Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Zakazu handlu w niedziele. Ustawa wraca do Sejmu

65
Podziel się:

Zakaz handlu w niedziele ma coraz mniej zwolenników. Skalę niezadowolenia trudno ignorować, więc politycy nie wykluczają złagodzenia ustawy. We wtorek parlamentarzyści i przedstawiciele handlu podsumują pierwszy rok z częściowym zakazem.

Zakazu handlu w niedziele. Minął już ponad rok od czasu, kiedy mogliśmy robić zakupy w każda niedzielę.
Zakazu handlu w niedziele. Minął już ponad rok od czasu, kiedy mogliśmy robić zakupy w każda niedzielę. (Fotolia)
bESkfthh

Zakaz handlu w niedziele. Kontrowersje wokół ustawy

We wtorek 12 marca w Sejmie odbędzie się konferencja podsumowująca pierwszy rok funkcjonowania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Na posiedzeniu mogą również paść kolejne deklaracje dotyczące możliwych zmian ustawy – zwłaszcza w świetle ostatnich zapowiedzi ministrów, iż skutki ustawy są gruntownie analizowane – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Organizatorami Konferencji są przez Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego oraz rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

bESkfthj

Abramowicz jest gorącym zwolennikiem ograniczania handlu w niedziele. Odrzuca raporty instytucji, które przekonują, że przegranym wprowadzenia zakazu są małe sklepy.

Zobacz także: PiS wycofa się z zakazu handlu? Wymowny komentarz Jacka Sasina

Innego zdania są Polacy, którzy dają temu wyraz w sondażach. Z badania cytowanego przed "DGP" wynika, że tylko 19 proc. Polaków jest zwolennikami ograniczeń we wszystkie niedziele – a taki wariant ma obowiązywać od 2020 r. Również premier Mateusz Morawiecki zdradził, że w jego opinii ustawa o niedzielnym handlu nie spełnia wszystkich oczekiwań.

bESkfthp

Zakaz handlu w niedziele - prace nad nowelizacją ustawy

13 marca do prac sejmowych wróci nowelizacja ustawy o zakazie. Jej cel to uderzenie w sieci franczyzowe, które nie będą już mogły korzystać z wyłączenia i otwierać się w niedzielę jako placówki pocztowe. Nowelizacja ma również doprecyzować, którzy członkowie rodziny mogą pomagać przedsiębiorcy w pracy w niedzielę. Takie pomysły nie podobają się Polskiej Izbie Handlu, która traktuje je jako atak na sieci franczyzowe.

Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny PIH zauważa, że przedsiębiorcy zrzeszający się w sieciach franczyzowych to przedsiębiorcy działający na własny rachunek, którzy podatki płacą w kraju, a przy tym są zbyt małymi graczami, by stosować jakąkolwiek optymalizację podatkową.

bESkfthq

Również PiS daje do zrozumienia, że dopuszcza myśl o zmianie w ustawie o zakazie handlu. Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów powiedział, że "nigdy w polityce nie jest tak, że raz przyjęte rozwiązanie nie może być zmienione".

Faktem jest, że sektor tradycyjnego handlu się kurczy, ale odpowiedzialnym za to nie jest wyłącznie wprowadzenie zakazu handlu, lecz również rosnąca popularność zakupów internetowych. Wśród liderów spadków są sklepy z żywnością – zarówno ogólnospożywcze, jak i sprzedające określony asortyment. W sumie zniknęło ich 3,3 tys. – informuje "DGP", przywołując badania wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESkfthK
KOMENTARZE
(65)
Paweł
3 lata temu
Mamy XXI wiek! Ludzie, handel kwitnie i to globalny. Istnieją portale z ogłoszeniami- Sprzedajemy, Mofree, i inne. Wszystko możecie teraz kupić nawet w niedziele- odbiór osobisty (jak blisko) lub wysyłka. A co do sklepów stacjonarnych- powinien być wolny wybór- za pracę w niedziele +50 %. Kto chce chodzi i kupuje, a inni kościół, spacery itp. Pozdrawiam.
Rychard
3 lata temu
W większości państw zachodnich jest zakaz handlu w niedziele I nikomu to nie przeszkadza,a u nas wielkie centra handlowe traktuje się jak pojście na spacer np.z dzieckiem. ...a nie lepiej do parku....
@@@
3 lata temu
Akurat małe sklepy przy zakazie handlu miały się całkiem dobrze. Przestańcie już kłamać, że było inaczej:(
bESkfthL
Pusia
3 lata temu
Ludzie 21 wiek w dobie gdzie wszystko jest wy macie wielki problem o zakaz handlu. Otworzymy wszystko banki ośrodki szkoły bo przecież pracujemy i nie mamy kiedy załatwić innych spraw. Niedziela niech będzie wolna dla wszystkich nie bądźmy samolubni. Polakiem jestem ale wstyd mi że nim jestem jak ludzie walczą o te niedzielę wszystkie wartości kościół wiara rodzina nie mają już żadnej wartości tylko pieniądz. Szok i to są Polacy.
Komu zakaz ha...
3 lata temu
napewno nie mi i mojej rodzinie!
...
Następna strona