Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Mały ZUS plus. Firmy z szansą na niższe składki. Trzeba się spieszyć

10
Podziel się:

Właściciele firm, którzy chcą w 2023 r. korzystać z małego ZUS plus, powinni zgłosić to w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych do 31 stycznia - przypomina "Gazeta Wyborcza". Chodzi o niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu z działalności za ubiegły rok. Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Mały ZUS plus. Firmy z szansą na niższe składki. Trzeba się spieszyć
polish money banknotes money, pln, zloty, banknote, cash, currency, polish, finance, bank, poland, banking, business, wealth, financial, european, savings (Adobe Stock, tarczas)

Jak informuje w rozmowie z "GW" Krystyna Michałek, rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, z tzw. małego ZUS plus mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile zarabiają polskie przedsiębiorczynie? "Co siódma ma przychody na poziomie 20 tys. zł i wyżej"

Mały ZUS plus. 31 stycznia mija ważny termin dla przedsiębiorców

- Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Warunkiem skorzystania z ulgi jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. To oznacza, że mały ZUS plus nie przysługuje osobom dopiero rozpoczynającym prowadzenie własnego biznesu - wyjaśnia Michałek.

Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej. Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności. Przedsiębiorcy, którzy chcą zacząć korzystać z małego ZUS plus w 2023 r., muszą zgłosić to w placówce ZUS do 31 stycznia.

Dla kogo mały ZUS plus

Chcąc zgłosić się do małego ZUS plus, trzeba wyrejestrować się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem ubezpieczenia i zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590 albo 0592. "Osoby, które korzystały z ulgi w ubiegłym roku i nadal spełniają warunki w 2023 roku, nie muszą zgłaszać się ponownie" - pisze "GW".

Z małego ZUS plus nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystają ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT oraz ci, którzy prowadzą także inną pozarolniczą działalność. Z ulgi nie skorzystają także osoby, które wykonują dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiły dla niego jako pracownik w tym lub poprzednim roku kalendarzowym - tłumaczy Krystyna Michałek.

Liczba osób ubezpieczonych (biorąc pod uwagę ubezpieczenia emerytalne i rentowe łącznie), które były zarejestrowane w ZUS na koniec 2022 r., wyniosła ok. 15,9 mln. To o 244,4 tys. więcej w stosunku do stycznia 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Aga
rok temu
Czy z małego ZUS plus może każdy przedsiębiorca?Nie ważne ile lat prowadzi firmę (np.20 lat) I nigdy nie kożystał z żadnych zniżek. Czy tylko Ci ze stażem mniejszym.
acsc
rok temu
U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emeryt.ura nie jest Ci potrezbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
Jan
rok temu
Ludzie pamietajcie , bo o tym cisza. Mały ZUS Plus liczy sie do stażu emerytalnego na pewno nie jak 1:1 . Nie jestem pewny ale chyba 2 lata małego zus to 1 rok stażu. ktoś moze to potwierdzić ????
oszukany prze...
rok temu
Kiedy Zus wypłaci uczciwym przedsiębiorcom świadczenia chorobowe za maj i czerwiec 2022 ? Płacę Zus w terminie. Takich jak ja przedsiębiorców którzy nie otrzymali jest prawie 100 tysięcy.
JDG
rok temu
Totalne nieporozumienie od dawna poddawane dyskusji tj. kryterium przychodowe - a nie jak powinno być dochodowe!!!!. Można mieć 1000000 zł. przychodu a dochód z tego tytułu 10.000 zł.!!! Jak wiadomo przepisy u nas pisze się na kolanie , a procedura legislacyjna od wielu lat kuleje!!! Jednoosobowe działalności ( bo takie najbardziej dostają po przysłowiowych 4 literach) nie wytrzymają tych wszystkich fatalnie podejmowanych decyzji !!! - od kilku lat mam wrażenie, iż owe obowiązujące regulacje uchwalane są przez osoby totalnie oderwane od rzeczywistości. Brak jakiejkolwiek spójności z innymi regulacjami, podatki zmieniane setki razy w trakcie roku, co praktycznie nigdy nie miało miejsca itd... Wniosek jest tylko jeden - albo zaczną doceniać Jednoosobowe Działalności Gospodarcze i traktować je normalnie - albo za chwilę doprowadzą do masowych likwidacji, co za tym idzie poszerzanie szarej strefy.