Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Małe i średnie firmy z problemami. Niemal co druga przyznaje, że zapłaciła po terminie

18
Podziel się:

Prawie co druga mikro-, mała i średnia firma przyznaje, że co najmniej raz nie zapłaciła kontrahentom w terminie. Tymczasem z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że 264,6 tys. przedsiębiorców ma 9 mld zł przeterminowanych zobowiązań finansowych.

Małe i średnie firmy z problemami. Niemal co druga przyznaje, że zapłaciła po terminie
Prawie co drugiej firmy z sektora MŚP mają poważne problemy (Adobe Stock, ©Jelena - stock.adobe.com)

W badaniu, które przeprowadzono dla Rzetelnej Firmy współpracującej z Krajowych Rejestrem Długów, 49 proc. przedsiębiorców reprezentujących mikro-, małe i średnie firmy zadeklarowało, że co najmniej raz zdarzyło im się zapłacić kontrahentowi po terminie.

Jak się okazuje, najwięcej takich wskazań pochodzi od właścicieli firm handlowych (56 proc.) i mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do dziewięciu osób (51 proc.). Co więcej, płacenie po terminie jest powszechną praktyką – 37 proc. przedsiębiorstw przyznaje, że zdarzyło im się to kilka razy bądź wielokrotnie.

Z kolei odsetek firm, które twierdzą, że nigdy nie zdarzyło im się zapłacić faktur po terminie, wynosi 46 proc. Najwięcej, bo 48 proc., stanowią firmy małe, które zatrudniają od 10 do 49 pracowników. Taką rzetelność deklarują przedsiębiorstwa budowlane oraz transportowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pracujesz zdalnie? Pamiętaj o ważnym obowiązku pracodawcy

Kiedy opóźniona płatność jest usprawiedliwiona?

Badanych zapytano też, czy istnieją sytuacje, które usprawiedliwiają niezapłacenie kontrahentowi w terminie. Twierdząco odpowiedziało 44 proc. ankietowanych, z czego 53 proc. to małe firmy. Przeciwnego zdania jest 27 proc. przedsiębiorców, głównie mikrofirm.

Co druga ankietowane przedsiębiorstwo twierdzi, że usprawiedliwieniem jest nieotrzymanie dokumentów stanowiących podstawę do zapłaty. Kolejne 42 proc. wskazuje na błędy w umowach, a 38 proc. na zastrzeżenia do jakości otrzymanych produktów albo usług.

To nie koniec. Przedsiębiorcy są skłonni usprawiedliwić spóźnioną płatność trudną sytuacją finansowa firmy (40 proc.), oczekiwaniem na pieniądze od klientów (36 proc.) czy ogólną trudna sytuacja gospodarcza (31 proc.).

Nie możesz zapłacić w terminie? Lepiej o tym uprzedzić

- Wstrzymywanie płatności jest jedną z przyczyn zatorów płatniczych w polskiej gospodarce - powoduje utratę płynności finansowej, zadłużenie, a w konsekwencji nawet upadłość firm - skomentował wyniki badań Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Według przytoczonych przez niego danych KRD 264,6 tys. przedsiębiorców ma 9 mld zł przeterminowanych zobowiązań finansowych.

Warto też zwrócić uwagę, że co 10. mikro- i średnia firma nie powiadamia kontrahentów o tym, że nie ureguluje zapłaty terminowo. Najczęściej postępują tak przedsiębiorstwa z branży handlowej (17 proc.), produkcyjnej (13 proc.) i usługowej (11 proc.).

- Jednym z głównych problemów wierzycieli jest bowiem to, że zwykle za późno dowiadują się o kłopotach swoich klientów: gdy tamci stają się niewypłacalni, albo gdy należności nie można już odzyskać - Komentuje Łącki.

Badanie "Rzetelność w biznesie", przeprowadzone przez TGM Resorach na zlecenie Rzetelnej Firmy, zostało zrealizowane w lutym 2023 r. metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 526 mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
igot
5 miesięcy temu
dobrze ze zaplacila ;p ja nie raz musze prosic o wsparcie Kaczmarski Inkasso
moiriso
7 miesięcy temu
Też takie problemy miałem, tylko jako ofiara i bardzo mi pomogła windykacja z Kaczmarski Inkasso
Krwiopijca
8 miesięcy temu
Z innej bajki, ja prowadzę mikrobiznes i mam zamrożone w urzędzie skarbowym 21.500,- zwrotu z pit za 2022, 15.000,- w urzędzie skarbowym zwrotu z nadpłaconego podatku VAT i przeszło 12.000,- nadpłaconej składki zdrowotnej w ZUS. Przez to nie mam na zapłacenie fv moich dostawców. Taki to kraj. Pozdrawiam
Viki
8 miesięcy temu
Nie rozumiem jak można brać towar lub usługę na termin płatności, czy w marketach też na zeszyt się kupuje ? Jak mnie nie stać to nie zamawiam chyba że jestem naciągaczem.
liberro
8 miesięcy temu
PiS to partia socjalistyczna, a każdy socjalistyczy kraj w końcu bankrutuje.