Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Marian Banaś: wiem, że PiS inwigilowało opozycję

18
Podziel się:

Mamy na to dowody — powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" szef NIK Marian Banaś, pytany o inwigilację opozycji. Dodał, że za rządów obecnej władzy służby mogą podsłuchiwać każdego oraz zbierać materiał i nikt nie ma nad tym kontroli.

Marian Banaś: wiem, że PiS inwigilowało opozycję
Zdaniem szefa NIK Mariana Banasia, powinna powstać sejmowa komisja śledcza ws. Pegasusa (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Szef NIK w poniedziałkowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" został zapytany o to, czy PiS inwigilowało opozycję w czasie kampanii wyborczej w 2019 roku.

Mamy na to dowody. Potwierdzeniem są doniesienia medialne i zeznania, które usłyszeliśmy na komisji senackiej, które jednoznacznie dowodzą, że taka sytuacja miała miejsce. Problem polega na tym, że służby specjalne nie podlegają żadnej kontroli, jeśli chodzi o metody działań rozpoznawczo-inwigilacyjnych. Za rządów PiS służby mogą inwigilować każdego oraz zbierać materiał i nikt nie ma nad tym kontroli

- powiedział Banaś.

Dopytywany, czy podsłuchy mogły wpłynąć na wybory parlamentarne, odparł: oczywiście mogły wpłynąć, ale trudno powiedzieć, na ile zaważyły o wynikach wyborów.

Zobacz także: Marek Suski chlapnął ws. Pegasusa. Reakcja wicerzecznika PiS

Komisja śledcza ws. Pegasusa

Zdaniem szefa NIK powinna powstać sejmowa komisja śledcza ws. Pegasusa. - Jednoznacznie powinno się ustalić, jak głęboki był proces inwigilacji — dodał.

Banaś pytany, dlaczego chce przesłuchać prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, odparł:

Istnieje konieczność sprawdzenia, czy był sprawowany właściwy nadzór na służbami specjalnymi. Pan Jarosław Kaczyński jest wicepremierem od spraw bezpieczeństwa, więc to wynika samo z siebie i wskazuje na konieczność jego przesłuchania.

Prezes NIK przekazał, że na obecny rok Izba ma zaplanowanych 88 kontroli. - Oprócz tego będziemy robili kontrole doraźne i tu też toczył się bardzo ostry bój o to, czy ten plan zostanie przyjęty. Plan został przyjęty w momencie, gdy zapowiedziałem, że kontrole, które zostały wyrzucone z planu, będą w formie kontroli doraźnej. Wtedy od razu usłyszeliśmy, że mamy regulaminowy termin — powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Polak
2 lata temu
Po to jest podsłuch tylko Brejza i Giertych nic nie gadają tylko robią przekręty
Szach&Mat
2 lata temu
Jeśli PiS użył bezprawnie Pegasusa,a na to wygląda, bo zaczynają panikować, to znaczy, że ich koniec jest bliski już czują nosem pismo. Kaczyński i towarzystwo do więzienia
Kiko
2 lata temu
Ciemnota wybrała bandytów to teraz mamy skutki tego że ci ludzie są zdolni do wszystkiego by tylko nie wyszły na jaw ich machlojki i zrobią wszystko by nie oddać władzy reżim już mamy prawie w Polsce
Bronek
2 lata temu
Potwierdzę iembsa doniesienia medialne, hahahaha. Taki nik jaki hotel.
klopsik
2 lata temu
Jeżeli NIK czerpie wiedzę, wzorem swojego szefa, z mediów i szopki senackiej, gdzie żadna osób nie odpowiada prawnie za zeznanie nieprawdy i zatajenie prawdy, to widzę niezłe tam panują standardy :)