Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Mandaty od skarbówki ostro w górę. Nawet 14 tys. zł

206
Podziel się

14 tys. zł zamiast niecałych 6 tys. zł. Tyle niedługo będzie wynosił mandat od urzędu skarbowego. Wszystko za sprawą posłów PiS, którzy właśnie przegłosowali zmiany w prawie.

Mandaty od skarbówki ostro w górę. Nawet 14 tys. zł
Skarbówka nie ma litości. Mandaty będą większe (money.pl, Rafał Parczewski)
bDZSmmol

Podwyżka mandatów została niejako "ukryta" w nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Znalazł się tam bowiem zapis, który zwiększa kwotę mandatu z dwu- do pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia.

Co to oznacza? Dziś za wykroczenie można dostać niespełna 6 tys. zł mandatu, a za to samo pod koniec roku trzeba już będzie zapłacić nawet 14 tys. zł.

- Celem tej zmiany nie jest zwiększenie represyjności. Ma ona raczej służyć przyspieszeniu oraz istotnemu uproszczeniu części spraw o wykroczenia skarbowe, które będą mogły być załatwione szybko i sprawnie w trybie postępowania mandatowego, bez konieczności kierowania sprawy do sądu - tak zmiany tłumaczy w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Jakub Nagórski, zastępca dyrektora departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej w Ministerstwie Finansów.

bDZSmmon
Zobacz także: Skarbówka wytypowała warsztaty samochodowe, które nie mają kas. Kończy się ogólnopolska kontrola

Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że znacznie rzadziej sprawy tego typu będą trafiały do sądu. Większość da się bowiem załatwić postępowaniem mandatowym. Zdaniem resortu finansów - to ułatwienie.

bDZSmmot

Zmiana ma wejść w życie w maju 2021 roku. Sejm już przegłosował nowelizację, teraz trafi ona do Senatu. Nawet jeśli izba wyższa wprowadzi poprawki dotyczące tego zapisu, to nie należy spodziewać się, by przeszły one po powrocie ustawy do Sejmu.

Czym się różni wykroczenie od przestępstwa skarbowego? Kwotą. Jeśli podatnik uniknie podatku w wysokości poniżej 14 tys. zł - jest to wykroczenie. Jeśli "wykiwa" fiskusa na więcej - mamy już do czynienia z przestępstwem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZSmmoO
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(206)
Piotr
2 miesiące temu
Proszę czytać ze zrozumieniem a artykuł napisany beznadziejnie: Czym się różni wykroczenie od przestępstwa skarbowego? Kwotą. Jeśli podatnik uniknie podatku w wysokości poniżej 14 tys. zł - jest to wykroczenie. Jeśli "wykiwa" fiskusa na więcej - mamy już do czynienia z przestępstwem Zwiększono próg aby mniej spraw trafialo do sądu jako przestepstwo gospodarcze
lol
2 miesiące temu
głupsze tłumaczenie przedstawił chyba tylko Obajtek kupując Polska Press
qperNIK
2 miesiące temu
Całą skarbówkę powinno się wywalić na zbity pysk. Od dyrekcji po sprzątaczki. Tam potrzeba zmiany sposobu myślenia. Oni utknęli jeszcze w PRL, który walczył z burżujem (obywatelem posiadającym) oraz wszelką prywatną inicjatywą. Skarbówka powinna działać w kierunku pozyskania jak największej ilości środków dla budżetu ale przy jak najmniejszej uciążliwości dla rynku. Aby przedsiębiorcy się rozwijali, zwiększali obroty i płacone podatki. Tymczasem na wyścigi wyszukują przedziwne kruczki i niedociągnięcia prawne aby wykorzystać je jako okazję do naliczenia dodatkowego podatku. Duszenie do zera i ciągłe kontrole osób prywatnych czy przedsiębiorców nic nie da. Bo jak z jednej strony więcej zabiorą to tych pieniędzy firma czy człowiek nie wyda - czyli w innym miejscu dostaną mniej. W dodatku takie utrudnianie działalności i niszczenie firm to jest gotowanie rosołu z kury znoszącej złote jajka. Jak zablokują przedsiębiorcy konto na kilkumiesięczną kontrolę to wyłożą firmę. Nawet jak wyciągną przed upadkiem parę groszy, to ta firma nie zapłąci już więcej żadnego podatku - choć mogłaby to robić jeszcze latami. Powinni działania kierunkować na zwiększenie obrotów i zwiększenie ilości przedsiębiorców. Wówczas mieliby największe wpływy. Obecny sztab ludzi wyciągających ostatnie grosze pojedynczymi strzałami cwaniactwa, nie uzyska nawet środków na pokrycie kosztów działania swojej kadry. Tak jest od dziesięcioleci. Ci sami ludzie, tymi samymi metodami oskubują obywateli i niszczą przedsiębiorstwa - pchając nas w ruinę i zapaść gospodarczą. Nic się nie zmieniło za PiS, PO, SLD, AWS i wszystkich pozostałych. Dobra zmiana to żadna zmiana. A wystarczyłoby uprościć system i zlikwidować większość podatków. Dynamicznie rozwijająca się gospodarka na samym uproszczonym VAT, CIT i PDOF (wyłącznie od pensji) dałaby więcej wpływów do budżetu niż teraz ten pokrętny system. I 90% urzędników skarbówki stałoby się zbędnych. Jesteśmy biedni, bo skarbówka niszczy nasze narodowe źródła dochodów.
bDZSmmoP
Żenada
2 miesiące temu
Od razu rozstrzelać i przepadek majątku do piątego pokolenia...co tu się wyprawia???
Żenada
2 miesiące temu
Od razu rozstrzelać i przepadek majątku do piątego pokolenia...co tu się wyprawia???
...
Następna strona