Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

MAP zapewnia, że nie będzie likwidacji kopalń. Nieoficjalnie: rozważane "usypianie" m.in. kopalni Wujek

140
Podziel się:

Rzecznik resortu aktywów zapewnia, że obecnie nie ma decyzji dotyczącej likwidacji jakiejkolwiek kopalni. Nieoficjalnie natomiast mówi się, że rozważane jest "uśpienie" tych najbardziej nierentownych oraz częściowe powiązanie górnictwa z energetyką. Zmiany mogą dotknąć m.in. kopalni "Wujek" oraz "Brzeszcze".

Rzecznik MAP zapewnia, że trwają prace nad rozwiązaniami, które wyprowadzą górnictwo na prostą i obecnie nie ma decyzji dotyczącej likwidacji jakiejkolwiek kopalni
Rzecznik MAP zapewnia, że trwają prace nad rozwiązaniami, które wyprowadzą górnictwo na prostą i obecnie nie ma decyzji dotyczącej likwidacji jakiejkolwiek kopalni (iStock.com)

Sytuacja górnictwa była bardzo trudna jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa. Na koniec lutego na hałdach zalegało ponad 7 milionów ton surowca.

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarło radio TOK FM, wynika, że zlikwidowane miałyby być kopalnia "Pokój" w Rudzie Śląskiej oraz "Wujek" w Katowicach. Obie należą do Polskiej Grupy Górniczej. Najlepsze kopalnie tej spółki z Rybnickiego Okręgu Węglowego miałyby trafić do Polskiej Grupy Energetycznej, która jest jednym z akcjonariuszy PGG.

Zmiany dotyczyć też mają spółki Tauronu Wydobycie, w której pracuje ponad 6,5 tys. osób. W tym wypadku mówi się o "uśpieniu" kopalni "Janina" w Libiążu i kopalni "Brzeszcze", przy czym nie wiadomo jeszcze, na czym to "uśpienie" miałoby polegać.

Zobacz także: Obejrzyj: Kodeks pracy w czasach koronawirusa. "Musimy działać w granicach prawa"

Dodajmy, że Polska Grupa Górnicza to spółka wydobywająca najwięcej węgla w Unii Europejskiej. Zatrudnia ponad 35 tys. pracowników.

Przedstawiciele resortu aktywów państwowych nie potwierdzają tych informacji. Rzecznik ministerstwa, Karol Manys, zapewnia, że trwają prace nad rozwiązaniami, które wyprowadzą górnictwo na prostą i obecnie nie ma decyzji dotyczącej likwidacji jakiejkolwiek kopalni. Propozycje ministerstwa zostaną zaprezentowane po świętach.

We wtorek pisaliśmy, że zużycie energii w Polsce spadło, więc kopalnie mają niewielkie zamówienia na węgiel.Z czego ty wynika? Zawieszenie w zasadzie całej aktywności usługowej – i znakomitej części aktywności handlowej, które trwa od połowy marca, przekłada się na duże zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w Polsce. Odetchnie środowisko, ale powody do zmartwienia ma Polska Grupa Górnicza, która dostaje bardzo mało zleceń. Z informacji "Gazety Wyborczej" wynika, że przedsiębiorstwa energetyczne Enea oraz Tauron nie zamówiły od niej na kwiecień ani tony węgla.

Realizację zakupów zgodnie z umową deklaruje PGE, które jest udziałowcem węglowej spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(140)
mario
4 lata temu
Tak powinien brzmieć dzisiejszy tytuł. Nieoficjalnie: trwają prace nad "usypianiem" kulawego !
andrzej
4 lata temu
czym różni się usypianie od likwidacji ?
Balcer
4 lata temu
bardzo dobrze. Niech pisowski plebs przejrzy na oczy
wp
4 lata temu
kuzwa. przecież za te utrzymywanie kopalni płacimy w energii eletrycznej, jej cenie poza tym te firmy energetyczne nie są państwowe. to są spółki publiczne notowane na giełdzie. akcjonariuszami są fundusze, osoby prywatne emeryci... kupowali taurona po 6 zł dzisiaj jest po 1,16 zł. Dlaczego? Bo bezczelnie łamiacy prawo politycy kazali im kupować kopalnie i je utrzymywać , kazali też kupować polski węgiel. a zarządy dla stołków się uginały i to robiło. Tak naprawdę to jest to niegospodarnośc i doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. powinni za to sadzać. niestety nie w tym kraju...
ciekawy
4 lata temu
to już Antek nie kupuje hałd miału węglowego jako strategicznych zapasów z budżetu MON?
...
Następna strona