Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

"Majówka 2021 odwołana". Właściciele pensjonatów nie chcą ryzykować

5
Podziel się

Lockdown trwa, ale na serwisach ogłoszeniowych nietrudno natrafić na otwarte kwatery czy pensjonaty. Rezerwacja jednak nie jest taka prosta. "Tylko wyjazdy służbowe", "może otworzymy się 4-go" - słyszymy w kolejnych miejscach.

"Majówka 2021 odwołana". Właściciele pensjonatów nie chcą ryzykować
Majówka 2021? Wyjazd wcale taki prosty nie będzie (WP, Mateusz Madejski)
bDYndTvp

Lockdown w Polsce potrwa przynajmniej do 3 maja. To oznacza, że nie można swobodnie wyjechać na wypoczynek nad morze czy w góry.

Sporo pensjonatów czy kwater pozostaje jednak otwartych. Rezerwować można noclegi na przykład poprzez popularne serwisy.

Czy jednak właściciele witają turystów z otwartymi rękoma? Zadzwoniliśmy do kilku kwater oraz pensjonatów w różnych częściach Polski. Nie ujawnialiśmy, że jesteśmy dziennikarzami i zapytaliśmy, czy można przyjechać na majówkowy wypoczynek.

bDYndTvr
Zobacz także: Majówka groźna dla życia. Lekarz z Łodzi przemawia do wyobraźni

- Jesteśmy w stanie przyjąć gości, ale nie turystów - usłyszeliśmy w willi w Zakopanem. Pracowniczka recepcji poleciła zapoznać się z rządowymi wytycznymi. - Pozostajemy otwarci na tych, którzy podróżują służbowo - dodała.

I przestrzegła, że aby przenocować w obiekcie, trzeba mieć pismo od pracodawcy, który poświadcza, że podróż jest służbowa. Ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, mogą jednak takie oświadczenie wystawić sobie sami.

bDYndTvx

- W maju, czyli kiedy? - słyszymy w odpowiedzi na nasze zapytanie w pensjonacie w Łebie. Gdy precyzujemy, że chodzi o pierwsze dni maja, słyszymy szybkie i zdecydowane "nie".

- Majówka niestety została odwołana przez rządowe rozporządzenia. Być może otworzymy się od 4 maja - o ile wtedy już będzie po lockdownie - mówi nam właścicielka pensjonatu.

Podobnie reagują pracownicy jeszcze dwóch miejsc - kwatery w Międzyzdrojach oraz apartamentu na Podhalu.

Tłumaczą, że rządowe wytyczne nie dają im zbyt wielkiego pola manewru. I dodają, że obawiają się kontroli oraz wysokich kar.

bDYndTvy

Jednocześnie słyszymy od nich, że są miejsca, które otwierają się na turystów - i to już od pierwszego dnia maja. - Jak się trochę poszuka, to się znajdzie - mówią.

Kto może podróżować?

Choć hotele pozostają zamknięte dla turystów, mogą z nich korzystać niektóre osoby podróżujące służbowo. Rząd jednak zezwolił na korzystanie z hoteli tylko wybranym grupom zawodowym.

Są to na przykład przedstawiciele zawodów medycznych, członkowie załóg statków powietrznych, zawodowi kierowcy, żołnierze czy funkcjonariusze ABW.

bDYndTvz

W hotelach mogą nocować również sportowcy i ich trenerzy - pod warunkiem, że biorą udział w zawodach oraz zgrupowaniach.

Z oferty hoteli mogą też skorzystać podróżujący zawodowo dziennikarze oraz cudzoziemcy, którzy nie mogą kontynuować podróży do miejsca stałego zamieszkania lub pobytu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYndTvS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
anna
3 tyg. temu
za to zakłady pogrzebowe są otwarte i czekają na głupców wyjazdowych.
wacek
3 tyg. temu
No, nowobogaccy! Siedzieć w domciu grzecznie. W karty sobie pograjcie.
JULKA
3 tyg. temu
BARDZO DOBRZE ŻE NIE BĘDZIE MAJÓWKI
bDYndTvT
Justyna
3 tyg. temu
Trwa pandemia. Należy się chronić i stosować do DDM. Majówkę można sobie odpuścić w tym roku.
GRZEGORZ
3 tyg. temu
Medycy ? Nie dość że nie leczą ludzie odgrywają przez wiele godzin w karetkach, pod szpitalami , wzywa się policję kiedy lekarz nie chce przyjąć. A teraz mają kasy jak lodu ,dzieci w przedszkolach i wczasy w hotelach