Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zakaz handlu w niedzielę. PO ocenia rok działania ustawy

97
Podziel się

Mimo zakazu handlu, sytuacja pracowników wcale się nie poprawiła. Zyskał tylko Orlen. Tak uważają posłowie PO, którzy podsumowali rok funkcjonowania zakazu.

Posłowie PO Arkadiusz Myrcha i Michał Szczerba ocenili zakaz handlu w niedziele po roku obowiązywania
Posłowie PO Arkadiusz Myrcha i Michał Szczerba ocenili zakaz handlu w niedziele po roku obowiązywania (SPL/East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)
bDSzhwVx

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 roku. Niemal dokładnie rok temu Polacy po raz pierwszy nie byli w stanie zrobić tego dnia zakupów. Wszystko w trosce o pracowników handlu. To dla nich m.in. wprowadzono nowe przepisy.

3 marca, w niedzielę niehandlową, rok obowiązywania tych regulacji podsumowali posłowie PO Michał Szczerba i Arkadiusz Myrcha.

Zobacz także: Efekt zakazu handlu. Obroty w sklepie 8 razy wyższe
bDSzhwVz

Podczas konferencji prasowej pod Halami Mirowskimi w Warszawie parlamentarzyści mówili o tym, że zakaz handlu dla pracowników zmienił bardzo niewiele.

Niedziela niehandlowa na papierze

Szczerba wskazywał, że mimo wprowadzenia ograniczeń handlu w niedzielę, połowa tych, którzy wcześniej pracowali, nadal pracuje. Wszystko dlatego, że ustawa zawiera 32 wyłączenia dotyczące placówek, które mogą handlować.

bDSzhwVF

- To powoduje dyskryminację - są pracownicy handlu, którzy pracują po trzy niedziele w miesiącu, i tacy, którzy w ogóle nie mogą pracować - powiedział Szczerba, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Posłowie chcą, by w przepisach wprowadzić zmianę i zapewnić część niedziel wolną od pracy wszystkim pracownikom.

Zakaz handlu a małe sklepy

Jak na nowe przepisy zareagowały sklepy? Okazuje się, że wcale nie zyskali na tym najmniejsi. W zasadzie to oni są jedyną grupą handlowców, która na zakazie straciła.

bDSzhwVG

Według wyliczeń Biura Analiz Sejmowych w 2018 r. na ograniczeniach handlu najbardziej zyskały stacje benzynowe - zanotowały bowiem 13-procentowy wzrost sprzedaży. Dyskonty zyskały 8 proc., a średnie sklepy spożywcze - 7 proc. Stracili tylko mali sklepikarze, którym sprzedaż spadła o 1,1 proc.

- Dokładnie rok temu rząd PiS uznał, że wie lepiej, co Polacy chcą robić w niedzielę i wie lepiej, czego Polacy w niedzielę nie chcą robić. Pamiętamy, jakie były zapowiedzi rządu - jak to pracownicy będą mieć dobrze, jak to sklepikarze będą mieć dobrze, jak zostanie zatrzymany pochód sklepów wielkopowierzchniowych - komentował Arkadiusz Myrcha.

Orlen otwarty w niedzielę niehandlową

Zakaz handlu w rzeczywistości przysłużył się przede wszystkim stacjom benzynowym, które pracują praktycznie non stop. A w tej branży jednym z liderów jest państwowy PKN Orlen.

- Jeśli tracą na tym polscy sklepikarze, (...) a zyskuje koncern paliwowy, to coś jest nie tak. Nie bez przyczyny PKN Orlen w zeszłym roku przeprowadził zmiany statutowe, które zezwalały na prowadzenie handlu elektroniką, odzieżą, by stać się pełnowymiarowymi sklepami - mówili posłowie Platformy Obywatelskiej.

bDSzhwVH

- Jaka jest różnica między pracownikiem pracującym w sieci handlowej, który w niedzielę nie pracuje, a pracownikiem stacji Orlen, który przychodzi do pracy 7 dni w tygodniu i działa 24 godzin na dobę? - pytał Arkadiusz Myrcha.

Przypomnijmy, że w 2019 roku tylko jedna niedziela w miesiącu jest handlowa. W 2020 roku sklepy będą zamknięte niemal we wszystkie niedziele. W całym roku przewidziano tylko 7 wyjątków, m.in przed świętami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSzhwWa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(97)
handel w nied...
2 lata temu
zakaz handlu w niedziele to jakaś chora i głupia ustawa PIS ja wolę żeby wszystkie sklepy normalnie działały w niedziele
niepotrzebny ...
2 lata temu
zakaz handlu powykańcza sklepy bo wszystko po upada ludzie stracą ostatnią pracę
wole sklepy w...
2 lata temu
zamknięte sklepy w niedziele to jest porażka życiowa dla każdego Polaka
bDSzhwWb
fff
2 lata temu
Rozwiązanie jest proste - w ustawie prawo pracy wpisać: "Pracownik może w miesiącu pracować nie więcej niż 2 niedziele". A do tego płatne z podwójną stawką. Dziękuję, dowiedzenia.
satyr
2 lata temu
Po zakazie w miastach zrobiło w niedziele tak cicho i pusto jak o północy na starym kirkucie....
...
Następna strona