Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Marian Banaś na celowniku. PiS chce go zablokować

35
Podziel się:

Choć od kilku tygodni w temacie była cisza, to zakulisowa walka o Najwyższą Izbę Kontroli trwa. PiS chce zablokować Banasia i stworzyć mu wewnętrzną opozycję. Wszystko po to, by ten nie wyciągał niewygodnych faktów dla partii rządzącej.

Marian Banaś toczy zakulisową walkę z PiS o kształt Najwyższej Izby Kontroli
Marian Banaś toczy zakulisową walkę z PiS o kształt Najwyższej Izby Kontroli (Jerzy Dudek / Forum)

Kulisy walki o NIK opisuje "Rzeczpospolita". Czytamy w niej, że obecnie trwa przeciąganie liny pomiędzy Marianem Banasiem i marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Chodzi o nominacje do kolegium Najwyższej Izby Kontroli. W skład tego podmiotu wchodzi prezes, wiceprezesi, dyrektor generalny oraz 14 członków. Tych ostatnich powołuje na wniosek prezesa marszałek Sejmu.

Witek z Banasiem muszą się więc dogadać. I wydawało się, że jest na to szansa. Banaś zaproponował dwie osoby: Marię Smereczyńską oraz prof. Izabelę Zawiślińską.

Zobacz także: Obejrzyj: "Jeśli to prawda, rozumiem Mariana Banasia". Leszek MillerMiller o doniesieniach WP ws. szefa NIK

Pod koniec kwietnia jednak sytuacja się zmieniła. Podczas obrad sejmowej komisji ds. kontroli państwowej, Banaś wycofał poparcie dla Zawiślińskiej, a prawnicy NIK udowadniali, że to możliwe. Z kolei Biuro Analiz Sejmowych utrzymywało, że prezes Izby nie ma takiej kompetencji.

Ostatecznie Witek Zawiślińską powołała. Zdaniem wiceszefa sejmowej komisji - Jana Łopaty z PSL - Banaś boi się, że ekonomistka będzie głosowała przeciwko niemu.

Wszystko po to, by mieć większość we wspomnianym kolegium. To natomiast jest kluczowe w kontekście kontroli przeprowadzanych na przykład w ministerstwach. To właśnie w takim trybie na światło dzienne może wychodzić wiele niewygodnych faktów dla PiS.

A w kolegium NIK już jest wielu nominatów ze strony PiS, m.in. Tomasz Sobecki, syn wpływowej posłanki Anny Sobeckiej, związanej ze środowiskami Radia Maryja. Wiceprezesi również pojawili się w Izbie z poparcia partii rządzącej.

- Walka o kolegium jest zasadna też z tego względu, że ma ono obecnie jedynie 13 członków z 19, których wymaga ustawa. Wystarczy przekonać zaledwie siedmiu, by wygrać głosowanie i w praktyce ubezwłasnowolnić prezesa - mówi informator "Rz". I dodaje, że walka o niezależność kolegium to również walka o niezależność kontroli.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Wielki
4 lata temu
Zaufanie społeczeństwa do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego znacząco wzrosło w pierwszej połowie marca br. - do 46 proc. z 19 proc. w lutym - wynika z badania CBOS
Spyta
4 lata temu
To jest coś, co się dzisiaj określa hejtem - tak Jarosław Kaczyński ocenił krytykę Łukasza Szumowskiego, która w ostatnich dniach pojawiła się w mediach i dotyczy jego działalności przed wejściem do rządu.
Kosa12
4 lata temu
Dopuszczenie remdesiviru do leczenia chorych na COVID-19 oraz pozytywne wyniki badań nad szczepionką docierające z USA, to bardzo dobre informacje, które być może przybliżają do tego, by za jakiś czas zaliczyć COVID-19 do tych chorób, które udało się opanować – stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas wtorkowego briefingu.
wandal
4 lata temu
Autorytet ministra Szumowskiego mocnym asem w rękawie Andrzeja Dudy
Jac00
4 lata temu
Społeczeństwo mu ufa, bo nie jest traktowany jak typowy polityk. Bardzo dużą rolę w budowaniu kapitału w zakresie zaufania odgrywa również jego ponadprzeciętne zaangażowanie. Komunikaty, które przedstawia są bardzo merytoryczne - uzasadnia ekspert.
...
Następna strona