Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Majątki rodzin polityków będą jawne. Senat zagłosował

16
Podziel się

Politykom trudniej będzie ukryć swoje majątki. Przegłosowany w czwartek projekt zakłada, że będą musieli podawać infroamcje o majątku odrębnym ich małżonków i dzieci - również dorosłych, nie pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym).

Politycy będą musieli ujawniać nie tylko majątek swój, ale także swoich rodzin
Politycy będą musieli ujawniać nie tylko majątek swój, ale także swoich rodzin (East News, Piotr Molecki/East News)
bEreIvnp

Za nowelizacją bez poprawek głosowało 52 senatorów, 14 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z nowymi przepisami, premier, ministrowie, posłowie, posłowie do PE, senatorowie, prezesi TK, NSA i SN, a także osoby stojące na czele wielu innych instytucji państwowych będą zobowiązane do umieszczania w oświadczeniu majątkowym informacji o majątku odrębnym małżonków, dzieci i osób pozostających we wspólnym pożyciu.

Obowiązek złożenia takiego oświadczenia majątkowego, zgodnie z projektem, obejmowałby też marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu, prezesów NIK i NBP, sekretarzy i podsekretarzy stanu, przewodniczącego KNF, wojewodów, prezesów: zarządów PFRON i NFOŚiGW, NFZ, Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i ARMiR.

bEreIvnr
Zobacz także: Afera wokół Mariana Banasia. Giertych: "brał udział w seksbiznesie. Powinna powstać presja, by zrezygnował"

Przygotowanie ustawy o jawności majątków zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński po tym, jak "Gazeta Wyborcza" napisała, że Mateusz Morawiecki wraz z żoną kupił w 2002 r. 15 ha gruntów za 700 tys. zł od Kościoła we Wrocławiu. Nieruchomość – jak pisał dziennik – już wtedy była warta prawie 4 mln zł, a obecnie ok. 70 mln zł.

bEreIvnx

– Jesteśmy gotowi w bardzo krótkim czasie uchwalić ustawę, na podstawie której będzie trzeba ujawniać także majątki małżonek, osób pozostających we wspólnym pożyciu oraz dorosłych dzieci – zapowiedział kilka miesięcy temu Jarosław Kaczyński.

Nie zmienia to jednak faktu, że ustawa - o ile podpisze ją prezydent - zacznie obowiązywać dopiero po wyborach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEreIvnS
KOMENTARZE
(16)
Bobek
2 lata temu
Prosze doprecyzować , czy brzmienie ustawy jest - we wspólnym gospodarstwie,czy nie we wspólnym. Detal, a zmienia zupełnie sens i cel. Artykuł ma nieklarowny przekaz
Twardowski
2 lata temu
A ja jako dziecko takiego polityka pokaże im gest Kozakiewicza i co mi zrobicie.
Twój nick
2 lata temu
Nadszyszkownik z kotem mają wspólnotę czy rozdzielność majątkową?!
bEreIvnT
taaa
2 lata temu
To tylko ściema na wybory. Zaraz jakiś usłużny zgłosi do TK, a ten pouczony przez gang kulawego zawyrokuje, że to świstek bez wartości prawnej.
Bodzio
2 lata temu
Senat zrobił słusznie. PO jest przeciwne tej ustawie i to największy argument za tym żeby ją przyjąć.