Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANNZ
|

Majątek Joe Bidena. Duże pieniądze zarobił po odejściu z administracji rządowej

66
Podziel się

Dwa domy Joe i Jill Bidenów warte są 4 miliony dolarów; kolejne 4 miliony dolarów to oszczędności. Łącznie majątek nowo wybranego prezydenta USA wyceniany jest na 9 milionów dolarów. Majątek odchodzącego prezydenta Donalda Trumpa to 2,4 mld dolarów.

Majątek Joe Bidena. Duże pieniądze zarobił po odejściu z administracji rządowej
Gdy Biden opuścił Biały Dom, w 2017 roku zadeklarował w zeznaniu podatkowym łączne zarobki na poziomie 11 milionów dolarów. (PAP, PAP, EPA)
bDyMZvFN

Pod koniec października portal forbes.com wyliczał, że duże pieniądze Biden zaczął zarabiać dopiero po odejściu z administracji rządowej (był wiceprezydentem USA przez obie kadencje Baracka Obamy). Łącznie - według szacunków Forbsa - w latach 1998-2019 Bidenowie zarobili 22,5 miliona dolarów, z czego trzy czwarte - jak wynika z deklaracji podatkowych - po 2017 roku.

Forbes podał, że jako senator stanu Delaware Joe Biden zarabiał ok. 155 tys. dolarów rocznie, potem jako wiceprezydent - 225 tys. Oboje z żoną czerpali dochody także z pracy akademickiej oraz z praw autorskich.

Gdy Biden opuścił Biały Dom, w 2017 roku zadeklarował w zeznaniu podatkowym łączne zarobki na poziomie 11 milionów dolarów. - Prawie dwa razy więcej w jednym roku niż łącznie przez poprzednie 18 lat - wskazuje Forbes. 10 milionów (zarobionych za pośrednictwem dwóch firm CelticCapri i Giacoppa) to wynagrodzenia za wystąpienia publiczne oraz dwie wspomnieniowe książki - Joa Bidena oraz jego żony Jill. Agencja Aassociated Press podaje, że podstawowa stawka Bidena za wystąpienie to 100 tys. dolarów, choć otrzymywał za nie i 190 tys. dolarów.

bDyMZvFP

W ostatnich latach Biden otrzymywał pieniądze także z Uniwersytetu w Pensylwanii, gdzie w 2017 r. zaczął przewodzić w Penn Biden Center for Diplomacy and Global Engagement. Łącznie to ponad 900 tys. dolarów.

Zobacz także: Rola Polonii w wyborach w USA. Polacy głosują głównie w bastionach demokratów

Według Forbsa Biden zapłacił też 6,7 miliona dolarów podatków od 1998 r, w tym 5,5 miliona od 2017 roku.

bDyMZvFV

Biden z wykształcenia jest prawnikiem. Przez całą swoją karierę polityczną jest związany z Partią Demokratyczną. Jak wynika z szacunków amerykańskich mediów, zostanie 46. prezydentem USA. Pokonał w listopadowych wyborach Donalda Trumpa.

bDyMZvGq
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(66)
Zulus
2 miesiące temu
To odwrotnie jak w Polsce. Do polityki idą z gołymi tyłkami i szybciutko dorabiają się milionów
fakty
2 miesiące temu
Synalek Bidena zarobił 3 miliony dolarów na fikcyjnym zatrudnieniu u ukraińskiego oligarchy. Tatusiek potem wymusił zwolnienie prokuratora, który w tej sprawie prowadził śledztwo...
Piotr
2 miesiące temu
W polsce jak by ktos nagle w rok zarobil 10 mln usd za kilka wykladow to by go zamkneli i oskarzyli o przyjmowanie lapowek w postaci fikcyjbych zlecen . Wyglada to bardzo metnie
bDyMZvGr
Ja
2 miesiące temu
To nie jest prezydent Amerykanow tylko wazystkich imigrantow, ktorych tam maja. Chinczycy, Hindusi, Afroamerykanie, to oni wybrali Bidena (w duzej mierze to Ci sami, ktorzy nie tak dawno zrobili pieklo na ulicach ku pamieci czarnoskorego przestepcy).
Twój nick
2 miesiące temu
Nic o tym, że dziadek trampka rozpoczął gromadzenie rodzinnej fortuny od sieci domów publicznych podczas gorączki złota na Alasce?🤔
...
Następna strona