Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANNZ
|

Media: Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w USA

14
Podziel się

Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w USA - tak podają amerykańskie media. Według nich kontrkandydat ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa zwyciężył w zapewniającej 20 głosów elektorskich Pensylwanii, a tym samym zdobył ponad 270 głosów elektorskich potrzebnych do zwycięstwa. Biden podziękował za wybór na Twitterze. Trump nadal podważa wyniki.

Media: Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w USA
Według amerykańskich mediów Joe Biden jest nowym prezydentem USA. (Photo by Bastiaan Slabbers/NurPhoto via Getty Images) (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)
bDyyifbF

Informację o zwycięstwie Bidena podały m.in. agencja Associated Press, stacja telewizyjna CNN oraz stacja MSNBC. Według komentatorów elekcja Demokraty jest praktycznie przesądzona. Biden także już podziękował za wybór na Twitterze. - Czeka na ciężka praca, ale obiecuję: będę prezydentem wszystkich Amerykanów - napisał.

Sztab Trumpa podważa wyniki wyborów, sugestię o nieprawidłowościach liczenia głosów powtórzył także po medialnym ogłoszeniu zwycięstwa Bidena prawnik dotychczasowego prezydenta Rudy Giuliani. Nieco później głos zabrał także Donald Trump, który oświadczył, że wybory się nie skończyły, a Biden chce "fałszywie uznać się za zwycięzcę". Sztab Trumpa zapowiada protesty sądowe.

Wybory prezydenckie w USA odbyły się 3 listopada. Joe Biden - wieloletni senator ze stanu Delaware, wiceprezydenta USA w latach 2009–2017 z okresu prezydentury Baracka Obamy - zostanie zatem 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jako przełomowa określana nominacja na stanowisko wiceprezydenta; obejmie je po raz pierwszy kobieta - Kamala Harris, córka imigrantów z Indii (matka) i Jamajki (ojciec).

bDyyifbH

W rozmowie z Wirtualną Polską dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski zwrócił uwagę na zmianę, jaką dla Polski oznacza prezydentura Joe Bidena. - Biden będzie dążył do odbudowania systemu amerykańskich sojuszy. To jest jego polityczne dziedzictwo i to się da zrobić, o ile nie będzie wymagało zbrojnej interwencji. (...) Dla Polski, której bezpieczeństwo jest mocno związane z członkostwem w Sojuszu Północnoatlantyckim, prezydentura Bidena będzie oznaczała większą pewność, że architektura bezpieczeństwa w Europie się nie zmieni, a Amerykanie nie wycofają się ani z NATO, ani z Europy - wskazał.

Ameryka tymczasem żyje nie tylko politycznym sporem. Liczba zakażeń koronawirusem dobija do 10 milionów, a liczba zgonów - do 250 tys. Gospodarka wciąż nie odrobiła strat po pierwszej fali pandemii, a musi się zmagać ze skutkami drugiej. Coraz większym problemem jest też bezrobocie.

Zobacz także: Rola Polonii w wyborach w USA. Polacy głosują głównie w bastionach demokratów
bDyyifbN
bDyyifci
KOMENTARZE
(14)
Njny
2 miesiące temu
Zły wybór Amerykanoe.
Jarosław
2 miesiące temu
Wszyscy Polacy za Donaldem.
Morphy
2 miesiące temu
Dlaczego kłamiecie podważając swoją wiarygodność? W USA nie ma wyborów bezpośrednich tak jak w Polsce, tylko jest system elektorski. Amerykanie dopiero wybrali elektorów, a nie Bidena!!! Teraz elektorzy będą głosowali, kto ma być prezydentem. Redaktorzy portalu Money.pl: WSTYD!!! ŻENADA!!!
bDyyifcj
By testing.
2 miesiące temu
Testowali na wyborach Kwaśniewski/ Wałęsa. :)))
Trump
2 miesiące temu
moda na sukces odcinek osiemset pięćdziesiąt czwarty