Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nik
20.05.2020 07:52

Marian Banaś na celowniku. PiS chce go zablokować

Choć od kilku tygodni w temacie była cisza, to zakulisowa walka o Najwyższą Izbę Kontroli trwa. PiS chce zablokować Banasia i stworzyć mu wewnętrzną opozycję. Wszystko po to, by ten nie wyciągał niewygodnych faktów dla partii rządzącej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jerzy Dudek / Forum)
Marian Banaś toczy zakulisową walkę z PiS o kształt Najwyższej Izby Kontroli

Kulisy walki o NIK opisuje "Rzeczpospolita". Czytamy w niej, że obecnie trwa przeciąganie liny pomiędzy Marianem Banasiem i marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Chodzi o nominacje do kolegium Najwyższej Izby Kontroli. W skład tego podmiotu wchodzi prezes, wiceprezesi, dyrektor generalny oraz 14 członków. Tych ostatnich powołuje na wniosek prezesa marszałek Sejmu.

Witek z Banasiem muszą się więc dogadać. I wydawało się, że jest na to szansa. Banaś zaproponował dwie osoby: Marię Smereczyńską oraz prof. Izabelę Zawiślińską.

Obejrzyj: "Jeśli to prawda, rozumiem Mariana Banasia". Leszek MillerMiller o doniesieniach WP ws. szefa NIK

Pod koniec kwietnia jednak sytuacja się zmieniła. Podczas obrad sejmowej komisji ds. kontroli państwowej, Banaś wycofał poparcie dla Zawiślińskiej, a prawnicy NIK udowadniali, że to możliwe. Z kolei Biuro Analiz Sejmowych utrzymywało, że prezes Izby nie ma takiej kompetencji.

Ostatecznie Witek Zawiślińską powołała. Zdaniem wiceszefa sejmowej komisji - Jana Łopaty z PSL - Banaś boi się, że ekonomistka będzie głosowała przeciwko niemu.

Wszystko po to, by mieć większość we wspomnianym kolegium. To natomiast jest kluczowe w kontekście kontroli przeprowadzanych na przykład w ministerstwach. To właśnie w takim trybie na światło dzienne może wychodzić wiele niewygodnych faktów dla PiS.

A w kolegium NIK już jest wielu nominatów ze strony PiS, m.in. Tomasz Sobecki, syn wpływowej posłanki Anny Sobeckiej, związanej ze środowiskami Radia Maryja. Wiceprezesi również pojawili się w Izbie z poparcia partii rządzącej.

- Walka o kolegium jest zasadna też z tego względu, że ma ono obecnie jedynie 13 członków z 19, których wymaga ustawa. Wystarczy przekonać zaledwie siedmiu, by wygrać głosowanie i w praktyce ubezwłasnowolnić prezesa - mówi informator "Rz". I dodaje, że walka o niezależność kolegium to również walka o niezależność kontroli.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-05-2020

bronekfajnie to się czyta - syn posłanki. i takie kolejne rodzinno przyjacielskie układy są w wielu spółkach państwowych. piszcie o tym jak najwięcej.

20-05-2020

MaTen syn pani poseł jest znany z tego........że jest synem .to ci kwalifikacje!!!

20-05-2020

leszczWpływowa posłanka Manna Sobecka. Takie babsko! Babsko, które modli się na głos na mównicy! Co co to jest za kraj w ogóle? :D

Rozwiń komentarze (36)