Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

"Mały ZUS". Dziś upływa termin składania wniosków

0
Podziel się:

Już dzisiaj (środa, 8 stycznia) mija termin zgłaszania wniosków dotyczących tzw. Małego ZUS-u. Dotyczy on wszystkich przedsiębiorców, którzy w 2019 roku nie prowadzili biznesu. Z tej okazji przypominamy najważniejsze informacje odnośnie składek.

"Mały ZUS". Dziś upływa termin składania wniosków
"Mały ZUS". Dziś upływa termin składania wniosków (Shutterstock.com)
bEDqnNed

"Mały ZUS". Dziś upływa termin składania wniosków

Nowi podatnicy, którzy w 2019 roku nie prowadzili firm i nie korzystali z podatku, mają już bardzo mało czasu. Dziś bowiem mija termin składania wniosków w sprawie należności pod nazwą "Mały ZUS". Przedsiębiorcy, którzy nie korzystali wcześniej z tego rozwiązania, muszą do końca dnia zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592.

Zobacz także: Oglądaj: Mały ZUS+. "Krok w dobrym kierunku, ale w tej formie nie do przyjęcia"
bEDqnNef

Przypomnijmy, że wraz z początkiem lutego "Mały ZUS" może w sumie objąć ok. 320 najmniejszych przedsiębiorców.

Jeśli przedsiębiorca którego nie objął "Mały ZUS" (np. z powodu braku działalności), a teraz chciałby to zrobić - musi złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) stosowne zgłoszenie - przypominało Ministerstwo Rozwoju i Kancelaria Premiera.

"Mały ZUS". Podstawowe informacje dot. zmian w przepisach

Przypomnijmy, że tylko w 2019 r. "Mały ZUS" objął blisko 168 tys. przedsiębiorców, natomiast od 2020 r. dołączą do nich kolejne 152 tys. osoby, które w 2019 r. "zarabiały za dużo". Kryterium dostępu do korzystania ze składek w nowym kształcie stanowiły przychody w 2019 r. na poziomie maksymalnie 120 tys. zł. W praktyce oznacza to kilka dodatkowych zmian dla części przedsiębiorców.

bEDqnNel

Warunkiem do skorzystania z ulgi jest prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)
lub innych przepisów szczególnych. Do pomocy w ustaleniu tego, czy podlega się pod "Mały ZUS", służy kalkulator na stronach eSkladka.pl oraz zus.pl, który umożliwi podatnikowi wyliczenie ekwiwalentu za styczeń 2020 roku.

bEDqnNeG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)