Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Majówka 2019 i zakaz handlu. W które dni zrobimy zakupy? Sklepy otwarte w kratkę

3
Podziel się:

Majówka to szczególny okres, w którym możemy mieć problem ze zrobieniem zakupów. Z uwagi na ograniczenie handlu w Polsce zakupów nie zrobimy w kilkanaście dni w roku oraz w większość niedziel. Podpowiadamy, w które dni zrobimy zakupy.

Majówka 2019 i zakaz handlu. W które dni zrobimy zakupy?
Majówka 2019 i zakaz handlu. W które dni zrobimy zakupy? (East News)

Na początek maja przypadają dwa święta państwowe - Święto Pracy (1 maja) i Święto Narodowe Trzeciego Maja (3 maja). Oba te dni są ustawowo wolne od pracy.

W najbliższy piątek nie zrobimy zakupów w zdecydowanej większości sklepów i galerii handlowych w Polsce.

Majówka 2019 a zakaz handlu w niedziele

Majówka jest specyficznym okresem, kiedy dni z zakazem handlu "przeplatają się". Wszystko za sprawą zakazu handlu w niedziele, który obowiązuje w Polsce od marca 2018 r.

Zobacz także: Zobacz: Zakaz handlu nie do ruszenia. Wicepremier: małe sklepy i tak by upadły

Początkowo zakupy mogliśmy zrobić w pierwszy i ostatni weekend miesiąca. Obecnie zakaz został zaostrzony i niedziele handlowe przypadają zazwyczaj jedynie na ostatni weekend miesiąca. Wyjątkiem są te, w które wypadają ważne święta (m.in. Boże Narodzenie oraz Wielkanoc), wówczas liczba niedziel handlowych zwiększa się.

Najbliższa niedziela 5 maja jest więc niedzielą niehandlową. Weekendowe zakupy powinniśmy więc zaplanować z wyprzedzeniem.

Majówka 2019 - zakaz handlu:

  • 1 maja
  • 3 maja
  • 5 maja

Zgodnie z ustawą we wskazane dni zakazany jest nie tylko handel, ale również inne czynności związane ze sprzedażą, np. magazynowanie, dystrybucja, logistyka i przeładunki.

Wyłączone z zakazu są natomiast m.in. stacje benzynowe, piekarnie oraz apteki. Do tej listy dołączają również punkty zlokalizowane na dworcach i lotniskach.

Majówka 2019. Wydłużone godziny otwarcia sklepów

Część sklepów ze względu na dni wyłączone z handlu w majówkę będzie czynna dłużej 2 i 4 maja. Tak będzie m.in. w sieci sklepów Biedronka. - W te dni większość placówek funkcjonować będzie co najmniej do godziny 22.00. Szczegółowe informacje dotyczące godzin pracy poszczególnych sklepów dostępne są w placówkach - czytamy w komunikacie.

Pozostała większość dyskontów m.in. Lidl, Kaufland, Carrefour i Tesco w te dni będzie czynna według tradycyjnych godzin otwarcia.

Jeśli chodzi o galerie handlowe, decyzja w tej kwestii należy do zarządców galerii.

KOMENTARZE
(3)
Ort
3 lata temu
Miałem nadzieję że zamkną już od początku maja a tu szkoda. Jutro pozabijajcie się w tych marketach bo otwarte dopiero w poniedziałek. Polska musi dorosnąć jeszcze bardzo dużo brakuje nam do cywilizacji.
tacy 70 lat P...
3 lata temu
dacie wiarę, że niejaki Miller o 6 cm od Kaczyńskiego niższy, wieczorową maturę za trzecim podejściem w wieku 30 lat zrobił?
bP
3 lata temu
teraz, jak Polacy od niekradnącego PiS kasę na zakupy mają, to faktycznie może być problem