Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Daniel Bochen
|

Majówka 2019. Czy jutro 1 maja sklepy będą otwarte?

0
Podziel się

Majówka jest okresem, kiedy większość Polaków planuje urlopy wypoczynkowe. Na początek miesiąca przypadają dwa święta państwowe. Podpowiadamy, czy 1 maja sklepy będą otwarte.

Majówka 2019. Czy jutro 1 maja sklepy będą otwarte?
Majówka 2019. Czy jutro 1 maja sklepy będą otwarte? (Pixabay.com)
bEqruQBN

Majówka 2019. Czy jutro sklepy będą otwarte?

Z uwagi na ograniczenie handlu w Polsce zakupów nie zrobimy w kilkanaście dni w roku oraz w większość niedziel. Specyficznym okresem pod tym względem jest także majówka.

1 maja w Polsce przypada Święto Pracy. Zgodnie z ustawą tego dnia nie zrobimy zakupów w zdecydowanej większości sklepów, supermarketów i galerii handlowych.

bEqruQBP

Tego dnia zakazany jest nie tylko handel, ale także inne czynności związane ze sprzedażą, np. magazynowanie, logistyka i dystrybucja. W związku z tym część sklepów dzień wcześniej (30 kwietnia) będzie czynna dłużej - m.in. sieć sklepów Biedronka.

Zobacz także: Zobacz: Czy zakaz handlu pomógł przedsiębiorcom? Burzliwa dyskusja w studiu

- Większość placówek sieci funkcjonować będzie co najmniej do godziny 22.00. Szczegółowe informacje dotyczące godzin pracy poszczególnych sklepów dostępne są w placówkach - czytamy w komunikacie.

bEqruQBV

Pozostałe dyskonty m.in. Kaufland, Lidl, Tesco i Carrefour tego dnia będą czynne według tradycyjnych godzin otwarcia.

Majówka 2019 a zakaz handlu w niedziele

W 2019 r. niedziele handlowe przypadają zdecydowanie rzadziej. Wszystko za sprawą zaostrzenia ustawy o zakazie handlu. Obecnie zakupy możemy zrobić zazwyczaj jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca.

Wyjątkiem są miesiące, w których wypadają ważne święta (m.in. Wielkanoc i Boże Narodzenie), wówczas liczba niedziel handlowych zwiększa się.

bEqruQBW

Zakaz handlu w niedziele - maj 2019

  • niedziele niehandlowe: 5, 12 i 19 maja
  • niedziela handlowa: 26 maja

Zgodnie z ustawą od początku 2020 roku wszystkie niedziele mają być ustawowo wolne od handlu. Jednak jak wynika z badania przedstawionego przez Dziennik Gazetę Prawną, tylko 19 proc. Polaków jest zwolennikami ograniczenia handlu we wszystkie niedziele.

bEqruQCq
KOMENTARZE
(0)