby mieszkało stało puste.......
Nata
12 miesięcy temu
A czy za taką wymianę zamków i wyniesienie rzeczy z mieszkania dostał ktoś już wyrok w więzieniu? I ile dają za ratowanie własnego mieszkania ?
...
Następna strona