Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Mandat zapłaci właściciel auta. Rząd po cichu zmienia prawo

351
Podziel się:

Jak skuteczniej ściągać mandaty z fotoradarów, kiedy kierowca jest trudny do zidentyfikowania? Wystarczy obciążyć właściciela auta. Taką zmianę szykuje zmotoryzowanym rząd.

Mandat zapłaci właściciel auta. Rząd po cichu zmienia prawo
Szykują się zmiany w mandatach. (Adobe Stock)

Nowe rozwiązanie zawarte zostało w Krajowym Planie Odbudowy, na który mają być przeznaczone miliardy euro z Funduszu Odbudowy. Okazuje się, że dokumencie znalazły się również szczególne zmiany dla kierowców - zauważa dziennik "Fakt".

Rząd zamierza uruchomić tzw. ustawą fotoradarową. Ma ona pomóc skuteczniej karać za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary.

Obecnie niepokorni kierowcy nie przyznają się do prowadzenia samochodu złapanego przez fotoradar, wskazują na kogoś innego, a w efekcie jedynie 40 proc. mandatów z tego urządzenia udaje się wyegzekwować.

Teraz ma się to zmienić. Jeśli nie kierowca to zapłaci właściciel auta - zakładają proponowane przepisy.

W projekcie KPO ustawodawcy wyjaśniają chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Zobacz także: Marek Belka wyśmiewa Ryszarda Czarneckiego. "Nie należy jeździć do PE zezłomowanymi pojazdami"

"Aby wyeliminować niepożądane zachowania kierowców, niezbędne jest wzmocnienie penalizacji popełnianych wykroczeń drogowych. Kara za nie musi stać się nieuchronna, tak aby ograniczyć nadmierne ryzyko wśród kierujących" - argumentują autorzy przepisu.

"Działania reformatorskie pozwolą na wzrost skuteczności egzekwowania kar przekładając się na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego nie tylko w miejscach objętych interwencją, ale również na całej sieci dróg poprzez stopniową eliminację z dróg kierowców, którzy trwale nie stosują się do przepisów ruchu drogowego" - czytamy dalej.

Stosowna ustawa jest już gotowa i czeka na akceptację, by prace legislacyjne mogły ruszyć.

- Główny Inspektorat Transportu Drogowego przekazał do Kancelarii Premiera prośbę o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jeśli uzyskamy akceptację, rozpoczną się konsultacje – potwierdził "Faktowi" GITD.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(351)
mix
3 lata temu
a ten komentarz też usuniecie??
Jan
3 lata temu
Ściągnanie kasy a nie poprawa bezpieczeństwa.
lwx
3 lata temu
Przynajmniej coś kombinują bo PO tylko planowała i nic nie robiła. Nikt nie chce aby samochody jeździły jak w Rosji.
jaca
3 lata temu
Nareszcie.Jakie to proste.Na zachodzie od dawna
kik
3 lata temu
Chcą wprowadzić odpowiedzialność zbiorową, ale to nie przejdzie. Tzn. ustawę możliwe, że uchwalą ale sądy będą rozstrzygać sprawy na korzyść obywateli. Nie można karać kogoś za wykroczenie kogoś innego. To tak jakbyś miał siedzieć za Sasina.
...
Następna strona