Maklerzy: Trump zbagatelizował ryzyko. Ceny miedzi wystrzeliły
Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie rosną, podobnie jak innych metali bazowych, po tym jak prezydent USA zbagatelizował obawy dotyczące ryzyka recesji. W życie weszły w środę amerykańskie cła na stal i aluminium - informują maklerzy.
Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej wobec 9.662,00 dol. za tonę notowanych na zakończenie poprzedniej sesji. Na Comex w Nowym Jorku miedź kosztuje 4,8120 dol. za funt, to wzrost o 0,97 proc. Na giełdzie metali SHF w Szanghaju miedź jest wyceniana po 79.180,00 juanów za tonę, wyżej o 1,80 proc.
Prezydent USA Donald Trump zbagatelizował obawy dotyczące ryzyka recesji w Stanach Zjednoczonych w związku z prowadzoną przez niego polityką handlową.
Gdy zapytano go, czy martwi się o recesję w USA, Donald Trump odpowiedział: W ogóle tego nie widzę. Myślę, że ten kraj będzie się rozwijał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podział budynków na klasy. Wampiry energetyczne mają zniknąć
Prezydent USA zbagatelizował też widoczne na rynkach finansowych załamanie.
- Rynki będą rosły i będą spadały. To mnie nie martwi - powiedział we wtorek w Białym Domu.
Kilka godzin później Donald Trump powiedział urzędnikom swojej administracji, aby przygotowali się na kolejne cła, mówiąc, że taryfy mogą być jeszcze wyższe. Prezydent USA oświadczył, że wyższe cła oznaczają po prostu, iż bardziej prawdopodobne jest, że firmy przeniosą swoją działalnosć do USA.
- Największą wygraną nie są cła - duża wygrana to dużo pieniędzy - ale największą wygraną jest to, że firmy przeniosą się do USA i zaczną tu produkować - wskazał.
Ceł na Kanadę nie będzie. Trump wycofuje decyzję
USA nie nałożą w środę 50-procentowych ceł na kanadyjską stal i aluminium, lecz w życie wejdą zapowiadane wcześniej 25-proc. cła na te towary ze wszystkich krajów - poinformował we wtorek Biały Dom. To efekt wycofania się władz kanadyjskiej prowincji Ontario z nałożenia dodatkowej opłaty za prąd dla odbiorców w USA.
W środę weszły w życie 25-procentowe cła na import aluminium i stali do USA. Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 134 USD i jej cena wyniosła 9.662,00 USD za tonę.